• $8,1643
  • €9,6475
  • 498.647
  • 1143.45
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
26 Haziran 2020 Cuma 13:46 | Son Güncelleme:

Afrika'daki sömürgeci politikaları yüzüne vurulan Fransa'dan TRT World'e trajikomik yanıt

Aksam.com.tr

TRT World'ün “Afrika'nın gerçek problemi belki de Fransa'dır” temalı haberi, sosyal medyada büyük bir yankı uyandırdı. Fransa'nın Afrika'daki sömürgeci politikalarının tüm ayrıntılarının yanı sıra eski Fransa kolonilerinden 8 tanesinin örnek verildiği haberde hata bulmakta zorlanan Fransa Dışişleri Bakanlığı, TRT World'ün haberinden duyduğu rahatsızlığı trajikomik bir şekilde dile getirerek “Yanlışınız var, Gana hiçbir zaman kolonimiz olmadı” açıklamasına imza attı.

TRT World, Fransa’nın Afrika’da uyguladığı sömürgeci politikalarla ilgili beş dakikalık bir video haber çalışması yaptı. Sosyal medyada büyük bir yankı uyandıran haber, Fransa Dışişleri Bakanlığını çileden çıkardı.

Haberde, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “Afrika’nın bugünkü problemi uygarlıkla ilgilidir” sözüne karşın “Belki de Afrika’nın gerçek problemi bizzat Fransa’dır” sözünde hareketle Fransa’nın Afrika kıtasındaki sömürgeci politikaları anlatıldı.

Fransa’nın eski cumhurbaşkanlarının Afrika’yla ilgili açıklamalarına da yer verilerek tüm gerçekliklerin ortaya koyulduğu haberden rahatsız olan Fransa Dışişleri Bakanlığı, Afrika’nın bir “Fransız sorunu” olmadığını ve Afrika devletlerinin kendi kararlarını kendilerinin verdiğini öne sürdü.

Trajikomik savunma: “Diğerleri tamam ama Gana hiçbir zaman kolonimiz olmadı”

TRT World’ün haberinde “Fransa’nın kolonileri” başlığı altında örnek olarak 8 ülkenin adı sayılırken, Fransa Dışişleri Bakanlığının ise “Yanlışınız var, Gana hiçbir zaman kolonimiz olmadı” açıklamasında bulunması, sosyal medya kullanıcıları tarafından trajikomik karşılandı.

AFRİKA’NIN FRANSA SORUNU

1800’lü yılların ortalarında Fransa’nın Afrika’ya “medeniyet” götürdüğünün anlatıldığı videoda, Afrika kıtasının kuzey, batı ve orta kısımlarının Fransa tarafından işgal edildiği hatırlatıldı.

Fransa’nın 132 yıl süren Cezayir işgali sürecinde pek çok suça ve barbarlığa imza atıldığı vurgulanan haberde, Cezayir’in 8 yıl süren bağımsızlık mücadelesinde yaklaşık 1 milyon Cezayirlinin hayatını kaybettiği belirtildi.

1960’lara gelindiğinde Fransa’nın Afrika’daki pek çok sömürgesinin bağımsızlıklarını kazandıkları, fakat Fransa’nın çantasını toplayıp geri dönmediği ifade edilen videoda, eski Fransa Cumhurbaşkanı Francois Mitterand’ın “Afrika’yı saymazsak, Fransa’nın 21. yüzyıla ilişkin herhangi bir tarihi olmaz.” sözüne yer verildi.

Fransafrika politikası

Temelleri General Charles de Gaulle ve Jacques Foccart tarafından atılan “Fransafrika” politikasının anlatıldığı haberde, bu politika aracılığıyla sömürge-sonrası dönemde eski kolonileri kontrol altında tutmak adına yerel siyasetçiler, liderler ve iş insanlarıyla tesis edilen iletişim ağından bahsedildi.

“Bankalarımızdaki paranın büyük bir kısmı, sömürdüğümüz Afrika’dan geliyor”

Fransa’nın enerji ve doğal maden ihtiyaçlarını neredeyse tamamen Afrika’dan karşıladığı anlatılan videoda, eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın “Şunu kabul etmeliyiz ki, bankalarımızdaki paranın büyük bir kısmı sömürdüğümüz Afrika’dan geliyor.” sözüne yer verildi.

Cezayir, Moritanya, Mali, Gine, Burkina Faso, Nijer, Gana ve Fildişi Sahilleri gibi Fransa’nın eski kolonilerinin maden bakımından oldukça zengin olduğu anlatılan haberde, bu ülkelerin tamamının uranyum, altın, demir, elmas, petrol ve doğal gaz zengini olduğu hatırlatıldı. 

<p>Editör: Ezgi Aşık <a href='mailto:ezgi.asik@turkmedya.com.tr'>ezgi.asik@turkmedya.com.tr</a></p><

Cephe hattında son durum

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İsviçre'den bisikletleriyle yola çıkan iki turist Kırklareli'ne ulaştı

Kış ayında virüse karşı 5 önlem