• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
27 Kasım 2020 Cuma 19:12 | Son Güncelleme:

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş: Türkiye bunun altında kalmayacak

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş: Türkiye bunun altında kalmayacak

AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, 24 TV Moderatörü Helin Aslan'ın gündeme dair sorularını cevapladı. Türk gemisinde yapılan hukuk dışı aramayı değerlendiren Kurtulmuş, "Bu her şeyden önce bir korsanlık. Bunu kabul etmek mümkün değil. Türkiye bunun altında kalmayacak." ifadelerini kullandı.

AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, 24 TV Moderatörü Helin Aslan'ın gündeme dair sorularını yanıtladı. 

ABD'deki yaptırım talepleriyle ilgili konuşan Kurtulmuş, Avrupa'nın emir verme, ödev verme tavrı yerine eşit çıkar ilişkisinde olması gerektiğini söyledi.

Avrupa'nın kendi içinde Türkiye ilişkilerinden ziyade, iç işlerinde çözüme, ortak bir noktaya gitmesi gerektiğini kaydeden Numan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tüm muhataplarımızın artık şunu görmesi lazım, Türkiye kendisine çizilen rolü oynayacak bir ülke değildir. Biz Avrupa Birliği ile ilişkilerimizi eşitlik temelinde sürdürmek noktasındayız."

"TÜRKİYE BUNUN ALTINDA KALMAYACAKTIR"

BM'nin Libya'ya silah ambargosunun denetlenmesi için AB tarafından Akdeniz'de başlattığı Irini Operasyonuna değinen Kurtulmuş, Türk gemisinin hukuk dışı aranmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Türk gemisinin hukuk dışı aranmasının korsanlık olduğunu ifade eden Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin bunun altında kalmayacağını söyleyerek şöyle devam etti:

"Türkiye uluslararası sularda yasa dışı işler yapıyor imajını vermek istediler. Öyle olmadığı ortaya çıktı. Böylece bu yapmış oldukları korsanlık ellerinde patlamış oldu."

ABD'DE BIDEN DÖNEMİ

ABD'deki seçim yarışını kazanan Joe Biden'la ilgili konuşan Kurtulmuş, "ABD'nin aramızdaki görüş ayrılıklarına rağmen yeni dönemde de Türkiye ile ilişkilerini daha iyi bir seyre götürmek için çaba sarf edeceğini düşünüyorum." dedi.

S-400'lerle ilgili de konuşan Kurtulmuş, Türkiye-Amerika ilişkileri bakımından bir mazerek olarak kullanılmasının da hakkaniyete uygun olmadığını dile getirdi.

"TÜRKİYE İÇİN ZAMAN KAYBIDIR"

Muhalefetin erken seçim talebini değerlendiren Kurtulmuş, erken seçim için siyasi şartların uygun olmadığına dikkat çekti.

Erken seçim konusunun gündeme getirilmesinin zaman kaybı olduğunu söyleyen Numan Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Bu şartlar içinde erken seçimi gündeme taşımak Türkiye için aynı zamanda bir zaman kaybıdır. Burada konuşmamız bile israftır."

"TÜRKİYE'NİN İHTİYACI OLAN ADIMLAR ATILACAK"

Başkan Erdoğan'ın "Ülkemizde ekonomide ve hukukta yeni bir reform dönemi başlatıyoruz" sözlerini değerlendiren Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Siyasi hukuki ve ekonomik reformlar at başı gidiyorlar ve ikisi bir arada yapıldığında başarılı oluyorlar. Türkiye'nin ihtiyacı olan adımlar atılacaktır."

"KAZAN KAZAN İLKESİYLE HAREKET EDİYORUZ"

Katar'ın Türkiye'deki yatırımlarına karşı çıkanları anlamakta zorlandığını dile getiren AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, Katar'ın 40 ülkede yatırım yaptığını hatırlattı.

Türkiye'nin kazan kazan ilkesiyle hareket ettiğini aktaran Kurtulmuş, Borsa İstanbul’u Katar’a vermiyoruz. Kar payı alıyor." diyerek sözlerine son verdi.


Haberin Özeti

24 TV Moderatörü Helin Aslan'ın gündeme dair sorularını yanıtlayan AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un sözlerinden öne çıkanlar şöyle:
• "İrini Operasyonu'yla 'Türkiye uluslararası sularda yasa dışı işler yapıyor' imajını vermek istediler. Öyle olmadığı ortaya çıktı. Böylece bu yapmış oldukları korsanlık ellerinde patlamış oldu."
• "Siyasi, hukuki ve ekonomik reformlar at başı gidiyorlar ve ikisi bir arada yapıldığında başarılı oluyorlar. Türkiye'nin ihtiyacı olan adımlar atılacaktır."
<p>CHP’nin yayın organı Halk TV’de program sunan Özlem Gürses MHP lideri Devlet Bahçeli&

Sağlık Bakanlığından Halk TV sunucusu Özlem Gürses'e yalanlama: Öyle bir personelimiz yok

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Ocak 2021)

Yedikçe mutluluk veren 15 besin