• $32,2142
  • €34,9964
  • 2507.03
  • 10895.3
27 Ocak 2024 Cumartesi 20:10 | Son Güncelleme:

300 milyon liraya mal olan Millet Kıraathanesi öğrencilerin umut kapısı oldu

Eğitime Dost Diyarbakır Kayapınar Belediyesi'nce, ilçe merkezinde 300 milyon liraya mal olan modern ve Diyarbakır mimarisinin örneklerinin yansıtıldığı 600 öğrenci kapasiteli Millet Kıraathanesi tamamlandı. Kıraathanenin hizmete girmesiyle öğrenciler adeta akın etti.

Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Arif Karaman, Diyarbakırlı gençlerin daha iyi ortamlarda ve ücretsiz eğitim hizmeti alması için 600 öğrenci kapasiteli Millet Kıraathanesi'nin hizmete girdiğini söyledi. Millet Kıraathanesi'nin yanı sıra 2 okuma salonu ve 3 bilgi evini de eğitime açıldı.

'MİLLET KIRAATHANESİNDE 600 GENCE ÜCRETSİZ HİZMET SUNACAĞIZ'

Diyarbakırlı gençlere daha iyi şartlarda ve ortamlarda ücretsiz nasıl hizmet veririzin peşinde olduklarını belirten Karaman, "Millet Kıraathanesinde yaklaşık 600 gencimize daha çok sınav çağında olan öğrencilerimize modern mimari içerisinde, ferah ortamlarda kesintisiz internet hizmeti vereceğiz. Millet Kıraathanesi 2 büyük okuma salonu, 3 tane de bilgi evi olmak üzere 5 tane eğitim binasını hizmete açıktık" dedi.

Karaman, belediye olarak büyük bir gurur yaşadıklarını ifade ederek, "Çünkü bu eserleri meydana getirmek dışarıdan göründüğü gibi kolay değil. Bunun bir çalışma zamanı, proje hazırlanması var, kaynağının üretilmesi var. Ama bir kıvançla daha şunu söylemek istiyorum; Bu bina avlu sistemiyle görülen iç bahçeler bunun için oluşturuldu. Tamamen Kayapınar Belediyesi'nin mimarı mühendisi ve kendi çalışanı ile oluşturulmuş bir proje. İçinde Diyarbakırlı arkadaşlarımız çok olduğu için en sonunda böyle bir iç avlulu sistemi yansıtan bir mimari projede karar kılındı ve bunu tatbik ettik. Bu binaların en ufak detaylarına dikkat ettik. Malzeme seçiminden yapımına kadar kaliteyi önceledik. Vatandaşımızın birinci sınıf hizmete layık olduğunu önümüze bir hedef olarak koyduk ve tüm dizaynı buna göre yapmaya gayret ettik. Burada Kültür ve Turizm Bakanlığımıza da ayrıca teşekkür etmek gerek. İki tane büyük kütüphanenin finansmanında bize yardımcı oldular. Finansmanın büyük bir kısmını Bakanlığımız karşıladı" dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN ALTINI ÇİZDİĞİ MİLLET KIRAATHANESİ

Eğitim kurumlarında ortaokul ve Lise çağında tüm sınav gruplarındaki öğrencilerin ve vatandaşların ders çalışabileceğine değinen Başkan V. Karaman, şöyle dedi:

"Burada gençlerimiz sosyalleşebiliyorlar. Bu ders çalışma ortamının yanı sıra öğrencilerimize usta öğreticilerimiz ve kendi bünyemizdeki öğretmenlerimiz vasıtasıyla onlara soru çözme, takıldıkları yerleri tekrarlama ve konu anlatma gibi dershanecilik hizmeti de sunuyoruz. Yaklaşık günlük Kayapınar belediyesi 5 bin öğrencimizi bu binalarda misafir ediyor. Kapasitemiz bu son 5 eğitim kurumu ile birlikte bunun da üzerine çıkacak. Yine öğrencilerimize ikramlıklar sunuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın altını çizdiği Millet Kıraathanesi hepimize yol gösterdi. Millet Kıraathanesi modelini böylece uyguluyoruz. Bu konseptin içinde, çayı, kahvesi, meşrubatı yani günlük atıştırmak için misafirlerimiz buradan kalkmasın, bazı öyle öğrenci kardeşimiz var ki gerçekten kesintisiz çalışıyor. Ya yanında azıklığını getiriyor ya da aparatif ile günün ortasını atlatıp akşama kadar devam ediyor."

Selçuk Bayraktar: Dünyaya örnek bir operasyon
Selçuk Bayraktar: Dünyaya örnek bir operasyon

Selçuk Bayraktar: Dünyaya örnek bir operasyon

Türkiye ve Çin güçlerini birleştiriyor... Mutabakat Zaptı imzalandı
Türkiye ve Çin güçlerini birleştiriyor... Mutabakat Zaptı imzalandı

Türkiye ve Çin güçlerini birleştiriyor... Mutabakat Zaptı imzalandı

Borsa İstanbul'dan tarihi rekor! 11 bin puanı aştı
Borsa İstanbul'dan tarihi rekor! 11 bin puanı aştı

Borsa İstanbul'dan tarihi rekor! 11 bin puanı aştı