• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
12 Haziran 2021 Cumartesi 21:32 | Son Güncelleme:

ABD'den teknoloji devlerine büyük yaptırım... Şirketler bölünecek

ABD'den teknoloji devlerine büyük yaptırım... Şirketler bölünecek
AA

ABD Temsilciler Meclisi, büyük teknoloji firmalarının tekelleşme faaliyetlerinin önüne geçebilmek için şirketleri bölecek bir yasa çıkarmayı planlıyor.

ABD Temsilciler Meclisi, ülkedeki Amazon gibi e-ticaret ve teknoloji devlerinin tekelleşmesinin önüne geçmek için şirketleri bölmeye yönelik her iki partinin de destek verdiği bir yasa hazırlıyor.

AA'nın Wall Street Journal gazetesinin haberinden aktardığına göre, hem Demokrat Parti hem de Cumhuriyetçi Parti'den Temsilciler Meclisi üyeleri, Amazon, Google gibi teknoloji devlerini "dizginlemeye" yönelik yasa tasarısı önerdi.

Söz konusu yasa, teknoloji devlerini şirketlerini ikiye bölmek ya da bazı ürün ve hizmetlerini elden çıkarmak zorunda bırakabilir.

Yasanın kabul edilmesinin, ABD'nin en zengin şirketlerini büyük ölçüde değiştirebileceği ve etkinliklerini hayatın her yönünde gösteren bir endüstriyi yeniden şekillendirebileceği belirtiliyor.

Amazon, Google, Apple, Facebook gibi teknoloji devleri hem ABD hem Avrupa'da bulundukları sektörleri tekelleştirmekle eleştiriliyor.

ABD merkezli teknoloji devleri Amazon, Apple, Google ve Facebook'un CEO'ları Jeff Bezos, Tim Cook, Sundar Pichai ve Mark Zuckerberg, daha önce Kongrede tekelleşme konusunda rekabet alt komitesinin karşısına çıkarak ifade vermişti.

BİR DARBE DE G7 ZİRVESİ'NDEN GELDİ

G7 Zirvesi'nde alınan karara göre, Google, Facebook, Amazon gibi uluslararası dev şirketlere yüksek vergi oranları uygulanacak.

<p>Canlı yayında giderek hararetlenen tartışma, tokat ve yumruklarla son buldu.</p><p>Tofilat'a masa

Moldova'da canlı yayında eski diplomatlar yumruklaştı

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?