• $8,3672
  • €10,234
  • 502.297
  • 1459.57
09 Nisan 2014 Çarşamba 17:22 | Son Güncelleme:

Adana-Mersin dinleme hattı

Adana-Mersin dinleme hattı

Müfettişler, paralel yapı polislerinin Ankara’dan gelen talimatla Adana ve Mersin’de sahte isimlerle dinleme yaptıkları üst düzey bürokratların tapelerini sakladığı veri bankası oluşturduğunu ortaya çıkardı.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Adana'da önceki gün paralel yapıya yönelik operasyonda gözaltına alınan eski İstihbarattan Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı İsmail Bilgin ile eski Şube Müdürü Ertuğrul Yetkin'in de aralarında bulunduğu 8 polis adliyeye sevk edildi. İfade veren polislerden R.K. ve M.A. serbest kaldı. 

6 POLİS TUTUKLANDI

Nöbetçi Mahkeme'ye sevk edilen İsmail Bilgin ve Ertuğrul Yetkin ile aralarında bir komiserin de bulunduğu daha önce istihbarat şubesinde görev yapan şüpheli 6 polis tutuklandı. Polislerin evlerinde yapılan aramalarda yasadışı dinlemelerle ilgili olduğu öne sürülen birçok dijital kayda el konuldu. Adana ve Mersin’deki “yasadışı telefon dinlemeleri” iddiaları üzerine harekete geçen polis ve mülkiye başmüfettişleri, yapılan inceleme sonucunda; Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ile Mersin Valisi Hasan Güzeloğlu başta olmak üzere aralarında MİT görevlilerinin de bulunduğu birçok kamu görevlisi ve üst düzey bürokratı, “sahte isim ve evrak” kullanarak aldıkları mahkeme kararıyla dinledikleri tespit edildi.  

YÜZLERCE KAYIT DEPODA 

İddiaya göre Ankara'daki paralel yapı tarafından dinlenilmesi istenilen üst düzey devlet görevlilerinin telefon numaralarının altına sahte isimler yazılarak mahkemeden teknik takip izni alındı. Yüzlerce dinleme kaydı Adana'da paralel yapı tarafından kurulan bir veri bankasında depolandı.

TIR BAĞLANTISI ARAŞTIRILIYOR  

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 7 Nisan 2014’te ‘20181’ dosya numarasıyla başlatılan MİT kontrolündeki TIR'ların durdurulmasıyla ilgili casusluk soruşturmasını yürüten Başsavcıvekili Ali Doğan, dinleme ağının bağlantılarına da araştırıyor.

İKİ ASKER GÖZALTINDA

Bu arada Adana Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Doğan'ın yürüttüğü “casusluk” soruşturmasında MİT kontrolündeki TIR'ların durdurulmasıyla ilgili Ankara'daki yapılanmaya yönelik de operasyon yapıldı. Savcılık talimatıyla hakkında yakalama kararı çıkarılan 2 muvazzaf asker, Ankara'da gözaltına alındı. Gözaltına alınan askerler soruşturmanın yürütüldüğü Adana'ya gönderildi.  

<p> </p>

İsrail'e karşı uluslararası denge nasıl sağlanır?

Siyah-beyaz mutluluk... Beşiktaş'ta kupa sevinci

İstanbul'da kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu yaşandı

Rus donanmasına ait savaş gemisi İstanbul Boğazı'ndan geçti