• $13,4661
  • €15,2545
  • 799.689
  • 1945.07
11 Mayıs 2013 Cumartesi 11:25 | Son Güncelleme:

33 kişinin ölmesini bekliyoruz

33 kişinin ölmesini bekliyoruz

Tıp fakültelerinde kadavra sıkıntısı yaşanıyor. Kadavra ithalat bile başladı. Son olarak “Huysuz Virjin” olarak tanınan Seyfi Dursunoğlu ve işadamı Semih Ataç’ın vücutlarını tıp fakültelerine bağışlaması gözleri kadavra sıkıntısına çevirdi.

AKŞAM şuan Türkiye’de durumu araştırdı. 85 tıp fakültesinden 44’ündü hiç kadavra yok. Koç ve Şifa Üniversitesi yurt dışından kadavra ithal etti. Yeditepe baş, boyun, Hacettepe 40 tane baş ithal etti. Türk Anatomi-Klinik Anatomi Derneği Başkanı Prof. Dr. Hakan Hamdi Çelik, 5-6 yıllık uzmanların ilk defa kadavraya dokunduklarına şahit olduklarını belirterek,  “Ulusal Anatomi Haftası nedeniyle 33 kişi vücudunu kadavra olarak bağışladı. Allah gecinden versin ama bu 33 insanın ölmesini bekliyoruz. Adalet Bakanlığı, sahipsiz cenazelerin kadavra bağışı için bildiri yayınladı ama durdu. Yakında simülasyonlu eğitime geçeceğiz” dedi.

KADAVRA SIKINTISINA İTHAL ÇÖZÜM
 

Türkiye'de sayısı 85'e ulaşan tıp fakülteleri,  Adli Tıp Kurumu ve bağışlardan yeterli kadavra gelmediği için çözümü ithal kadavrada buldu. Çok sayıda vakıf ve devlet üniversitesi ABD üzerinden kadavra ithalatına başladı. Koç ve Şifa Üniversiteleri bütün vücut ithal ederken, Yeditepe Üniversitesi 40 baş-boyun ithal etti. Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesi de KBB öğrencileri ve uzmanlarının eğitimi için 40 tane baş ithal etti. Dernekler üzerinden satın alınan kadavraların fiyatlarında ise son yıllarda büyük düşüşler oldu. 100 bin eurolara kadar çıkan fiyatlar 5 bin dolara düştü. Bütün vücutların fiyatı 5 bin dolar, baş-boyun fiyatları ise bin dolar civarında.  Anatomi-Klinik Anatomi Derneği Başkanı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. H. Hamdi Çelik, Türkiye'deki kadavra sıkıntısıyla ilgili olarak AKŞAM'a çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İşte Prof. Çelik'in o açıklamaları:

44 ÜNİVERSİTEDE HİÇ KADAVRA YOK

“Türkiye'deki tıp fakültesi sayısı 85'e ulaştı. Bu üniversitelerden 64 tanesi öğrenci alıyor. Bunların bir kısmı devlet bir kısmı da vakıf üniversitesi. Türkiye'de kadavrası olan üniversite sayısı 20.. Bunların dışındaki 44 üniversitede ise hiç kadavra yok.  Bu üniversitelerde okuyan veya mezun olanlar hiç kadavraya dokunmadan çalışıyorlar. 

6 YILLIK UZMAN İLK DEFA KADAVRAYA DOKUNDU

Kadavra sıkıntısı olduğu için bazı kurslar düzenliyoruz. Bu kurslara daha çok 5-6 yıllık uzmanlar katılıyorlar. Orada duygulanan uzman hekimleri gördüm. Adam 6 yıllık ürolog ama ilk defa kadavraya dokunuyor. Orada bize teşekkür ediyor. Kadavralı eğitim alan uzmanlar prostat ameliyatında zorlanmazlar. Ancak bu insanlar kadavra eğitimi almadan prostat ameliyatı yapıyorlar. Onun için kadavralı eğitim çok önemsiyoruz. Bunların dışında kadavra var...

