• $9,2951
  • €10,8357
  • 528.765
  • 1429.85
7 Ekim 2021 Perşembe 22:33 | Son Güncelleme:

ABD'de Kovid-19 sebebiyle en az 140 bin çocuk ailesini kaybetti

ABD'de Kovid-19 sebebiyle en az 140 bin çocuk ailesini kaybetti
AA

ABD'de, yayınlanan Pediatrics dergisinde, Kovid-19 sebebiyle en az 140 bin çocuğun ebeveynini ya da bakımını üstlenen aile bireylerini kaybettiği belirtildi. Ebeveyn kaybının akıl sağlığı problemleri, öğrenim bozuklukları, düşük özgüven, tehlikeli cinsel davranışlar, intihar, şiddet, cinsel istismar riskini artırdığına dikkat çekildi.

ABD'de 140 binden fazla çocuğun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ebeveynini ya da bakımını üstlenen aile üyesini kaybettiği belirtildi.

AA'nın aktardığı habere göre, Pediatrics dergisinde yayımlanan araştırma, 1 Nisan 2020-20 Haziran 2021 arasında ABD'de en az 140 bin çocuğun ebeveynini ya da bakımını üstlenen büyükanne ya da büyükbabasını kaybettiğini gösterdi.

Çalışmada, ebeveyn ya da velisini kaybeden çocukların büyük oranda etnik azınlıklara mensup olduğu ifade edildi.

Araştırmada, ebeveyn kaybının akıl sağlığı problemleri, öğrenim bozuklukları, düşük özgüven, tehlikeli cinsel davranışlar, intihar, şiddet, cinsel istismar riskini artırdığına; bakımını üstlenen büyükbaba ya da büyükannenin kaybının ise çocukların psikososyal, yaşamsal ya da finansal desteğini kaybetmesi anlamına gelebileceğine dikkat çekildi.

ARAŞTIRMANIN YAZARLARINDAN SUSAN HİLLS, ŞUNLARI KAYDETTİ

"Kovid-19 nedeniyle gerçekleşen her dört ölümden birinde, bir çocuk, ihtiyaçlarını üstlenen, kendisine sevgi, güven ve günlük bakım sunan annesini, babasını ya da büyükanne ve büyükbabasını kaybetti. Bu acilen harekete geçmemizi gerektiren bir durum. Bu çocukların anlayışa, yardıma ve desteğe ihtiyaçları var."

Salgın nedeniyle ölümler arttıkça söz konusu rakamın yükseldiğini belirten Hills, bu sayının aradan geçen üç ayda 175 bine ulaştığını tahmin ettiklerini bildirdi.

ABD'de çocukların yüzde 23'ü tek ebeveynle, yüzde 10'u ise büyükanne veya büyükbabasıyla yaşıyor.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Başkan Recep Tayip Erdoğan'a Angola ziyaretinde  eşlik eden eşi

“Geleceği kadınlar belirleyecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu