• $8,2559
  • €10,0597
  • 486.719
  • 1441.33
28 Mart 2018 Çarşamba 09:25 | Son Güncelleme:

28 Mart Tel Rıfat son dakika operasyonu Tel Rıfat nerede, neden önemli? Tel Rıfat'ın haritası

28 Mart Tel Rıfat son dakika operasyonu Tel Rıfat nerede, neden önemli" Tel Rıfat'ın haritası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Tel Rıfat konusuna ilişkin gerçekleştirilen önemli açıklamaların hemen sonrasında Tel Rıfat'ın nerede olduğu yoğun bir şekilde araştırılmaya başlandı. Peki, gündemin merkezine hızlı bir şekilde yerleşen Tel Rıfat nerede? İşte, Tel Rıfat'ın harita üzerindeki konumu! Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen hafta Sincar için düğmeye basılacağını söyleyip bugünkü konuşmasında operasyonun başladığını söyledi. Ardından da bugünkü Ak Parti Trabzon İl Kongresi'nde Tel Rıfat için önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fırat Kalkanı Harekatı ile ilk darbeyi vurduk. Ardından Zeytin Dalı Harekatı ile terör koridorunu Akdeniz'e bağlama çabasını kestik. Kısa sürede Tel Rıfat'ı da kontrol altına alıp bu harekatı amacına ulaştıracağız." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Trabzon 6. Olağan İl Kongresi'nde Suriye'deki Tel Rıfat bölgesiyle ilgili kamuoyunu yakından ilgilendirecek açıklamalara yer verdi. Daha önceki açıklamalarında Sincar için düğmeye basılacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu bölgede gerekli operasyonun başladığını ve Tel Rıfat bölgesini de çok kısa bir zaman zarfında kontrol altına almak yönünde hedeflerin bulunduğu sözlerini kaydetti. Gerçekleştirilen Tel Rıfat açıklamalarının hemen ardından kamuoyu tarafından Türkiye için kritik öneme sahip Tel Rıfat bölgesinin nerede olduğunu merak edilerek internet aracılığıyla sorgulamalarına ağırlık kazandırdı. Peki, Zeytin Dalı Harekatı'nı amacına ulaştırmak noktasında kilit öneme bulunan Tel Rıfat nerede? İşte, Tel Rıfat'ın harita üzerindeki konumu... 

Tel Rıfat operasyonu başladı

Zeytin Dalı Harekâtı'nda Afrin'den sonraki hedef olan ilçenin alınması için harekete geçildi.

Afrin'in doğusundaki ilçe Tel Rıfat'ın PKK/YPG'li teröristlerden temizlenmesi için beklenen operasyon başladı.

Yerel kaynaklar, Türk özel kuvvetler askerleri ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin bugün harekete geçtiğini bildiriyor.

ZEYTİN DALI TEL RIFAT'IN ALINMASIYLA TAMAMLANACAK

20 Ocak'ta başlayan Zeytin Dalı Harekâtı, Tel Rıfat'ın alınmasıyla tamamlanacak.

TEL RIFAT NEREDE?

Suriye’nin kuzeybatısında yer alan bir şehir olan Tel Rıfat, Halep ilinin kuzeyinde ve yine Halep’ten 40 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Tel Rıfat'ın kuzeyinde Kilis, batısında da Afrin bölgesi yer almaktadır. Civar yerleşim birimleri arasında; kuzeyinde Azez, doğusunda, Mare’, güneyinde Kefr Naya, güneybatısında Deyr Cemâl ile Akıbe, batısında da İbbin Semaan şehirleri bulunmaktadır.

Afrin gibi El Rıfat ve Mahre de kurtarılmayı bekliyor

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Bursa'nın İnegöl ilçesine yerleşen Abdulrezzak Ali, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu'nun birlikte yürüttüğü, Afrin’in kontrol altına alınması ile devam eden Zeytin Dalı Harekatını değerlendirdi.

