• $8,0841
  • €9,6796
  • 461.391
  • 1408.14
26 Mart 2021 Cuma 09:23 | Son Güncelleme:

ABD'den S-400 açıklaması: "Bu ve benzeri anlaşmazlık konuları ancak diyalog yoluyla çözülebilir"

ABD'den S-400 açıklaması: "Bu ve benzeri anlaşmazlık konuları ancak diyalog yoluyla çözülebilir"

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400'lere yönelik yaptığı açıklamada, "Bu ve benzeri anlaşmazlık konuları ancak diyalog yoluyla çözülebilir." ifadelerine yer verdi.

Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400'lerle ilgili açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "Bu ve benzeri anlaşmazlık konuları ancak diyalog yoluyla çözülebilir." dedi.

AA'nın haberine göre; Blinken, Brüksel temaslarının son gününde Euronews'e bir röportaj verdi ve ziyaretini değerlendirdi.

ABD ile Avrupa Birliği (AB) ve NATO kapsamında müttefikler arasındaki iş birliğinin artması bakımından Brüksel'deki görüşmelerinin çok verimli geçtiğini söyleyen Blinken, gerek ortaklık konularının gerekse bazı farklılıkların açık şekilde konuşulduğunu belirtti.

Blinken, Doğu Akdeniz'de Türkiye ile Yunanistan arasındaki son duruma ilişkin yaptığı değerlendirmede, son dönemde bölgede tansiyonun yavaş yavaş düştüğünü ve iki ülkenin de provokasyonlardan uzak durduğunu kaydetti.

NATO'nun bu konuda önemli bir rol oynadığına işaret eden Blinken, "Uluslararası hukuka göre bu farklılıklara barışçıl çözümler bulunduğunu görmeye ihtiyacımız var." ifadesini kullandı.

Blinken ayrıca bölgedeki doğal kaynaklarının paylaşımı konusunun da ilgili ülkeleri bir araya getirecek bir başlık olması gerektiğini vurgulayarak, "Bu kaynakların ortak kullanımı ve ortak yatırımlar ülkeleri bir araya getirmeli. Tam da bunun olmasını umuyoruz." dedi.

"DİYALOG YOLUYLA ÇÖZÜLEBİLİR"

Türkiye'nin S-400'leri almasından duydukları kaygıyı yeniden dile getiren Blinken, bu ve benzeri anlaşmazlık konularının ancak diyalog yoluyla çözülebileceğine inandıklarını söyledi.

  • TÜRKİYE-ABD SON DAKİKA
  • S-400 ANLAŞMAZLIĞI
  • SON DURUM
<p>Zonguldak'ta Emniyet Müdürlüğü'nde görevli trafik polisi Mustafa Dönmez, koronavirüs tedavisi gör

Zonguldak'ta trafik polisi koronavirüse yenik düştü... Acı detay ortaya çıktı

Bakanı Karaismailoğlu, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreninde katıldı

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı