• $8,68
  • €10,3745
  • 497.525
  • 1405.49
18 Mart 2021 Perşembe 09:57 | Son Güncelleme:

ABD'li uzmandan Su-57 mesajı: "Türkiye'ye F-35 vermemek NATO için kabus olur"

ABD'li uzmandan Su-57 mesajı: "Türkiye'ye F-35 vermemek NATO için kabus olur"

ABD'li uzman Peter Suciu, ABD'nin Türkiye'ye yönelik uyguladığı F-35 yasağına değinerek, Türkiye'nin Rusya'dan Su-57 avcı uçaklarını alınmasının NATO için kabus anlamına geleceğini açıkladı.

Rus havacılık sanayisindeki uzmanların geliştirdiği savaş uçakları dünyanın birçok ülkesinin ilgisini çekerken Türkiye'nin bu uçaklara yönelik ilgisinin olası etkilerine ilişkin analizlere bir yenisi daha eklendi.

SputnikNews'te yer alan habere göre, Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Sözcüsü Valeriya Reşetnikova'nın Türkiye'yle Su-35 ve Su-57 savaş uçaklarının tedarikiyle ilgili görüşmeler yapmaya hazır oldukları yönündeki açıklaması üzerine 19FortyFive sitesi için bir makale kaleme yazan Suicu, Türkiye'nin Rus savaş uçaklarına ilgisinin altında Ankara'nın S-400 füze sistemleri almasına cevaben ABD'nin F-35 Lightning II uçaklarının tedarikini yasaklamasının yattığına dikkat çekti.

NATO İÇİN KABUS

Suciu, Türkiye'nin Su-57 uçakları alması durumunda bunun NATO için kabus olacağını vurguladı.

Ankara'nın Milli Muharip Uçağı (TF-X) geliştirme çalışmaları yürüttüğünü de anımsatan Suciu, bu projenin hayata geçirilmesi için MiG-29 ve MiG-35'lerde kullanılan ve muhtemelen TF-X'ler için de uygun olan Rus yapımı R-33'lere ihtiyaç duyulabileceğinin altını çizdi.

Rus basınına açıklamalarda bulunan Reşetnikova, Türkiye'den Su-35 savaş uçakları ve Su-57 beşinci nesil avcı uçakları hakkında başvuru gelmesi halinde Ankara'yla masaya oturmaya hazır olduklarını belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, F-35 alamamaları halinde Su-35 ve Su-57 alma imkanını gözden geçireceklerini söylemişti. Erdoğan, daha önce Moskova'da katıldığı MAKS-2019'da söz konusu uçakları Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katılımıyla yakından inceleme fırsatı bulmuştu.

<p>Hiç olmayacak bir şeyi aklınızdan geçirdiğinizde  gerçekleştiği oldu mu? Cevabınız evetse muhteme

Pygmalion etkisi nedir?

Adana'da suç örgütü soruşturmasında 32 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarıldı

Türkiye'de bir ilk! İstanbul Havalimanı'nda hizmet vermeye başladı

Bakan Akar, TSK'nın komuta kademesi ile 2. Ordu Karargahı'nı ziyaret etti