Türkmen asıllı olan Ali, "Yaklaşık 5 yıl önce Halep'ten Türkiye’ye geldim. Önce Gaziantep’e geldim, daha sonra İnegöl’e göç ettim. Mobilya sektöründe dış ticaret ile uğraşıyorum. Genelde Arap ülkelerine mobilya ve koltuk satıyoruz. İhracat üzerine daha çok çalışıyoruz.  İnegöl’de 4 yıldır yaşıyoruz ve 4 yıldır mobilya sektöründeyiz” dedi.

Fırat Kalkanı Harekâtı ile ilgili düşüncelerini aktaran Abdulrezzak Ali, “Afrin tamamen terör bölgesi oldu. Eskiden orada Arap, Türk, Kürt, Ermeni bir çok ırktan insanlar yaşardı. PKK/PYD girince  Türkmen ve Araplar’ın çoğunu çıkardı oradan. Diğerlerini ise sıkıştırdı. Bölgeye de zarar verdi. 2015’te El Rıfat’ta yaklaşık 150-200 kişiyi öldürdü, katliam yaptı. Diğer çevre köyler, çevre ilçelere zarar verdi. Burası ayrı bir devlet olsun diye çok uğraştılar. Özellikle Azez- El Rıfat bölgesi çok zarar gördü, çok şehit verildi. Zeytin Dalı Harekatı başlayınca teröristler temizlendi. Bizim o bölgede akrabalarımız var. Amcamın oğlu Özgür Suriye Ordusu’nda. Bilgiler alıyoruz. Bölgenin tamamen hayata geri döndüğünü söylüyorlar. PKK/PYD oradayken mescitleri bile kapattılar. Su yoktu, elektrik yoktu. Teröristlere destek verenlere her şey vardı. Geri kalanları ise sıkıştırmışlardı. Allah’a şükür şu anda hayat geri dönmeye başladı. TSK ve ÖSO oraya girince evler yıkılmadı. Mahallelerde insanlara yardım götürdüler. Orada sivil hassasiyeti üst seviyedeydi. Çalınan arabalar, motorları sivile geri verdiler. Girerken yardım götürüldü ve güven sağlandı. Türkiye o bölgeye adeta can verdi. Biliyorsunuz Afrin’in çevresinde El Rıfat ve Mahre var. El Rıfat’ta 2015’te katliam oldu. Oradaki halk da Zeytin Dalı Harekatını bekliyor. Şu an oraya girilmedi, inşallah girilecek. Bölgede yaşayan halk operasyon istiyor. Menbiç, Kamışlı ve Ayn-el Arap’ta yaşayan halk harekâtı bekliyor. Görüyorsunuz, halkın sevmediği bir harekât olsa kaçar. Zeytin Dalı Harekâtı’nda herkes Afrin’e geri döndü” diye konuştu.

Ali, “Savaş daha devam edecek. Bizim umudumuz sadece Afrin ve Münbiç’te değil. İnşallah sıra İdlip’e de gelir. Türkiye’nin desteği ile tüm Suriye’nin temizlenmesini bekliyoruz. Biz İdlip’teki arkadaşlarımız ile de görüşüyoruz, sosyal medyada da görüyoruz. İdlip halkı bir an önce olsun bizde katılalım diyorlar. Herkes Türkiye’yi sevdiği için halk yeni bir hareket bekliyor. İnşallah bu tür operasyonlar devam eder. Cenab-ı Allah Türk devletine ve askerine yardım etsin” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

<p>Irak kuzeyindeki Gara bölgesinde tespit edilen 8 PKK'lı terörist, Hava Kuvvetleri tarafından etki

MSB: 8 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi

Demirspor, Süper Lig'e çıktı; Adanalılar çıldırdı!

Filistinli gençler, İsrail'in saldırılarını balonlarla protesto etti

Hobi diye başladı! Şimdi tanesini 2 bin liradan satıyor