• $7,8875
  • €9,283
  • 482.247
  • 1205.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
24 Temmuz 2020 Cuma 16:57 | Son Güncelleme:

ABD ile Yunanistan'ın Ayasofya toplantısına en güzel yanıt Türk büyükelçiden geldi

ABD ile Yunanistan'ın Ayasofya toplantısına en güzel yanıt Türk büyükelçiden geldi
AKSAM.COM.TR

Ayasofya'daki ilk namazdan birkaç saat önce ABD'deki Yunan Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Elpidoforos ile bir araya gelen ABD Başkan Yardımcısı Pence, Türkiye'nin Ayasofya kararından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Pence ve Elpidoforos'un ithamlarına yönelik en güzel yanıt ise Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'tan geldi. Ayasofya'nın kapılarının herkese açık olmaya ve içerisindeki mozaiklerin korunmaya devam edileceğini söyleyen Kılıç, “Peki siz Yunanistan'daki Osmanlı mirası için aynı garantiyi verebiliyor musunuz?” diye sordu.

Ayasofya Camii’nde 86 yıl sonra ilk namazın kılınmasından henüz birkaç saat önce ABD’deki Yunan Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Elpidoforos ile bir araya gelen ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de rahatsızlar korosuna katıldı.

Resmî Twitter hesabından toplatıya ilişkin bir kare paylaşan Evanjelik Mike Pence, “Başpiskopos Elpidoforos’a da söylediğim gibi, Ayasofya’nın her inanca mensup her bir insan için ulaşılabilir bir ilham kaynağı olmaya devam etmesi için Yunan Ortodoks Kilisesi’nin yanında durmaya devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

“BAŞPİSKOPOS ELPİDOFOROS DA AYNI GARANTİYİ VEREBİLİR Mİ?”

Bunun üzerine Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç da bir paylaşımda bulunarak şu sözleri kullandı:

“Ayasofya Camii her inançtan insanın ziyaretine açık olmaya devam edecek. Ayasofya’nın tarihi mozaikleri de tıpkı son 500 yıldır olduğu gibi bizim tarafımızdan korunmaya devam edecek. Peki Elpidoforos aynı şeyi Yunanistan’daki Osmanlı’dan kalan Müslüman mirası için söyleyebilir mi?”

YAS İLAN EDİLDİ, BAYRAKLAR YARIYA İNDİ

Yunanistan Başpiskoposluğu, Ayasofya’nın tekrar ibadete açıldığı 24 Temmuz gününü “Yunan Ortodoks Kilisesi ve Helenizm için yas günü” ilan ederken, gün içerisinde bayraklar yarıya indirildi, kiliselerde çanlar çalındı.

<p>Editör: Eda Cabul <a href='#0'>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a><br></p>

Galatasaray - Alanyaspor maçı nasıl geçecek?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

7000 yıllık bir geçmişe sahip Leblebinin faydaları

İstanbul'da kaçak silah imalathanesine baskında yakalanan 3 şüpheli tutuklandı