• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
12 Ekim 2021 Salı 10:19 | Son Güncelleme:

750 Engelli öğretmen ataması ne zaman yapılacak? Engelli öğretmen atama başvuru tarihi ve kontenjanları belli oldu mu?

750 Engelli öğretmen ataması ne zaman yapılacak" Engelli öğretmen atama başvuru tarihi ve kontenjanları belli oldu mu"

Engelli öğretmen atamalarına ilişkin Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan açıklama geldi. Başkan Erdoğan, 750 engelli öğretmen atamasının yapılacağını açıkladı. Bilindiği üzere atamalara başvuracak adayların girmiş oldukları EKPSS puanı baz alınarak elektronik ortamda başvurular gerçekleşecek. Peki 750 Engelli öğretmen atamaları ne zaman yapılacak? Başvuru tarihi ve kontenjanları belli oldu mu?

750 Engelli öğretmen ataması Başkan Erdoğan'ın yaptığı açıklama üzerine gündeme geldi. Kabine Toplantısı'nın ardından açıklama yapan Başkan Erdoğan, "2021 yılı içinde gerçekleştirilen öğretmen atamalarında bir yenisi daha ekleniyor. 750 engelli öğretmen alımı yapılacak" ifadelerine yer verdi. Söz konusu çıkan bu haber üzerine internet aramalarında "750 engelli öğretmen atamaları ne zaman yapılacak, atama başvuru tarihleri belli mi?" soruların yanıtları haberimizde.

Engelli öğretmen atamalarını bekleyen milyonlarca öğretmen adayı için Cumhurbaşkanı Erdoğan güzel haberi verdi. 3 Aralık Engelliler Günü'nü işaret ederek açıkladı. 2021 yılı içinde gerçekleştirilen öğretmen atamalarında bir yenisi daha ekleniyor. 750 engelli öğretmen ataması yapılacak.

Öğretmen atama süreçleri devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçekleştirilen son Kabine toplantısının ardından değerlendirmelerde bulunarak engelli öğretmen atamasının yapılacağını belirtti ve tarih verdi.

ENGELLİ ÖĞRETMEN ATAMASI BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, atama bekleyen adaylara güzel haberi verdi ve 750 engelli öğretmen atamasını duyurdu. Başkan Erdoğan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde 750 engelli öğretmen atamasının yapılacağını açıkladı. Detayların ise ilerleyen günlerde belli olması bekleniyor.

ENGELLİ ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Başvuru şartları hakkında henüz açıklama gelmedi. Ancak daha önceki alımlarda başvuru şartları şunlardı;

1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşıyor olmak,

2. Türk vatandaşı olmak, (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için Türk vatandaşıolma şartı aranmayacaktır.)

3. 2018 ve 2020 yıllarında yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavından (EKPSSLisans Düzeyi) 50 ve daha üzeri puan almış olmak,

4. Lisans mezuniyetinin, öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20.02.2014 tarihli ve 9 sayılı Kurul Kararına uygun olmak,

5. Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca, yükseköğrenimlerinin ve/veya pedagojik formasyon belgelerinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliği kabul edilmiş olmak,

6. Pedagojik formasyon eğitimi sertifikası ile başvuru yapacak olanlar bakımından 1 Ocak 2021 tarihinden önce pedagojik formasyon eğitimi programını tamamlamış olmak. (Not: İmam- Hatip Lisesi Meslek Dersleri alanına kaynak programlardan mezun olanlar, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından belirlenen pedagojik formasyon eğitimini kapsayan öğretmenlik meslek bilgisi derslerinin tamamını lisans eğitimi esnasında aldığını belgelendirmeleri halinde, İmam- Hatip Lisesi Meslek Dersleri ile Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi alanına atanmak üzere yapacakları ön başvurularda, kendilerinden ayrıca pedagojik formasyon yerine geçen herhangi bir belge istenmeyecektir.)

7. Devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir ceza almamış olmak,

8. Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı almıyor olmak,br>

9. Daha önce öğretmenliğe EKPSS puanı dışında atandığı hâlde görevine başlamamış olanlar bakımından, ön başvuru tarihinin son günü itibarıyla atama tarihinden itibaren 1 (bir) yıllık bekleme süresini doldurmuş olmak,

10. Devlet memuru iken görevinden çekilen veya çekilmiş sayılanlar bakımından ön başvurunun son günü itibarıyla 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 97'nci maddesinin birinci fıkrasının A,B,C bentlerinde belirtilen bekleme süresini tamamlamış olmak,

11. Sağlık nedeniyle görevine son verilenler hariç olmak üzere, adaylık dönemi içinde 2 görevine son verilenler bakımından, görevden ayrıldıkları tarih ile ön başvurunun son günü itibarıyla 3 (üç) yıllık bekleme süresini doldurmuş olmak, şartları aranacaktır.

12. Halen Bakanlığımız veya diğer kamu kurumlarında öğretmen unvanlı kadrolarda çalışmakta olanlar, 07/02/2014 tarihli ve 28906 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmeliğin 14 üncü maddesinin birinci fıkrası gereği bu duyuru kapsamında başvuruda bulunamayacaktır.

13. Adaylar tarafından ön başvuruyu elektronik ortamda onaylatmak üzere bir il millî eğitim müdürlüğü seçilecektir.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!