• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
03 Mayıs 2021 Pazartesi 22:19 | Son Güncelleme:

Ağustosta ilaç ekimde aşı

Ağustosta ilaç ekimde aşı

Yerli aşı yıl sonunda, ilaçlar ağustosta hazır. TÜBİTAK Başkanı Prof. Mandal, yerli VLP koronavirüs aşısının yıl sonunda, 2 yerli Kovid ilacının ise ağustosta kullanıma sunulacağını söyledi.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Gebze'de bulunan Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü'nde yerli aşı ve ilaç çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu: "Yürüttüğümüz 17 projeden 7 tanesi aşı projesi. Mutasyonlara karşı etkili VLP aşısıyla ilgili 27 Mart'ta başlamış olduğumuz Faz-1'in birinci fazı tamamlamak üzere. Bu haftanın sonunda biz de 2'nci dozumuzu olacağız. Mayıs sonunda Faz- 2'ye geçeceğiz. 2 ay sonra ağustosta Faz-3 çalışmasına başlayabilmeyi ve yıl sonuna doğru aşımızı yaygın olarak insanlığın kullanımına açmayı planlıyoruz.

FAZ-2 BAŞLIYOR

Ankara Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi tarafından 2 yerli Kovid ilaç çalışması olduğunu ifade eden Prof. Mandal şöyle devam etti: "Bu ilaçlarımızın klinik öncesi aşamalarında mevcut tedavi yöntemlerine göre çok daha etkili olduğunu gözlemledik. İlaçların Faz-2 çalışmaları başlıyor. Hedefimiz ağustosta 2 ilacın da kullanımına başlamak."

<p>İsrail polisi sabah namazı sonrası Mescid-i Aksa'dan çıkan cemaate müdahale etmesi sonucu 10 kişi

İsrail polisinden Mescid-i Aksa'dan çıkan Filistinlilere müdahale: 10 yaralı

Filistinli gençler, İsrail'in saldırılarını balonlarla protesto etti

Hobi diye başladı! Şimdi tanesini 2 bin liradan satıyor

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır