• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
28 Mart 2021 Pazar 01:58 | Son Güncelleme:

ABD'li eski bakan yardımcısından itiraf: ABD-YPG ortaklığı ittifaka zarar veriyor

ABD'li eski bakan yardımcısından itiraf: ABD-YPG ortaklığı ittifaka zarar veriyor

ABD'nin eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Mark Kimmitt CNN Türk'e yaptığı açıklamada “ABD'nin YPG ile yaptığı ortaklık ne yazık ki Türkiye ile ittifaka zarar veriyor. Bir orta yol bulunabilmesini isterim” dedi.

ABD'nin eski Dışişleri Bakan Yardımcı Mark Kimmitt, katıldığı özel yayında CNN Türk'ün sorularını yanıtladı. ABD'nin SDG adını kullanan YPG ile PKK'nın bağlantısını reddetmesi ve SDG'ye desteğini sürdürmesi konusunda fikri sorulan Kimmitt, "Daha önce Amerika'nın YPG ve PKK arasındaki bağları direkt reddettiğini hiç duymadım. Hatta Obama dönemindeki dışişleri bakanımız bu durumu kabul etmişti. Bence bu ortalık ne yazık ki Türkiye ile ittifakımıza zarar veriyor. Bir orta yol bulunabilmesini isterdim ama henüz o aşamaya gelemedik" diye konuştu.

AKAR ÇÖZEBİLİR

Kimmitt Türkiye ile NATO ilişkileri ve S-400 kriziyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu. "İttifaktaki ülkelerin hepsi ortak fayda için çalışmalı" ifadelerini kullanan Kimmitt şöyle devam etti; "Türkiye NATO'daki en büyük kara kuvvetlerinden birine sahip. İttifakta kalması çok önemli. Ama satın alınan silah sistemleri bizi endişelendiriyor. Savunma Bakanı Austin ve Hulusi Akar bu durumu çözmeye çalışıyor, Eğer ikisi çözemezse kim çözer bilemiyorum."

  • Mark Kimmitt
<h3>TÜRKİYE DEAŞ İLE MÜCADELE KAPSAMINDA BAŞİKA'DA</h3><p>Başika'daki Türk Üssü'ne en son yapılan sa

Başika Saldırısı: Irak'ta neler oluyor?

Fenerbahçe, Medipol Başakşehir maçı hazırlıklarını sürdürdü

Amerikalı Rapçi Kanye West'in ayakkabısı 2 milyon dolardan satışa çıktı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC'de