İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7073
  • 5.5003
  • 197.15
  • 103.200
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

ABD ikiyüzlülükte sınır tanımıyor

Suriye’yle 911 km sınırı olan Türkiye’nin Afrin harekâtına karşı çıkan ABD, İsrail’in 83 km’lik sınırı için Suriye’ye yaptığı hava harekatına destek verdi.

x

Türkiye’nin sınırında yuvalanan teröristleri temizlemek için başlattığı Zeytin Dalı Harekâtın’dan rahatsız olan ABD, ikiyüzlülüğünü İsrail’in Suriye’ye düzenlediği hava saldırısında açıkça ortaya koydu. İsrail sadece 83 kilometrelik sınırı olan Suriye’de ‘sınır güvenliği’ bahanesiyle İran ve Esad rejimi hedeflerine yönelik hava harekâtı başlattı. Operasyon başlar başlamaz ABD’den şaşırtmayan bir destek açıklaması geldi.

ABD’DEN AHLAKSIZ DESTEK

911 kilometre sınıra sahip Türkiye’nin Suriye’de terörle mücadelesine karşı çıkan, aksine terör örgütü PYD’ye TIR’lar dolusu modern silahlar veren ABD’nin Beyaz Saray Basın Sözcülüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, ABD yönetiminin İsrail’e destek verdiği belirtildi. Açıklamada, “İsrail, ABD’nin sadık müttefikidir, biz İsrail’in, Suriye’ye ve Suriye’nin güneyindeki İran destekli milislere karşı kendini savunma hakkını destekliyoruz. İran’la müttefiklerini, provokatif eylemlerine son vermeye ve bölgesel barış yolunda çalışmaya çağırıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

DERİN KAYGI DUYMUŞLAR 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’in dün yaptığı yazılı açıklamada da, “ABD, bugün İsrail sınırında gerginliğin artmasından dolayı derin kaygı duymaktadır ve İsrail’in egemenliğini ve kendisini koruma hakkını güçlü bir şekilde desteklemektedir” değerlendirmesinde bulunulmuştu. 

İSRAİL’İN HAVA SAHASI OYUNU

İsrail ordusu, Suriye’den kalkan ve İran’a ait olduğu belirtilen bir insansız hava aracının (İHA) İsrail hava sahasını ihlal etmesi üzerine düşürüldüğünü duyurmuş, buna karşılık Suriye’de İran’a ait hedeflere hava saldırısı düzenlendiğini açıklamıştı. Jetlerinin uçaksavar ateşiyle hedef alındığını ve bir F-16’sının düştüğünü bildirmişti. 

 

YPG’ye uçaksavar sistemi  

Irak ve Suriye’deki bütün terör faaliyetlerinin odağında olan ABD ile terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD arasında yapılan gizli anlaşma gereği Afrin’deki YPG’lilere uçaksavar füze sistemleri verildiği iddia ediliyor. Esad yanlısı olduğu bilinen “Al Masdar” haber sitesi, ABD yönetimiyle PYD arasında yapılan gizli anlaşma gereği Afrin’deki YPG’lilere omuzdan atılan seyyar uçaksavarfüze sistemleri teslim edildiğini duyurmuştu. ‘Agresif’ provokasyon   

‘Agresif’ provokasyon   

DEAŞ’la mücadele koalisyonunun en üst düzey ABD’li komutanı Korgeneral Paul E. Funk, Türkiye’ye yönelik provokatif açıklamalar yaparak, ABD’nin teröre desteğini en açık şekliyle ortaya koymuştu. Funk, ABD birliklerinin Türkiye’nin itirazlarına rağmen Menbiç’te kalacağını söyledi. Türkiye’nin Münbiç’e yönelik harekat açıklamalarından çekinip çekinmediğine’ yönelik soruya ise Funk, “Bizi vurursanız agresif karşılık veririz” diyerek, teröre verdikleri desteği ortaya koydu. 

Afrin’e terör koridoru 

Suriye’de TSK ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Afrin’e yönelik operesyonu devam ederken terörist YPG/PKK’nın Afrin’e destek amaçlı oluşturduğu konvoy Münbiç’e ulaştı. Pentagon’dan daha önce yapılan bir açıklamada, YPG/PYD’li teröristlerin kendilerine sağlanan silahlarla DEAŞ’tan başka bir kuvvetle çatıştığı takdirde desteği kesileceği uyarısı yapılmıştı. Ancak Suriye’nin kuzeyindeki terör kamplarından hareket eden kohvoy, ABD denetimindeki bölgelerden serbest bir şekilde ilerledi. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
İBB Cumhurbaşkanı Erdoğan´ı ağırlamanın onurunu yaşadı

İBB Cumhurbaşkanı Erdoğan´ı ağırlamanın onurunu yaşadı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

CNBC duyurdu! ABD'yi tutuşturacak gelişme

Kilolarıyla fenomen olan köpekler

En Çok Okunanlar