• $ 7,2916
  • € 8,5355
  • 477.149
  • 1060.59
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
02 Nisan 2014 Çarşamba 02:00 | Son Güncelleme:

Adana‘daki oyları TIR‘cılar ezdi

AK Parti’nin oylarının BBP’ye, CHP’ninkilerin ise MHP’ye yazıldığı iddiaları partiyi harekete geçirdi. Bazı paralel yapı başkanlarının itirazları kabul etmediğini söyleyen Genel Başkan Yardımcısı Soylu, süreci takibe aldı.

SONER KAN-ADANA  

Adana'da sular durulmuyor. 19 Ocak’ta Suriye’ye yardım götüren MİT kontrolündeki TIR’ların durdurulup aranması skandalına bir yenisi daha eklendi. Adana’da seçim sonuçlarına şaibe bulaştı. AK Parti Büyükşehir adayı Abdullah Torun seçimlerde oyların yüzde 31.87'sini, MHP'li Hüseyin Sözlü ise yüzde 33.02 oy alarak birinci oldu. Ancak sonuçlara ‘paralel yapı’nın müdahale ettiği iddia edildi. Seçim akşamında Yüreğir 1 ve 2 no’lu ‘Oy Toplama Merkezi’nin bulunduğu Meryem Abdurrahim Gizer İlköğretim Okulu’ndaki 300’e yakın sandık sonucu Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) bildirildi. 

SAYIMI BIRAKIP GİTMİŞLER 

İddiaya göre, Seyhan 3. Bölge Oy Toplama Merkezi’nde görevli hakim Remzi Nazlıcan yoruldukları gerekçesiyle oy sayım işlemine ara verdi. Nazlıcan ve ekibi veri girişlerinin yapıldığı salonu, oy torbalarının bulunduğu depoyu kilitleyip mühürledikten sonra okuldan ayrıldı. Bu arada YSK’ya bildirilen 300 sandıktaki AK Parti oylarının BBP’ye, CHP’ninkilerin de MHP’ye yazıldığı iddia edildi. İddialar üzerine Adana’ya giden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, 2009 seçimlerinde de ilde benzer olaylar yaşandığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı: İddialar, delilli bir şekilde İl Başkanlığımız tarafından Seçim Kurulları’na intikal ettirilecek. Arkadaşlarımız, özellikle Adana’da oy kaydırmaları, tutanak hataları, sandık başında yapılan itirazların kaale alınmaması, kamu düzeni açısından da bir takım eksikliklerin olduğunu tespit etti.  

BAŞKA PARTİLERE OY YAZILDI 

“50 bin oyun geçersiz sayılmasının mazeret ve nedenlerinin, kanun ve genelgelerde belirtilen geçersizlik hallerinin dışında olduğuna yönelik iddiaları da tespit edip, gerekli itirazları yapacağız. Birçok sandıkta böylesi bir oturum var. Örneğin; 1405 no'lu sandıkta AK Parti’nin aldığı 85 oy, birleştirme tutanağında başka bir siyasi partiye yazılmış. Bir başka sandıkta BBP’ye yazılmış. Maalesef, Adana’da uzun yıllardan bu yana bir mekanizma işliyor ve bu mekanizma, seçim hukuku açısından Adanalıların verdiği oyun, adaletli bir şekilde sonuca ulaşmasını etkiliyor. Sandık kurulu üyelerimiz itiraz ediyor, sandık kurulunun paralel yapıya mensup olan başkanları, bu itirazları kabul etmiyor. 

POLİS TUTANAKLARINDA VAR

Arkadaşlarımız bunu polis tutanakları ile tespit ediyor. Adana’da işin başından beri büyük bir operasyon olduğu algısı burada ortaya çıkıyor. Seçim sürecinin sağlıklı bir şekilde sona ermesini istiyoruz. Eğer kaybedersek, kazananı tebrik ederiz. Kılıçdaroğlu gibi çamur atmayız. 

POLİS NEZARETİNDE DİNLEMEYE GİTTİLER

Güvenlik kameralarına göre Hakim Nazlıcan ile ekibi saat 05.00 sularında polislerin gözetiminde kapıyı kilitleyip okuldan ayrılıyor. Sabah 10.30'da tekrar gelip sayım işlemine devam ediyor.

KANUN AÇIKÇA İHLAL EDİLDİ

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdullah Torun da yaşananlara isyan etti. Torun, “Mahalli İdareler Seçim Mevzuatı'nın 118. maddesine baktığımızda bu durum tamamen kanun ihlalidir. Bize oy veren, yaklaşık 400 bin seçmenin hakkını sonuna kadar arayacağız. Gerekli başvuruları yaptık ve hakimlerimize güveniyoruz. Eğer YSK’dan aksi bir sonuç çıkarsa konuyu yargıya taşıyacağız” diye konuştu. 

Kavanoz kapağı için sağlıklarını tehlikeye attılar!

Kavanoz kapağı için sağlıklarını tehlikeye attılar!

Şanlıurfa'da tedavileri tamamlanan 25 yabani kuş doğaya bırak�

Şanlıurfa'da tedavileri tamamlanan 25 yabani kuş doğaya bırakıldı

Bebeklerde isilik nasıl geçer?

Bebeklerde isilik nasıl geçer?

Büyükelçilere Ayasofya turu

Büyükelçilere Ayasofya turu