• $8,4163
  • €10,0232
  • 494.645
  • 1385.03
22 Haziran 2021 Salı 07:12 | Son Güncelleme:

44 uçak iniş yapacak: Antalya'ya ilk Rus turist kafilesi geldi

44 uçak iniş yapacak: Antalya'ya ilk Rus turist kafilesi geldi
DHA

Rusya'nın Türkiye'ye uçuş yasağını kaldırmasıyla Antalya Havalimanı'na 132 kişilik ilk turist kafilesi geldi.

İki aylık uçuş kısıtlamasının kaldırılmasıyla birlikte Rusya'dan 132 kişilik ilk turist kafilesi Antalya'ya geldi. Turistler yeniden Antalya'ya geldikleri için mutlu olduklarını söyledi.

Koronavirüs önlemleri kapsamında Rusya, Türkiye'ye olan uçuşlara 15 Nisan tarihinden itibaren kısıtlama getirdi. Türkiye'de alınan önlemlerle birlikte düşen vaka sayılarının ardından Rus hükümeti tedbirleri yerinde incelemek için geçen hafta Antalya'ya heyet gönderdi. 7 kişiden oluşan heyet, Antalya Havalimanı, Manavgat ve Belek bölgesindeki turizm tesislerinde incelemeler yaptı. Otellerde alınan tedbirlerin salgını kontrol altında tutma noktasında yeterli olduğunu düşünen Rus heyet, hazırladıkları olumlu raporu Rusya hükümetine 18 Haziran Cuma günü sundu ve kısıtlamalar kaldırıldı.

15 BİN TURİST BEKLENİYOR

Bu karar turizm sektöründe sevinçle karşılandı. Her yıl ortalama 5-7 milyon arası Rus turistin geldiği Türkiye'ye kısıtlamanın kaldırılmasıyla birlikte yalnızca Antalya'ya günde ortalama 15-20 bin turistle sezon sonunda 5 milyon civarı Rus turistin gelmesi bekleniyor.

İLK YOLCULAR TÜRK HAVA YOLLARI'YLA GELDİ

Kısıtlamanın kalkmasının ardından Rus tatilciler, bugün 2 aylık aranın ardından ilk kez Antalya'ya geldi. Türk Hava Yolları'nın (THY) TK 212 sefer sayılı Moskova Vnukova Havalimanı'ndan kalkış yapan uçak, saat 05.40'te Antalya Havalimanı'na iniş yaptı. 132 Rus yolcu, havalimanında PCR test kontrol noktasından geçerken negatif test sonuçlarını gösterdi. Vücut ısıları da termal kameralarla ölçülen Rus tatilciler daha sonra kendilerini bekleyen tur operatörlerine ait araçlarla konaklayacakları tesislere gitti.

Antalya'ya yeniden gelmenin sevincini yaşadıklarını belirten Rus turistler, kısıtlamanın kaldırılmasına çok sevindiklerini söyledi.

PANDEMİ ÖNCESİNE DÖNER

Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı Recep Yavuz, Rus turistte pandemi öncesine yaklaşılacağını söyledi. Yazıcı, "Bu sezon 7 milyon Rus turist bekleniyor" dedi.

1 GÜNDE 100 REZERVASYON ALDIK

Rusya'dan 1 gün içinde 100 oda rezervasyonu yapıldığını belirten Regnum Carya Golf&Spa Resort Pazarlama Sorumlusu Ender Bahadır Baran, "Cuma günü kısıtlamanın kalktığı açıklandı ve bir gün sonra 100 oda rezervasyon aldık direkt Rusya'dan. İlerleyen günlerde bu sayı daha da artacaktır" dedi. Antalya'ya Rusya'dan turist getiren büyük tur operatörlerinden birinin operasyon müdürü Yeliz Bilgin Ezici de, "Charter uçuşlar için uçaklar ayarlandı. Telefonlarımız susmuyor. Bu hafta günlük 15-20 bin turist gelecek. Sezon uzar" diye konuştu.

  • Rusyadan ilk turist kafilesi
  • Rusya Türkiye turizm
  • Rusya’dan turist taşıyan ilk uçak
<p>Türkiye'nin dört bir yanında, birbirinden farklı bölgelerde meydana gelen yangınlar akıllara terö

Türkiye'nin ormanlarını kim yakıyor?

NASA'nın gözü yangınların üzerinde! Tüm verileri paylaşıyor

Mardin'de bombalı eylem hazırlığındaki terörist yakalandı

Zeus Tapınağı'nın anıtsal kutsal alan giriş yapısı bulundu