• $9,5575
  • €11,1717
  • 551.575
  • 1522.04
27 Ağustos 2021 Cuma 07:11 | Son Güncelleme:

ABD'li pilotlardan Afganistan itirafı: Boşu boşuna sivilleri öldürdük

ABD'li pilotlardan Afganistan itirafı: Boşu boşuna sivilleri öldürdük

İngiliz The Sun gazetesi, Afganistan'da ABD'nin terörle mücadele adı altında düzenlediği hava operasyonlarını yöneten pilot ve SİHA (Silahlı insansız hava aracı) operatörlerine ait kayıtlar yayınladı.

ConnectingVets isimli savaş gazileri derneğinden sızdığı belirtilen kayıtlar hem ses hem de görüntüler içeriyor. İsmi açıklanmayan operatörlerden biri 2019'da Helmand vilayetinde SİHA ile yoldan geçen bir çocuklu aileyi sırf hedeflerindeki bir bölgeye giriş yaptıkları için vurduklarını itiraf etti. İki pilot ve operatörün itirafının yer aldığı ilk görüntüde "SİHA saldırıları cezalandırıcıydı, öldürmek için öldürmekten bir farkı yoktu. Nihilistik davranıyorduk" ifadeleri dikkat çekiyor.

'HASTANEYE YETİŞMEMELİ'

Bir diğer itirafçı ise "Boşu boşuna sivilleri vurduk" diyerek pişmanlığını dile getirdi. Eski pilot "Bugün iki masum insanı öldürdük, motosikletleriyle hedefimizle aynı kavşağa girdiler" dedi.

Bir diğer itirafta ise elinde telsizli bir adamın vurulduğu, onu arabasına alıp hastaneye götüren iki kişinin arabasının da havaya uçurulduğu şeklinde kan donduran ifadeler yer aldı.

<p>Millet İttifakı'nın tezkeredeki  tutumu Meclis'in gündemindeydi. Mhp Grup Başkan Vekili Erkan Akç

“HDP'nin baskısı hayır dedirtti”

Kahramanmaraş'ın cips tarhanası Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Şuşa'da Cıdır Ovası'nda şehitler için dua etti

İnkaya kazıları Paleolitik dönem insanlarının göçlerine ışık tutacak