33 İNSANIN ÖLMESİNİ BEKLİYORUZ!

Geçtiğimiz yıl  24-31 Ekim tarihinde yani Ulusal Anatomi Haftası nedeniyle vücudu kadavra olarak bağışlayanlar oldu. Bunların sayısı 33. Allah gecinden versin ama bu 33 insanın ölmesini bekliyoruz. Adalet Bakanlığı kadavra bağışı için bir bildiri yayınladı. O zaman çok ümitlenmiştik. Sahibi çıkmayan bir-iki cenaze Adli Tıp Kurumu'ndan anatomi dersleri için üniversitelere gönderildi. Ancak o da durdu. Ankara'da çok sayıda sahipsiz cenaze var ama buradaki çalışanlar kılını kıpırdatmıyor. Bakanlığın yapmış olduğu uyarıyı dikkate almıyorlar.

BAŞ-BOYUN İTHALATINA BAŞLADIK

Tıp fakülteleri olarak şu anda en önemli gündemimiz kadavra ithalatı. Önceden bu işi bazı simsarlar yapıyordu. Yani kadavra ithalatı manipülasyonlara yol açıyordu. Fiyatlar çok yüksekti. 100 bin euro civarındaydı. Şimdi bu işi yurtdışındaki dernekler üzerinden yapıyoruz. Bakanlık parça parça veya bütün kadavra ithalatında sorun çıkarmıyor. Dolayısıyla fiyatlar da çok düştü. Bütün vücudu 5 bin dolara kadar alabiliyoruz. Baş ve boyun ise bin dolar civarlarında. Bu yolla Koç Üniversitesi ile Şifa Üniversiteleri bütün vücut,  Hacettepe Üniversitesi KBB Anabilim Dalı için 30 tane baş, Yeditepe Üniversitesi de yine 40 tane baş-boyun ithal etti. Gelen kadavraları cenaze olarak görüyoruz. Onlara dua ediyoruz… Kadavra ithalatında da  hukuksal bazı sıkıntılar var. Bu kadavrayı kullandıktan bir süre sonra geri göndermeniz gerekiyor. Onun için bu bazı üniversiteler için cazip gelmiyor. 

SİMÜLASYONLU EĞİTİM VERECEĞİZ

Hacettepe Üniversitesi olarak bir yapılanma söz konusu. Simülasyonlu kadavra eğitimine başlayacağız. Şu anda planlanama aşamasındayız. Amacımız Ankara'da kadavraya dokunmamış öğrenci ve hekimlere burada simülasyonlu eğitim vermek. Bu gerçek kadavranın yerini tutmaz ama yine de olması gerekiyor. Bunun planlamasını yapıyorum. Çağımızın moda ameliyatları için de burada kurslar vereceğiz. Botoks ve akapunktur operasyonları için de kadavra çok önemlidir. Dünyaca ünlü beyin cerrahı Prof. Dr. Gazi Yaşargil 40 yaşına kadar ameliyata girmemiş. Hoca bu yaşına kadar sürekli kadavra açmış. Bazı uzmanlar anatomisini bilmeden ameliyata giriyorlar. Bu onların suçu değil.. Şimdi en azından simülasyonlu kadavraeğitimi bu eksikliği biraz olsun giderecektir. 

HUYSUZ VİRJİN'İN BAĞIŞI ÇOK ÖNEMLİ

Öncelikle Seyfi Dursunoğlu olarak bilinen Huysuz Virjin'in 'vücudumu kadavra olarak bağışlıyorum' açıklaması son derece önemli. Kamuoyunun yakından tanıdığı kişilerin bağış yapması bu işin önemliliğini arttırıyor. Şimdi biz önümüzdeki günlerde bize bağış yapan insanların isimlerini bir anıtla Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin önüne yaptıracağız. Bağış yapan kişilerin anatomiye olan katkılarını sonsuza kadar bu anıtla yaşatacağız.” 

Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi
Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi

Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi

Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı
Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı

Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı

Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu
Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu

Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar