• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
01 Mayıs 2021 Cumartesi 18:13 | Son Güncelleme:

978 at nerede? AK Parti İBB'ye sordu

AK Parti, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Adalar'da satın aldığı 1200 attan geriye kalan 978 atın hesabını sordu. İBB yönetiminin bu konuda ciddi bir açıklama yapmadığını söyleyen AK Parti İstanbul Çevre Şehir ve Kültür İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Cahit Altunay, atların akıbetinin araştırıldığını belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin 16 Ocak 2020 tarihli oturumunda alınan kararla Adalar'da atlı fayton taşımacılığı sonlandırıldı.

İBB, Adalar'da 1200 at satın aldı. Atlardan 102'sini Yozgat, Bilecik, Kayseri, Nevşehir gibi illere gönderen İBB, 120 tanesinin de Adalar'daki ahırlarda olduğunu belirtti.

Geriye kalan 978 atın akıbeti bilinmiyor.

AK Parti, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden "978 at nerede?" diyerek hesap sordu.


AK PARTİLİ ALTUNAY'DAN AÇIKLAMA

AK Parti İstanbul Çevre Şehir ve Kültür İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Cahit Altunay, Adalar'daki atların durumuna ilişkin, "Sahiplendirilen 102 attan sonra geriye kalan 1200 atın 120 tanesinin Adalar'daki ahırlarda olduğu göz önüne alınırsa geri kalan 978 atın faili meçhul." dedi.

AA'nın haberine göre, Altunay, Sütlüce'deki AK Parti İl Başkanlığı'nda düzenlediği toplantıda, son dönemde sahiplendirilen bazı atların kaybolduğu iddiaları üzerine açıklamalarda bulundu. Adalar'da faytonların kaldırılması ile beraber 1200 atın İBB tarafından satın alındığını hatırlatan Altunay, bu atların kendi doğal yaşamlarına uygun yerlere gönderilmesi konusunda İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında sözleşme yapıldığını söyledi.

"İBB AÇIKLAMA YAPMIYOR"

Atların sahiplendirilmesi için 81 ile yazı gönderildiğini ifade eden Altunay, şöyle konuştu: "Farklı illerden toplam 1341 talep İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne ulaştı. İl müdürlüğü taleplerle ilgili çeşitli şehirlere sevkiyata başladı. Yozgat, Bilecik, Nevşehir, Bilecik, Kayseri gibi illere 102 at amacına uygun şekilde gönderildi. Bu atların gerekli kontrolleri de Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından yapıldı. Ancak birden bire İBB Başkanı İl Tarım Müdürlüğüne giderek 'Artık sevkiyatları biz yapacağız. Şu andan itibaren sevkiyatlar durdurulmuştur, atlar bize aittir' diye talepte bulunmuştur.

Sahiplendirilen 102 attan sonra geriye kalan 1200 atın 120 tanesinin Adalar'daki ahırlarda olduğu göz önüne alınırsa geri kalan 978 atın faili meçhul. " Hayvanların yaşam hakkını savunmanın insanlık görevi olduğunu belirten Altunay, İBB yönetiminin bu konuda ciddi bir açıklama yapmadığını söyledi.

AKIBETİ ARAŞTIRILIYOR

Atların akıbetini araştırdıklarını ifade eden Altunay, şunları kaydetti: "Atların kendi yaşam koşullarına uygun yerlere, alanlara sevkiyatı gayet rayında giderken neden İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü devreden çıkarıldı. Resmi kurumlar devreden çıktığına göre kimler aracılığıyla nereye sevk edildi? Bugüne kadar kaç at, kime, nereye ve nasıl sevk edildi? Atlarla ilgili çeşitli spekülasyonlar var. Adaların arka tarafında katledildiği, sevkiyat esnasında telef edildiği, Irak'ın kuzeyine ücret karşılığı satıldığı, çiplerinin de atların yaralanarak çıkarıldığı gibi iddialar var. Bu iddiaların cevaplanması gerekiyor. İBB bu sorumluluğu üzerine aldıktan sonra neden bunları resmi kayıt altına almadı?"

İBB AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ GÖKSU SORDU: BAŞKANIN ROLÜ NEDİR?

İBB AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu konuya ilişkin olarak, "İstanbullular adına soruyoruz... CHP'li İBB'nin sorumluluğunda olup uzun süredir akıbeti meçhul olan Adalar'ımızın 978 atı nerede? Bu atların akıbetiyle ilgili CHP Adalar İlçe Başkanının rolü nedir?" sorularını yöneltti.

  • adalar atlar
  • kayıp atlar
  • ibb at
<h3><strong>Haftanın magazin başlıklarını Akşam Gazetesi Magazin Müdürü Barış Kocaoğlu ve Eda Cabul

Kerem Bursin kafelere gidenlere 'salak' dedi, Maldivler'e gitti!

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır

İzmir'de denizin yüzeyini 'deniz marulu' kapladı

Halk pazarları Covid-19 tedbirleriyle açıldı