• $8,2562
  • €9,7102
  • 505.358
  • 1134.47
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
10 Ekim 2020 Cumartesi 07:01 | Son Güncelleme:

30 bin üye atıldı! Sendikalı belediye işçisine CHP-HDP baskısı

30 bin üye atıldı! Sendikalı belediye işçisine CHP-HDP baskısı
- OSMAN NURİ CERİT

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, CHP'li ve HDP'li belediyelerde yaşanan sendika baskısı nedeniyle 30 bin üye kaybettiklerini açıkladı. Arslan, işten atılanların işe iade davalarını kazandıklarını söyledi.

Hak- İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, pandemi sürecini ve çalışma hayatındaki gelişmeleri değerlendirdi. Sendikal mücadeleye dikkat çeken Arslan, pandemi sürecinde sendikalı işyerlerinde önlemlerin daha etkili uygulandığını ifade etti. Yerel seçimler sonrasında CHP’li ve HDP’li belediyelerde yaşanan işten çıkarma ve sendika değiştirme baskılarına değinen Arslan, şunları söyledi:

BOLU’DA İŞE DÖNDÜLER

“Yerel seçimler sonrasında işten çıkarılan üyelerimizin açtığı davalar sonuçlanmaya başladı. Davaların çoğundan işe iade kararları veriliyor. Bolu’dan CHP Genel Merkezi önüne gerçekleştirdiğimiz yürüyüş etkili oldu. Bolu Belediyesi’nden çıkarılan arkadaşlarımız işe başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi önündeki eylemler sonucu belediye yönetimiyle anlaşma sağlandı. Arkadaşlarımızın büyük çoğunluğu göreve başladı. Fakat bunlara rağmen baskıyla sendikamızdan istifa ettirilen 30 bin üye geri dönmedi. Burada sendika konusunda baskının devam ettiği görülüyor.”

GÜVENCE VERİLMESİ ŞART

Pandemi sürecinde uygulanmaya başlanan uzaktan çalışmayla ilgili de değerlendirmede bulunan Arslan, “Bu süreçte mecburi olarak uygulanan sistemin kalıcı hale getirilmesi için güvencelerin korunması şart. Biz ancak esnek çalışmayı bu güvencelerle birlikte konuşabiliriz. Sendikanın olduğu işletmelerde salgınla mücadelede daha başarılıyız. En büyük sıkıntı sendikasız işletmelerde gerçekleşti. Sendikanın olmadığı yerde işveren keyfi uygulamalar yaptı” dedi. 

<p>Şimdiye dek İstanbul'daki kültür sanat faaliyetleri ve yapılan hizmetlerin tanıtıldığı üst geçitl

İmamoğlu'nun ‘İstanbul nimet' sözü anlam buldu: İBB, 100 üst geçidi 6 aylık bir firmaya kiraladı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Hangi burçları enerjili bir gün bekliyor? 28 Ekim 2020 burç yorumları

Bel fıtığı olduğunuzu gösteren 5 belirti