• $7,7364
  • €9,1773
  • 418.132
  • 1530.27
06 Temmuz 2020 Pazartesi 02:50 | Son Güncelleme:

4 metrekareye en fazla bir öğrenci

4 metrekareye en fazla bir öğrenci

Sağlık Bakanlığı 31 Ağustos'ta açılacak okullarla ilgili yönetmelik yayınladı. Sınıflarda her dört metrekarede en fazla 1 öğrenci olacak şekilde planlama yapılacak, girişlerde öğrenci ve personelin ateşi ölçülecek.

Sağlık Bakanlığı ‘Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ni güncelleyerek, aralarında okulların da bulunduğu yerlerde alınması gereken önlemleri açıkladı. Buna göre; eğitim faaliyetine başlamadan önce okul binasının genel temizliği su ve deterjanla yapılacak, okullarda en az 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde personel ve öğrenci planlaması yapılacak.

BELİRTİ TEDBİRLERİ

Alınması gereken önlemler şöyle sıralandı: Okullarda temassız ateş ölçer, maske, sıvı sabun ve el antiseptiği veya en az yüzde 70 alkol içeren kolonya bulundurulmalı. Sınıf, çalışma salonları, işlikler, yemekhane, kantin vb. toplu kullanım alanları bulunması durumunda kişiler arasındaki sosyal mesafe en az 1 metre olacak şekilde düzenlenmeli. Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı, ishal şikâyetlerinden herhangi biri olan öğrenciler okula bilgi verilerek gönderilmemesi istenmeli ve doktor muayenesi önerilmeli. Aile içerisinde ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı gibi belirtileri olan kişi bulunması durumunda okula ivedilikle bilgi verilmesi ve öğrencilerin okula gönderilmemesi belirtilmeli.

TOPLANTILAR İNTERNETTEN

Okullarda öğretmen, yönetici, personel toplantıları gibi idari toplantılar temastan kaçınmak amacıyla mümkün oldukça telekonferans yöntemiyle yapılmalı. Hem öğrenciler hem de personel arasındaki okula devamsızlıklar takip edilmeli, devamsızlıklardaki artışlar İl/ilçe Sağlık Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezlerine bildirilmeli. 

HER GÜN AYNI VELİ ALMALI

Öğrencilerin bırakılması ve alınması sırasında personel ve veliler sosyal mesafe kurallarına uymalı ve maske takmalı. Mümkünse her gün aynı velinin öğrenciyi alması ve bırakması sağlanmalı. Mümkünse büyükanne/büyükbaba gibi 65 yaş üstü kişiler veya altta yatan hastalığı olanlar öğrencileri bırakıp almamalı.

SINIFLAR SIK SIK HAVALANDIRILMALI

Okullarda sık dokunulan kapı kolları, merdiven korkulukları, elektrik düğmeleri gibi yüzeylerin temizliği ve dezenfeksiyonu sık sık yapılmalı. Okullara salgın döneminde mümkünse ziyaretçi kabul edilmemeli. Okullarda sınıf ve odalar pencereler açılarak düzenli bir şekilde sık sık havalandırılmalı. 

<p>Samsun'daki rezaletin ardından bir haber de Ankara'nın Mamak ilçesinden geldi. Bir kadın, tartışt

Eşini sokak ortasında dövdü

Şans eseri ölümden dönen insanlar

ABD'nin Yunanistan'a hibe edeceği silahlar! İşte o liste

Adana'da yanan ormanlık alanlar tekrar ağaçlandırılmak üzere hazırlanıyor