• $ 5,3188
  • € 6,0349
  • 227.701
  • 103.185
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

'3 yıl 4 ay 14 gün sonra...'

Ergenokon davasından tutuksuz yargılanan Hurşit Tolon, bin 232 gün sonra harbiye marşıyla ilk kez savunmasını yaptı.

x

İkinci ''Ergenekon'' davasının tutuksuz sanığı emekli orgeneral Hurşit Tolon, ''Hiçbir somut delile dayanmayan, geçmişte değişik yerlerde vuku bulmuş, yasa dışı bazı olaylar, iddianamede sanki bir suç örgütü yapısında birbirleri ile suni biçimde bağlantılıymış gibi gösterilmek suretiyle, daima onurla yaşamış biri olan şahsıma, terör örgütü yöneticisi ya da üyesi olmak gibi aklın, mantığın kabul edemeyeceği, utanç verici, toplumun değer yargılarını temelden sarsan ve kamuoyu vicdanını ağır şekilde yaralayan asılsız suçlamalar yapılmıştır'' dedi.
        
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmada savunması alınan tutuksuz sanık emekli Orgeneral Hurşit Tolon, devletin sağladığı olanaklar, halkın emeği, alın teri ve ödediği vergiler ile okuduğunu belirterek, ''Subay oldum ve ülkeme ve milletime samimiyet, sadakat ve özveri ile hizmet ettim. Yarım asra varan askerlik mesleğimin başında, 1 Ekim 1960 tarihinde içtiğim anda, bugüne kadar hep özenle sadık kaldım'' diye konuştu.
        
Ettiği yeminlere, yaşam boyu sadık kalarak, vatana ve millete asla ihanet etmediğini, etmeyi de hiçbir zaman düşünmediğini ifade eden Tolon, sözlerini şöyle sürdürdü:
        
''Görev ve sorumluluk alanımda, yasa dışı herhangi bir tutum, davranış ve fiillere de, kesinlikle göz yummadım. Bunun en büyük ve en somut delili, Türk Silahlı Kuvvetlerindeki en üst rütbeye ulaştıktan sonra hizmetimi tamamlayıp, emekliye ayrılmamdır. Oysa ki, bu İddianamede, tamamen ön yargıya dayalı, mesnetsiz, kanuna aykırı sanal verilerle, gerçek dışı irtibatlandırmalar, akıl ve mantığa aykırı değerlendirmeler ile şahsıma asılsız bir çok suç isnat edilmektedir.
        
Aslı, esası olmayan, hiçbir somut delile dayanmayan, geçmişte değişik yerlerde vuku bulmuş, yasa dışı bazı olaylar, İddianamede sanki bir suç örgütü yapısında birbirleri ile suni biçimde bağlantılıymış gibi gösterilmek suretiyle, daima onurla yaşamış biri olan şahsıma, terör örgütü yöneticisi ya da üyesi olmak gibi aklın, mantığın kabul edemeyeceği, utanç verici, toplumun değer yargılarını temelden sarsan ve kamuoyu vicdanını ağır şekilde yaralayan asılsız suçlamalar yapılmıştır.
        
Tamamıyla gerçek dışı bir senaryoya dayalı olarak hazırlanan bu İddianame, şu ana kadar devam eden yargılama sürecinde anlaşılmıştır ki, dünya hukuk tarihine geçecek eşi az bulunur yanlışlar, iftiralar dokümanıdır.''
        
İddia makamının, yasal gerekleri yerine getirmeden ve tamamen ön yargılı bir şekilde yola çıkarak, hakkında 'şüpheli' sıfatıyla bir soruşturma başlattığını söyleyen Tolon, ''İddia makamı çok gecikmiş olarak yaptığı araştırma ve inceleme neticesinde, şahsımı suçlayıcı somut delil bulamadığı ve asla bulma olanağı da olmadığını anlamış olacak ki, çaresizlikten sonradan temin edilmiş yalancı tanıklardan, düzmece belge ve CD'lerden medet umarak, iddianamenin hacmini genişletmekten başka hiç bir fonksiyonu bulunmayan, tamamıyla gerçek dışı ve suni delillere dayanmak ihtiyacı hissetmiştir'' dedi.
        
-Yapılan aramalar-
        
İddianamede tarafına yöneltilen suç isnatlarının, oğlu Ali Tolga Tolon'un şahsi konutunda yokluğunda yapılan arama neticesinde ele geçirildiği iddia edilen ve arama el koyma tutanaklarında yer almayan 2 adet CD'ye dayandırıldığını savunan Tolon, söz konusu bu 2 adet CD'nin, ne kendisine ne de oğluna ait olmadığını savundu.
        
Tolon, savunmasını şöyle sürdürdü:
        
''İddianamenin 704. sayfasında, 'fişleme faaliyetleri' başlığı altında Ahmet Hurşit Tolon'un Kazakistan Caddesi'ndeki ikametinde yapılan arama işleminde çok sayıda evrak, doküman, not kağıtları ve CD bulunarak el konulduğu ileri sürülmektedir. Kazakistan Caddesi'ndeki adreste benim ikametim bulunmamaktadır. Burada, oğlum Ali Tolga Tolon ikamet etmektedir.
        
Oğluma ait Kazakistan Caddesi'ndeki evin, benim ikametimmiş gibi gösterilmesinin tek nedeni, oğlumun yokluğunda, kapısının kilidi kırılarak yapılan yasa dışı arama neticesinde düzmece suç delilleri yaratmaktır.''

AA

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Taksim Meydanı´nda tur otobüsünde çalışan personeller ile bir arap turist arasında çıkan kavga cep t

Taksim´de Arap turistle otobüsçüler arasındaki kavga kamerada

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Hangisi gerçek hangisi yalan? Çok dikkatli bakın

İsviçre'nin ilginç kedi merdivenler

Maksat Yarışmak Olsun - 15 Şubat 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - 15 Şubat 2019