• $9,5297
  • €11,0534
  • 551.853
  • 1519.25
23 Nisan 2021 Cuma 11:47 | Son Güncelleme:

23 Nisan marketler açık mı? Hafta sonu kısıtlamasında marketler kaçta açılıp kaçta kapanacak?

23 Nisan marketler açık mı" Hafta sonu kısıtlamasında marketler kaçta açılıp kaçta kapanacak"

Koronavirüs tedbirleri kapsamında hafta sonu yasaklarına bu hafta 23 Nisan Cuma günü de eklendi. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle resmi tatil ilan edilen Cuma günü uygulanacak yasaklar nedeniyle marketlerin ve resmi kurumların çalışma saatleri araştırılan konular arasında. Söz konusu konu ile ilgili internet aramalarında " 23 Nisan marketler açık mı? Hafta sonu kısıtlamasında marketler kaçta açılıp kaçta kapanacak?" sorularına yanıt aranıyor.

İçişleri Bakanlığı'nca ilan edilen yeni genelgeye göre hafta sonu kısıtlamasına 23 Nisan Cuma günüde dahil edildi. Genelgeye göre bu haftaki sokağa çıkma kısıtlaması Perşembe akşamı saat 19:00 itibariyle başlayıp 26 Nisan Pazartesi sabah saat 05.00'de sona erecek. Yasakların uygulandığı bugünlerde sıklıkla "Marketler kaçta açılıp kaçta kapanacağı ve resmi kurumların açık olup olmadığı" araştırılan konuların başında yer almaktadır.

MARKETLER SAAT KAÇTA AÇILIP, KAÇTA KAPANACAK?

Hafta sonu market çalışma saatleri son açıklamanın ardından gündeme geldi. Yapılan açıklamaya göre bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı 3 gün sürecek. Hafta sonu 10.00- 17.00 saatleri arasında market, bakkal, kuruyemişçi gibi yerler de açık olacak.

23 Nisan Cuma günü resmi tatil olması nedeniyle tüm resmi kurumlar kapalı olacaktır.

YENİ GENELGEDE HANGİ KISITLAMALAR YER ALIYOR?

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İçişleri Bakanlığının "Kısmi Kapanma" konulu genelgesi doğrultusunda kentteki AVM ve zincir marketlerin 17.30'da, Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı'nın 17.00'de faaliyetlerini sonlandıracağını, ramazan ayı boyunca Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve sanayi tesislerinde ise 1. vardiyanın 17.00'de bitirileceğini duyurdu.

Vali Yerlikaya, AVM, çarşı, zincir market ve OSB'lerin kapanış saatlerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, salgına karşı toplumun tüm kesimleriyle birlikte topyekün verilecek mücadelenin önemini vurguladı.

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine "23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması" konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre, "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" resmi tatil olması dolayısıyla bu hafta sonuna özel sokağa çıkma kısıtlaması 22 Nisan Perşembe günü saat 19.00'da başlayacak.

Cuma, cumartesi, pazar günlerinin tamamını kapsayacak sokağa çıkma kısıtlaması, 26 Nisan Pazartesi günü saat 05.00'de sona erecek.

Daha önce genelge ile belirtilen "Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi" aynen geçerli olacak.

Hafta sonu 10.00- 17.00 saatleri arasında açık olan bakkal, market, kasap, manav ve kuruyemişçi ile şehirlerarası seyahat kısıtlamasına dair usul ve esaslar 23 Nisan Cuma günü de bire bir uygulanacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anıtkabir ve Birinci Meclis'te gerçekleştirilecek tören ve kutlamalar dışında tüm il ve ilçelerde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı aşağıdaki esaslara göre kutlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığının 06.04.2021 tarih ve 23672112 sayılı yazısı doğrultusunda çelenk sunma törenleri fiziki mesafe koşullarına uygun şekilde asgari düzeyde katılımla gerçekleştirilecek.

Çelenk sunma törenleri dışında kişilerin bir araya gelmesine neden olabilecek kutlama programları yapılmayacak. Bunun yerine Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının coşkusunu yansıtabilecek başta kolluk araçlarından oluşmak üzere araç konvoyları, ses, ışık ve havai ışık gösterileri, mobil araçlarla gösteriler ile çevrimiçi etkinliklere ağırlık verilecek.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama törenlerinde görevli olan kişiler de tören ve kutlama programları süresi ile sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacak.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

<p>Eğitimlerini aldılar, küreklerini hazırladılar. Bu kez doktorlarıyla beraber hastanede değil, kay

Kansere karşı kürek çektiler

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu