• $ 6,8676
  • € 7,8296
  • 399.358
  • 117741
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
03 Temmuz 2014 Perşembe 20:51 | Son Güncelleme:

32 şoför serbest

Hükümet bastırdı, 23 günlük esaret bitti....'Sabırlı' diplomasiden çıkan mutlu son... Ortadoğu'da terör estiren IŞİD militanlarının elindeki 32 Türk TIR şoförü serbest bırakıldı. Şanlıurfa'ya getirilen şoförleri havalimanında aileleri sevgi gösterileriyle karşıladı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

BEŞİR ARİZ-GÜNEY YILMAZ 

Musul'u ele geçiren Irak Şam İslam Devleti Örgütü (IŞİD) militanları geçen 10 Haziran’da kaçırdığı 32 Türk TIR şoförünü Kürt bölgesine yakın bir yerde dün 
serbest bıraktı, militanlar TIR’lara ise el koydu. Önceden hazırlanan plana göre Türk yetkililer Mahmur'da teslim aldıkları şoförleri koruma altında Erbil'e götürdü. 

İşte adım adım süreç:

- Şoförlerin rehin alındıkları günden bu yana oldukça dikkatli ve serinkanlı bir politika izleyen hükümet ve Dışişleri Bakanlığı, IŞİD militanlarıyla aşiretleri araya koyarak temas kurdu. 
- Günlerce devam eden görüşmeler nihayet olumlu sonuç verdi ve IŞİD, şoförleri dün serbest bırakma kararı aldı.  
- 32 Türk şoför arasında bulunan Serdar Bayar, Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde yaşayan yakınlarını telefonla arayarak, "Sağlığımız iyi, bir sorunumuz yok" dedi.  

DIŞİŞLERİ UÇAK GÖNDERDİ

- Öğleden sonra Mahmur yakınlarında Kürt bölgesinde serbest bırakılan TIR şoförleri, Mahmur Kaymakamlığı'nda Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam tarafından karşılandı. Bu sırada tüm gelişmeler Dışişleri Bakanlığı'na an be an bildirildi. 
- 32 kişi arasında hasta olanlardan biri ambulansla diğerleri ise araçlarla Erbil kentine götürüldü.  
- Serbest bırakılma haberi aileleri ve bağlı çalıştıkları şirket yöneticilerince sevinçle karşılandı.  
- Şoförleri Erbil'den almak üzere Dışişleri Bakanlığı tarafından saat 15.00'te özel uçak gönderildi. 

ÖZGÜRLÜK SEVİNCİ 

- 32 Türk şoförünü taşıyan uçak saat 20.49'da Şanlıurfa'ya indi. GAP Havaalanı'nda şoförleri Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ve protokol üyeleri ile yakınları karşıladı. 
- Serbest kaldıkları için mutlu olduklarını söyleyen şoförlerin sevinçli oldukları gözlendi. Vali İzzettin Küçük, şoförlerin sağlık durumlarının iyi olduğunu ve arzu etmeleri durumunda bu gece kendilerini kentte misafir edebileceklerini söyledi. 
- Aileler ise yakınlarının serbest bırakılıp getirilmesinde emeği olanlara teşekkür etti. 
- Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma kapsamında şoförlerin tanık olarak ifadesine başvuracak.

HİÇ UYUMADAN EYLEM PLANI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türk şoförlerin serbest bırakıldığını bakanlıkta düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Alıkonuldukları günden bu yana rehinelerle ilgili çalışmaları gece-gündüz sürdürdüklerini hatırlatan Davutoğlu, önceki gün iftarda Başbakan Tayyip Erdoğan ile yaptıkları bilgilendirme toplantısı esnasında Türk şoförlerin serbest bırakılmasıyla ilgili bilginin kendilerine intikal ettiğini dile getirdi. 

SIRA 49 KONSOLOSLUK GÖREVLİSİNDE

Davutoğlu şunları söyledi: Geceyi uykusuz geçirdik. Bu konuda bir ilkemiz var. Vatandaşlarımızın sesini bizzat ben duymadıkça açıklama yapmıyoruz. 23 günlük çalışmalar sonucunda memnuniyetle ifade diyorum ki 32 şoförümüz teslim alındı. Esaret altındaki vatandaşlarımız, 'Milletimizin ve hükümetimizin her an arkamızda olduğunu hissettik' diyor. Bizim için en büyük ödül bu. İnşallah elçilikteki 49 vatandaşımızı da kısa zamanda ülkemize getireceğiz. 

 

15 Temmuz işgal girişiminin altında ne yatıyordu?

15 Temmuz işgal girişiminin altında ne yatıyordu?

İOS 14 sürüm özellikleri nelerdir?

İOS 14 sürüm özellikleri nelerdir?

Adana'da 131 bin 288 uyuşturucu etkili hap ile 17 sikke ele geçirildi

Adana'da 131 bin 288 uyuşturucu etkili hap ile 17 sikke ele geçirildi

Rize'de selin hasarı gün ağarınca ortaya çıktı

Rize'de selin hasarı gün ağarınca ortaya çıktı