• $8,0295
  • €9,6326
  • 455.321
  • 1407.76
01 Nisan 2021 Perşembe 20:45 | Son Güncelleme:

ABD'nin Türkiye'yi hedef alan raporuna Fahrettin Altun'dan yanıt

ABD'nin Türkiye'yi hedef alan raporuna Fahrettin Altun'dan yanıt

İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un sosyal medya hesabından İngilizce olarak yaptığı paylaşımda, ABD'nin insan hakları raporunda Türkiye'ye yönelik gözlemleri ele alındı. Altun paylaşımında, "Türkiye insan haklarını bir iç politika meselesi olarak değil, evrensel bir mesele olarak görüyor" dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ABD'nin insan hakları raporunda Türkiye'ye yönelik yayımladığı sonuçlara eleştiri getirdi.

Altun'un paylaşımında şunları dile getirdi:

"İnsan hakları ve haysiyet, Türkiye'nin değer verdiği ve tüm uluslararası forumlarda gündeme getirdiği evrensel değerlerdir. Cumhurbaşkanımız Erdoğan, dünyadaki haksız muamele ve adaletsizlikler hakkında korkusuzca konuşuyor ve düzenli olarak dünya liderlerini harekete geçmeye çağırıyor."

"Son yıllarda Cumhurbaşkanımız Erdoğan, bölgemizde ve dünyada insan hakları ihlallerine karşı adeta tek ses oldu. Sivillere karşı işlenen korkunç suçlara karşı dünyayı seferber etme görevini üstlendi."

"Durum böyleyken, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yıllık insan hakları raporu, ülkemize karşı haksız eleştiriler ortaya koyuyor. Türkiye insan haklarını bir iç politika meselesi olarak değil, evrensel bir mesele olarak görüyor ancak bu cephedeki değerlendirmelerin bazı gerçekleri dikkate alması gerekiyor."

"Türkiye, AK Parti hükümeti döneminde insan haklarında en büyük ilerlemeyi kaydetti. Aslında, "sessiz bir devrim" gerçekleştirdik. Yol boyunca yasalarımızı ve yönetmeliklerimizi ayarlamak zorunda kaldık ve buna en son örnek olarak Adalet Reformu ve İnsan Hakları Eylem Planımızı gösterebiliriz."

"Türkiye'nin insan hakları siciline ilişkin değerlendirmeler, ülkemizde ve sınırlarımızda bulunan çeşitli terör gruplarının uzun süredir devam eden terör tehditlerini gerektiği gibi ele almadığı için dikkate değer değildir."

"Hükümetimizin, terörle mücadelemize ve vatandaşlarımızın güvenliğini sağlama çabalarına yönelik haksız eleştiriler ciddiye alınamaz. Demokratik olarak seçilmiş bir hükümet olarak, ülkemizin birliğini ve bütünlüğünü ve halkımızın güvenliğini korumak bizim sorumluluğumuzdur."

"Türkiye, PKK, FETÖ ve IŞİD gibi terör örgütleriyle olan mücadelesini, halkının güvenliği, hakları ve özgürlükleri arasındaki dengeyi gözeterek yürütüyor. Türkiye onları özgürlüklerimizin önündeki en büyük engel olarak görüyor ve müttefiklerinden terörle mücadelemize yardımcı olmalarını bekliyor."

"Türkiye, ABD'nin yanı sıra AB ile siyasi diyalog kapısını her zaman ardına kadar açık tuttu ve tutmaya da devam ediyor. Ancak kırmızı çizgimiz, halkımızın emniyeti ve güvenliğidir. Özgürlüklerimizi korumak için çok çalışıyoruz. Bu kapsamda ortaklarımızın ve müttefiklerimizin iyi niyetle hareket etmesini bekliyoruz."


<p>Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, 'Kanada'nın S/İHA'larımızın adeta destan yazdığı 'Karab

S/İHA'lar için ambargo tartışmaları

Kartal sahilinde görülen deniz salyası endişe yarattı

Türk ve İslam Eserleri Müzesi koleksiyonundan 150 eser beğeniye sunulacak

Irak'ın başkenti Bağdat'ta patlama: 1 ölü, 12 yaralı