• $ 5,326
  • € 6,0562
  • 228.154
  • 102.494
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

'ABD'nin verdiği füzeler bozuk çıkınca kendimiz yaptık'

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, sosyal medya canlı yayınında sorularını yanıtladı. Bakan Canikli, "Uçaktan atılan 110 km menzilli akıllı füzeler var. Bunların hepsini yapıyoruz. Delici özelliği olan bir mühimmat var. Çalışmalarına başlamıştık ama Zeytin Dalı'na yetişmeyebilir diye ABD'ye sipariş verdik. Parasını gönderdik, operasyon devam ederken gelmesi gerekiyordu. Operasyon bittikten sonra geldi ve bozuk çıktı. Dediler ki kusura bakmayın. Biz o arada operasyon bitmeden biz yaptık" dedi.

x

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Yeni Şafak Gazetesi’nin Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarından yapılan canlı yayında İnternet Yazı İşleri Müdürü Ersin Çelik'in sorularını yanıtladı.
 
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Yeni Şafak Gazetesi’nin Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarından yapılan canlı yayında İnternet Yazı İşleri Müdürü Ersin Çelik'in sorularını yanıtladı.
 
Bakan Canikli'nin açıklamalarından öne çıkanlar:
 
F-35'LER SON İNSANLI JETLER OLACAK
 
F-35'ler yeni nesil savaş uçakları. 9 NATO ülkesi tarafından üretildi. En teknolojik bölümler ABD'de üretiliyor. Toplamda 110 tane alacağız. 11 milyar dolar dolar ödeme yapacağız. Şu anada kadar 800 milyon dolar ödeme yaptık. Anlaşmanın tüm şartlarını geciktirmeden yerine getirdik. F-35'lerin teslimlerinin 21 Haziran'da tamamlanacağı yıllar önceden belirlenen bir tarihti. F-35'lerin insanlı son savaş uçağı olacağı düşünülüyor.
 
LEOPAR TANKLARINI TAMAMEN YERLİLEŞTİRECEĞİZ
 
F-16'ların beyinlerinin hemen hemen hepsini millileştirdik. Bizim tarafımızdan modernize edildi. Eski beyinleri de başka ülkelere satıyoruz. Sadece o değil Almanlardan aldığımız leopar tankların komuta kontrol sistemlerini ABD'den aldığımız M60 tanklarının bütün beyinlerini değiştirdik. Bütün hepsinin silahlarını yerleştirdik.
 
PULAT, İLK DEFA AFRİN'DE KULLANILDI
 
Afrin operasyonunundan önce hızlı bir çözüm geliştirebilir miyiz tartışmasından sonra ASELSAN bir çalışma yaptı. Tankın 4 köşesine ve uzun bölümlerin ortalarına toplam 6 radar ve bomba yerleştiriyoruz. Tanka yönelik atış gerçekleştirildiğinde radar onu tespit ediyor. Havada izlemeye alıyor ve tanka varış süresini analiz ediyor. Roket hangi mesafeden atılırsa atılsın radar onu tespit ederek bitişindeki entegre çalıştığı bomba dışa doğru patlıyor ve o tank mühimmatı tanka temas etmeden imha ediliyor. Tüm testleri yapıldı, şu anda kullanıyor. Adı PULAT, düşünce ve tasarımı bize ait. Tepeden tırnağa yerli bir proje.
 
ABD SİLAHLARI GECİKTİRDİ
 
Uçaktan atılan 110 km menzilli akıllı füzeler var. Bunların hepsini yapıyoruz. Delici özelliği olan bir mühimmat var. Çalışmalarına başlamıştık ama Zeytin Dalı'na yetişmeyebilir diye ABD'ye sipariş verdik. Parasını gönderdik, operasyon devam ederken gelmesi gerekiyordu. Operasyon bittikten sonra geldi ve bozuk çıktı. Dediler ki kusura bakmayın. O arada operasyon bitmeden biz yaptık.
 
DIŞARIDAN SİLAH ALMADAN HER OPERASYONU YAPABİLİRİZ
 
Biz şu anda dışarıdan hiçbir silah ve mühimmat yardımı almadan sınır ötesindeki operasyonları yürütme kabiliyetine sahibiz.
 
SOM füzemizi satmaya başladık Benim sevdiğim ürünlerden birisi SOM füzemiz var, 250 km menzilli uçaktan atılan seyir füzesi. Yere yakın gidiyor çünkü radara yakalanmıyor. Genelde deniz hedefleri için kullanılıyor. Denizde giderken yere yakın sorun yok ama karada giderken de yere yakın gidiyor. Ve bin 200 km hızla gidiyor. O hızlı giderken coğrafi şartlara uygun şekilde gidiyor. Tepeleri büyüklükleri, küçükleri, çok yükselip de radara girme ihtimali olunca da tepenin yanından gidiyor. Gerçekten çok akıllı. Ve bunu satıyoruz.
 
SİLAH İHRACATIMIZ 2.5 MİLYAR DOLARI AŞACAK
 
Bu sene ihracatımızın 2 buçuk milyar doları aşacağımızı tahmin ediyoruz. Eski üretilen akılsız, güdümsüz bombalara güdüm takıyoruz. Hem menzilini hem de güdümlü hale getiriyoruz.
 
KANDİL'DE ÖRGÜTÜN ÜST KADEME YÖNETİCİLERİ İMHA EDİLDİ
 
Son dönemde komutanlarımıza haksızca saldırılar yapılıyor. Muharrem İnce'nin hakaret ettiği komutanımız Afrin'de bu millet için mücadele etti. Bakın şimdi ülkemize Afrin'den herhangi bir saldırı yapılıyor mu?
 
Kandil'i tümüyle temizleyeceğiz. Temizlemeden de dönmeyeceğiz. Operasyonlar yavaş ilerliyor görülebilir ama aslında yavaş değil. Afrin'deki sivillere yönelik hassasiyetimiz Kandil'de de devam ediyor. Sivillerin zarar görmemesi bizim için önemli.
 
Hatırlarsanız Zeytin Dalı'nda neden geç kalıyoruz hızlı hareket etmiyoruz deniliyordu. İşte bundan dolayı ayrıca Suriye için söylüyorum arazi çok ağır bir risk içeriyor. Çünkü herkes orada. ABD, Rusya, Fransa ve Rejim orada. Saldırıların nereden geleceğini belli değil ya da nereden elektronik bir saldırıyla karşı karşıya kalacağınız belli değil. Böyle bir alanda mücadele ediyorsunuz ve tek başınıza mücadele ediyorsunuz. Bu tür sınır ötesi operasyonları dünyada yapacak çok az ülke vardır. Bunlardan biri de Türkiye'dir.

(AA)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Rize´nin Çayeli İlçesi’nde bağlı Sabuncular Mahallesi’nde yaşayan Onur Günaydın arkadaşlarıyla iddia

Arkadaşlarıyla iddiaya girdi, İnşaat demirinden ATV yaptı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Bayram ikramiyeleri evde bakım desteğinin gelir hesaplanmasında dikkate alınmayacak

Deniz Baykal Meclis'te yemin etti

Maksat Yarışmak Olsun - 15 Şubat 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - 15 Şubat 2019