• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
12 Ocak 2021 Salı 07:00 | Son Güncelleme:

Adnan Oktar'a 1075 yıl hapis

Adnan Oktar'a 1075 yıl hapis
- BÜLENT ŞANLIKAN

Adnan Oktar suç örgütüne yönelik 236 sanık hakkında karar çıktı, elebaşı Adnan Oktar 1075 yıl hapse çarptırıldı. Oktar dahil 14 örgüt yöneticisine 9 bin 803 yıl 6'şar ay hapis cezası verildi.

Adnan Oktar organize suç örgütüne yönelik, aralarında örgüt elebaşı Adnan Oktar’ın da bulunduğu 78’i tutuklu 236 sanığın yargılandığı davada karar açıkladı. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi Silivri Kampüsünde görülen duruşmada tutuklu sanık Adnan Oktar diğer sanıklara el sallayarak içeri girdi.

‘CİNSEL İSTİSMAR’

Mahkeme heyeti, sanık Adnan Oktar’ı “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek”, “siyasal veya askeri casusluk”, “FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme”, 7 kez “çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, 27 kez “nitelikli cinsel istismar”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “eziyet”, “eğitim hakkının engellenmesi”, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi” ve “tehdit” suçlarından toplamda bin 75 yıl 3 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

YAVAŞ’A 211 YIL HAPİS

Sanık Tarkan Yavaş “örgüt yöneticisi olmak”, “çocuğun cinsel istismarı” gibi suçlardan toplamda 211 yıl hapse çarptırıldı. Sanıklardan Oktar Babuna hakkında “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak”, “çocuğun cinsel istismarı” ve “nitelikli cinsel istismar” suçlarından 186 yıl hapse karar verildi. 

SEMİN BABUNA: ‘ADALET YERİNİ BULDU’ 

Adnan Oktar’ın büyük zarar verdiği ailelerden biri de Babuna Ailesi oldu. 5 çocuğu ve bir torunu Adnan Oktar Operasyonu’nda tutuklanan Semin Babuna, koronavirüs tedavisi görüyor. AKŞAM’a konuşan Babuna, aile üyelerinin ceza almaları ile ilgili sessizliğini korurken Oktar ile ilgili ise ‘Adalet yerini buldu’ değerlendirmesini yaptı. Fatma Ceyda Ertüzün’ün oğlu Emre Yaşar Ertüzün de “Keşke operasyon daha önce yapılsaydı” dedi. 

KEDİCİKLER SİLİVRİ’DE 

Koronavirüs salgını nedeniyle binaya sosyal mesafe kuralı gözetilerek alınan kedicikler, bir dizi güvenlik kontrolünden geçti. 

ÖRGÜT ÜYELERİNİN CEZALARINDAN YÖNETİCİ SORUMLU 

Örgüt üyelerinin cezaları yöneticilere ekledi. Adnan Oktar, Tarkan Yavaş, Mehmet Noyan Orcan, Halil Hilmi Müftüoğlu, Bora Yıldız, İbrahim Tuncer, Ulviye Didem Ürer, Aylin Atmaca, Alev Babuna, Merve Büyükbayrak’ın aralarında olduğu 14 sanığa 9 bin 803 yıl 6’şar ay hapis ve 400’er bin lira parası verildi. 

<p>Esenler'de polis tarafından gözaltına alınan Harun Ç., defalarca kafasına vurulduğunu ve kendisin

Darp edildiğini öne sürdü, kamera görüntüleri şaşkına uğrattı

Antalya'daki yerleşik yabancılarKovid-19 aşısının ilk dozunu yaptırdı

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Bağdat'ta

Türk Kızılay Irak Delegasyonuna ait fırında üretilen ekmekleri mültecilere dağıttı