• $8,1507
  • €9,7412
  • 454.245
  • 1375.91
31 Mart 2021 Çarşamba 17:32 | Son Güncelleme:

Afrin'de yaralar sarılıyor

Afrin'de yaralar sarılıyor

Uzun bir kuşatmanın ardından Halep ilinin Afrin ilçesinde yaralar sarılıyor. 18 Mart 2018 TSK ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile özgürlüğüne kavuşturulan Afrin'de ilaç fabrikası kuruldu.Söz konusu fabrika bölgede kurulan ilk ilaç fabrikası olması dolayısıyla ilgi odağı oldu.

Türkiye'nin Afrin'e girişinin 3. yılı doldu. Bu kez Afrin'den sevindirici bir haber geldi.

AA'da yer alan habere göre, 20 Ocak 2018 tarinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği bir haftalık sürenin dolmasının hemen ardından Afrin'e yönelik operasyon başlatmıştı. TSK ve desteklediği Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) sürdürdüğü operasyona Zeytin Dalı Harekatı adı verilmişti. Geçen acı dolu 3 yılın ardından Afrin'de önemli gelişme yaşandı.

SURİYE'NİN KUZEYİNDE AFRİNDE İLAÇ FABRİKASI KURULDU

Zeytin Dalı Harekatı'yla terörden arındırılan Afrin'in Şerran beldesinde Sky Farma ilaç fabrikası törenle hizmete girdi.

Zeytin Dalı Harekatı'yla terörden arındırılan Afrin'in Şerran beldesinde Sky Farma ilaç fabrikası törenle hizmete girdi.

5 ÖNEMLİ İLAÇ ÜRETİLECEK

Bölgede ilk olan fabrikada ilk etapta antibiyotik, ağrı kesici, ateş düşürücü nitelikteki hap ve şuruplardan oluşan 5 ilacın üretimi yapılacak. İlerleyen dönemde bu sayının 90'a çıkması hedefleniyor.

AÇILIŞA TÜRK YETKİLİLER DAVETLİ

Tesisin açılış törenine Hassa Kaymakamı Ahmet Korkmaz, Hatay Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, Afrin Yerel Meclisi üyeleri ve bölgenin ileri gelenleri katıldı.

Üretim tesisinde görevli doktor Muhammed Katib; yaptığı açıklamada, fabrikada antibiyotik, ağrı kesici, ateş düşürücü gibi ilaçların üretileceğini söyledi. Katib, "Önümüzdeki günlerde bölgede ihtiyaç olan ilaçların tamamının üretileceği bir tesis olacak. Bölge halkı bulamadığı ilaçları artık kolaylıkla temin edebilecek." dedi.

İŞ İMKANI SAĞLIYOR

Şerran Yerel Meclis Başkanı Renas Kas da ilaç fabrikasının halkın ihtiyacını karşılayacağını kaydetti. Kas, "Tesis aynı zamanda bölge halkına iş imkanı sağlayacak." diye konuştu.

<p>Peki, kod 29 olarak bilinen fedih kodunun kaldırılması ne  anlam ifade ediyor? Çalışma hayatından

Kod 29'un kaldırılması ne anlam ifade ediyor?

Sahur sofranızda bunlar olsun!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Başbakanı Dibeybe'yi resmi törenle karşıladı.

Düzce'de denizin bir kısmı kahverengiye dönüştü