• $8,0864
  • €9,699
  • 451.353
  • 1409.19
05 Nisan 2021 Pazartesi 11:06 | Son Güncelleme:

2021 Avukat Günü tarihi, sözleri, resimli tebrik mesajları! 5 Nisan Avukatlar Günü kutlama mesajları!

2021 Avukat Günü tarihi, sözleri, resimli tebrik mesajları! 5 Nisan Avukatlar Günü kutlama mesajları!

Avukatlar için özel olan bugün 5 Nisan Avukatlar Günü olarak kutlanıyor. 5 Nisan Avukatlar Günü'nün tarihi ve ayrıntıları birçok kişi tarafından merak ediliyor. Avukat günü farklı zamanlarda da olsa dünya çapında kutlanmaktadır. Örneğin, Peru'da bu profesyonelleri onurlandırma günü 2 Nisan, Arjantin'de ise 29 Ağustos. Türkiye'de ise 5 Nisan tarihinde kutlanmaktadır.

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle ilk kutlama tarihi ile birilkte tebrik mesajları araştırılan konular arasında. Avukat olan arkadaşlarınıza veya aile üyelerinize tebriklerinizi iletmek isterseniz size yardımcı olabilecek kalıplaşmış bazı 5 Nisan Avukatlar Günü kutlama mesajlarını bu haberimizde derledik. Peki Avukat Günü tarihi nedir? İlk ne zaman ve neden kutlandı?

AVUKATLAR GÜNÜ TARİHİ

Cumhuriyetin İlanının ardından ilk defa en geniş katılımıyla 3 Ocak 1934 de İzmir'de gerçekleştirilen "Türkiye Avukatlar Birliği" toplantısında, 5 Nisan tarihi Avukatlar Günü olarak adlandırılmıştır. Yapılan Türkiye Avukatlar Birliği toplantısına katılım sağlayan baro başkanları ve temsilcileri ile tüm baroların tek bir çatı altında toplanması fikri sunulmuştur.

Sunulan bu fikrin ardından çeşitli gazetelerde konuya ilişkin öneriler verilmeye başlanmıştır. Yaklaşık 24 yıl sonra 5 Nisan 1958 tarihinde İzmir Ticaret Odası toplantı salonunda düzenlenen 2 günlük toplantının sonrasında "Barolar Birliği'nin" kuruluş çalışmalarına başlamışlardır. Bunlarla beraber gerçekleştirilen görüşmeler nitecesinde tesadüf eden tarihler öneri olarak sunularak 5 Nisan "Avukatlar Günü" olarak adlandırılmıştır.

AVUKATLAR GÜNÜ MESAJLARI VE SÖZLERİ

- Hukuk devletinin olmazsa olmazı yargı erkinin temel tası ve en büyük güvencesi olan, savunma mesleğinin temsilcileri olan Avukatlarımızın bu özel gününü kutlar, mesleğin ve yargının tüm sorunlarının çözülmüş olduğu güzel günlere kavuşmamızı dilerim.

- Birey hak ve özgürlüklerinin savunulmasında ,hakların korunmasında, hukukun üstünlüğünün var olmasında yılmadan caba gösteren; demokratik, laik, sosyal ve hukuk devletinin devamının güvencesi olan siz değerli avukatlarımızın 5 nisan avukatlar gününü kutlar saygılar kutlarım.

- Haklının ve ezilenin yanında dimdik ayakta duran ve tüm gücünü kullanan avukatlarımıza selam olsun. Avukatlar Gününüz kutlu olsun.

- Hukuk sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından savunma sorumluluğuyla yükümlü avukatlarımız, vatandaş-devlet ilişkilerinin çağdaş çerçevede yürümesi acısından önemli bir görev yapmaktadırlar. Bu vesile ile tüm Avukatlarımızın Avukatlar Günü'nü kutluyor, selam ve saygılar sunuyorum.

- Hukuk sisteminin en dayanıklı zincirleri olan cansiperane bir şekilde hakkın peşinden giden tüm avukatların Avukatlar Günü kutlu olsun.

- Güvenliğimizin teminatı olan tüm avukatlarımızın 5 Nisan Avukatlar Günü'nü kutluyorum.

- Bir ülkede hukukun üstünlüğü, insan hakları ile demokratik hak ve özgürlüklerin güvencesini oluşturur. Eğer hukuk tarafsız, bağımsız ve açık değilse o ülkede insan haklarından ve demokrasiden bahsedilemez.

Hukuku üstün kılmak ve insan onuruna yakışır bir adalet sağlamak için büyük sorumluluk üstlenen tüm avukatların Avukatlar Günü kutlu olsun.

  • avukatlar günü
  • 5 Nisan Avukatlar Günü
  • avukatlar günü tarihi
  • avukatlar günü mesajları
<p>Kamu çalışanlarıyla ilgili tedbirleri içeren Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Resmi Gazete'de yayımland

Kamu çalışanlarına yönelik tedbirler neler?

Eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti

Erzurum'un asırlık camilerinde Kovid-19 nedeniyle ramazan buruk geçiyor

Bakan Çavuşoğlu, NATO Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Brüksel'e geldi