• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
04 Mayıs 2021 Salı 08:08 | Son Güncelleme:

ABD duyurdu: 28 bin askerin katılacağı "Defender Europe 21" tatbikatı başladı

ABD duyurdu: 28 bin askerin katılacağı "Defender Europe 21" tatbikatı başladı
AA

ABD, 26 Avrupa ülkesi ile 28 bin askerlik "Defender Europe 21" tatbikatının başladığını duyurdu. Türkiye de bu tatbikatta yer alıyor.

ABD, 26 Avrupa ülkesi ile 28 bin askerlik "Defender Europe 21" tatbikatını başlattı. Türkiye de bu tatbikatta yer alıyor.

AA'da yer alan haberde ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, ABD'nin 26 Avrupa ülkesi ile düzenlediği ve 28 bin askerin katılacağı "Defender Europe 21" tatbikatının başladığını duyurdu.

Günlük basın toplantısında açıklamalarda bulunan Kirby, mart ayından bu yana hazırlıkları süren Defender Europe 21 tatbikatının başladığını ve haziran ayının ortalarına kadar devam edeceğini açıkladı.

Kirby, "Tatbikatta ABD, müttefikleri ve ortakları olmak üzere 26 farklı ülkeden 28 bin asker görev alacak ve doğası gereği savunma amaçlı. Saldırganlığı caydırmaya odaklanırken, kuvvetlerimizi krize yanıt vermeye ve gerekirse büyük çaplı savaş operasyonları yapmaya hazırlıyor. Tatbikat, birbiriyle bağlantılı birkaç çok uluslu tatbikatı kapsıyor." ifadelerini kullandı.

Tatbikatın Arnavutluk'ta başladığını belirten Sözcü, ABD Avrupa Kuvvetleri (EUCOM) ve Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı (SACEUR) Orgeneral Tod D. Wolters 'ın da bugün gün içinde tatbikatın açılış törenine katılacağını kaydetti.

Türkiye de bu tatbikatta yer alıyor.

- ALASKA'DA DA TATBİKAT YAPACAKLAR

Aynı zamanda Alaska kıyılarında Kuzey Kıyı Tatbikatı'nın da ABD Hava Kuvvetleri ve ABD Hint-Pasifik Kuvvetlerince icra edileceğini duyuran Kirby, "Ortak birlikte çalışabilirliği geliştirmek ve savaşa hazırlığı artırmak için üst düzey, gerçeğe yakın bir savaş uçağı eğitimine odaklanan tatbikata, yaklaşık 15 bin asker ve 240 uçak katılıyor." dedi.

Her iki tatbikatın da Rusya'yı rahatsız edeceği tahmin edilirken, Kirby, ABD'nin Rusya'dan farklı olarak bu tatbikatlarla ilgili şeffaf davrandığını savundu.

  • 26 Avrupa ülkesi ile 28 bin
  • Defender Europe 21 tatbikatı
  • Türkiye de bu tatbikatta yer alıyor
<p>Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı AKŞAM TV'ye anlattı.</p>

İmamoğlu neden mağduriyet arıyor?

Ankara'da barajlardaki su miktarı bir ayda yüzde yüz arttı

Çin'in kontrolden çıkan roketi ilk kez görüntülendi

Pençe-Yıldırım operasyonunda PKK'ya ait mühimmat ve yaşam malzemeleri ele geçirildi