• $ 7,2428
  • € 8,5381
  • 453.965
  • 1110.05
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
12 Temmuz 2020 Pazar 14:38 | Son Güncelleme:

AK Parti Sözcücü Çelik'ten Ayasofya açıklaması

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, resmi Twitter hesabından Ayasofya'nın tekrar ibadete açılması kararını değerlendirdi. Çelik, “Bu karardan hoşlanmayan devletler olabilir. Bizi ilgilendiren kendi milletimizin ne dediği, ne istediğidir. Bu karardan hoşlanmayan devletlerin kültürel ve hukuki gerekçelerinin temeli yoktur. Yaklaşımları siyasidir.” dedi.

Ayasofya’nın tekrar ibadete açılmasını değerlendiren Ömer Çelik, “Bu topraklarda yaşadığı, bu milletin özlemlerine şahit olduğu halde, Ayasofya açıldığı için yabancı devletlerin ne kötülükler planlayacağını sayıp dökmekle uğraşanlar gerçekten ağır bir kimlik krizi yaşıyor. Milletimiz sevindiği için sevinebilseler keşke.” ifadelerini kullandı.

Ayasofya Camii’nin insanlığın evrensel değerini koruyacağını belirten AK Parti Sözcüsü Çelik, “Ayasofya Camii’ne her dinden insanın ziyaret maksadıyla erişimi de her zaman mümkün olacaktır. Ayasofya Camii’nin evrensel kültürel mirası korunacaktır.”

Ayasofya kararı üzerinden Türkiye’ye yapılan eleştirilere de değinen Çelik, “Üstelik Türkiye dünya mirasını korumada ve başka dinlerin ibadet mekanlarına saygı göstermede en alnı açık ülke olduğu halde bunu yapıyorlar.” dedi.

“BİZİ MİLLETİMİZİN NE İSTEDİĞİ İLGİLENDİRİR”

Çelik, “Milletimizin özlemi yerine gelmiştir. Devletimiz egemenlik hakkına uygun hukuken doğru bir kararla bunu gerçekleştirmiştir. Cumhurbaşkanımızın mesajları açıktır.” ifadelerini kullandı.

Ayasofya kararından hoşlanmayan devletlerin olduğunu söyleyen Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanımız: ‘Danıştay'ın kararını hukuk devleti adına, maşeri vicdanı rahatlatma adına müspet bir adım olarak görüyoruz. Ayasofya'nın statüsüyle ilgili nihai karar mercii başkaları değil Türk Milleti'dir. Bu, bizim iç meselemizdir. Diğer ülkelere de ancak alınan karara saygı göstermek düşer.’ diyerek son noktayı koymuştur. Milletimizin özlemi buydu. Bu gerçekleşmiştir.”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Devletimizin egemenlik hakkını kullanmasına, başka devletlerin argümanları üzerinden eleştiri getirmek tam kimlik bunalımıdır. Üstelik sesi en çok çıkanlar başkentinde cami olmayan ya da faşistlerin camilere saldırmasına göz yuman devletlerdir. Bunlarla aynı argümanlarla konuya yaklaşmak yakışıksız bir tavırdır.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yunanistan, Türkiye ile karşı karşıya gelebilir mi?

Yunanistan, Türkiye ile karşı karşıya gelebilir mi?

İçişleri Bakanlığınca Türkiye genelinde koronavir&#

İçişleri Bakanlığınca Türkiye genelinde koronavirüs denetimleri yapıldı

Cemal Can'dan Acun Ilıcalı itirafı: O cümle benim için bir d�

Cemal Can'dan Acun Ilıcalı itirafı: O cümle benim için bir dönüm noktası oldu!

ŞOK market 12 Ağustos aktüel ürünler kataloğu ç�

ŞOK market 12 Ağustos aktüel ürünler kataloğu çıktı!