• $ 6,7326
  • € 7,5834
  • 367.593
  • 109111
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
16 Nisan 2019 Salı 08:00 | Son Güncelleme:

800 bin dolarlık FETÖ turuna soruşturma

FET֒nün senatörlere ve kongre üyelerine yaptırdığı 800 bin dolarlık 200 gezi, ABD yargısı tarafından mercek altına alındı. Senatörlerin kanunları ihlal ettiğine karar veren başsavcılık soruşturma başlattı.

Bülent ŞANLIKAN 

ABD yargısı, FET֒nün kongre üyeleri ve senatörlere 2008’den bu yana yaptırdığı 800 bin dolarlık 200 geziyle ilgili soruşturma başlattı. FET֒nün Boğaziçi Atlantik Dostluk ve İşbirliği Kültür Derneği tarafından düzenlenen Türkiye gezileri Amerikan Kongresi Etik Komisyonu’nun dikkatini çekti. ABD Yüksek Mahkemesi Başsavcılığı’na kongre etik kurulunca yazılan raporda bu gezilerin kanunları ihlal anlamına geldiğini, ‘kongre üyelerinin yabancı ülkelerin etkisi altında kalamayacağı’ maddesini deldiğini vurguladı, ABD Yüksek Mahkemesi savcılığı soruşturma başlattı.  

IRS ONAYLI KURULUŞ DEĞİLLER  

FETÖ üyeleri kendilerini kâr amacı gütmeyen kuruluşlar olarak tanıttı. İncelemede kuruluşun IRS onaylı yardım kuruluşu olarak görünmediği anlaşıldı. Politikacılar ve personel de Türkiye gezilerinin finansörünün FETÖ olduğunu itiraf etti. 

ABD Kongre üyesi Senatör Jennifer Wood’a FET֒cü Pacifica Enstitüsü'nün verdiği resmi belge. 

Senatör Bob Filner’a Pacifica Enstitüsü tarafından Türkiye seyahati hakkındaki resmi kongre belgesi. 

Senatör Mike Honda’ya, Pacifica Enstitüsü tarafından verilen Türkiye seyahati için resmi kongre belgesi. 

SİYASETÇİLERE VERİLEN PARALAR DA DOSYADA 

USA Today gazetesi gibi Amerikan basınının önde gelen yayın organları da FET֒nün gezilerini gündemine taşıdı. Habere göre FETÖ dernekleri bu geziler için Etik Komisyonu’na başvurarak yanlış bilgilerle belgeleri doldurdu. FETÖ derneğinin gezi masrafları için aracı kurumları göstermelerine karşın el altından tüm masrafları da karşıladıkları iddia edildi. FETÖ hakkındaki suçlamalar arasında örgütün ABD’deki iki büyük derneği olan Avrasyalılar ve Amerikalılar Turkuaz Konseyi (TCAE) ve Azerbaycan’ın Arkadaşları Meclisi’nin (AFAZ) gezilere katılan Kongre üyelerine bağışlarda bulunduğu da yer alıyor.  

ABD'de yağmacılar, emekli polisi öldürdü

ABD'de yağmacılar, emekli polisi öldürdü

Her gün bir avuç çağla o hastalığa şifa oluyor

Her gün bir avuç çağla o hastalığa şifa oluyor

Klima yüzünden virüsler gelsin istemiyorsanız...

Klima yüzünden virüsler gelsin istemiyorsanız...

Komşunun evine girince dehşeti yaşadı

Komşunun evine girince dehşeti yaşadı