• $ 6,056
  • € 6,7695
  • 248.744
  • 86.796
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

23 Eylül Sonbahar Ekinoksu nedir, özellikleri neler? Sonbahar Ekinoksu'nda ne oluyor?

Her yıl 23 Eylül tarihinde oluşum gösteren Sonbahar Ekinoksu, astronomik açıdan incelendiğinde bu tarihten itibaren gündüzlerin kısalmaya, gecelerin ise giderek uzamaya başlayacağının göstergesi olmaktadır. Sonbahar ayına geçiş yapıldığını simgeleyen bir doğa olayı olan Sonbahar Ekinoksu'nda, gece ve gündüzün eşitliği sağlanması ve Güney Yarım Küre'de ise İlkbahar mevsiminin başlayacağının habercisidir. Peki, yeni bir mevsimin başlangıcı olarak meydana gelen ve güneşten gelen ışınların bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre'ye dik bir şekilde düşmeye başladığı Sonbahar Ekinoksu nedir? İşte, astronomi dünyasında 23 Eylül Ekinoksu olarak da tanımlanan Sonbahar Ekinoksu hakkında bilinmeyenler... Ekinoks; yahut diğer adlarıyla gün-tün eşitliği, ılım veya gece-gündüz eşitliği şeklinde tabir edilen doğa olayı, İlkbahar Ekinoksu ve Sonbahar Ekinoksu olmak üzere yılda 2 kez tekrarlanmaktadır. Ekinoks, güneşten gelen ışınların 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde Ekvator’a dik gelmesi neticesinde aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği andır. Tüm bunların yanı sıra ekinoksta yerde gece ve gündüzler eşitliği sağlanmaktadır. Kuzey Yarıküre’de, yaklaşık olarak 21 Mart İlkbahar Ekinoksu – 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu meydana gelmektedir Güney Yarıküre’de ise, yaklaşık olarak 21 Mart Sonbahar Ekinoksu – 23 Eylül İlkbahar Ekinoksu oluşum göstermektedir. Ekinoks Güneş'den gelen ışınlar 21 mart ve 21 eylül tarihlerinde ekvatora dik düşer . Her yerde gece ve gündüzler eşit olur , bu duruma Ekinoks denir. Kuzey Yarıkürede olan ve yaklaşık olarak 20 Mart İlkbahar Ekinoks'u - 23 Eylül Sonbahar Ekinoks'udur.Güney Yarıkürede olan ve yaklaşık olarak 20 Mart Sonbahar Ekinoks'u - 23 Eylül İlkbahar Ekinoks'udur. Ekinoks ya da gün tün eşitliği, yılda 2 kez tekrarlanır. Güneş ışınlarının ekvatora dik vurması sonucunda Aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. Dünya’nın Güneş etrafında dönmesi ve eksen eğikliğine bağlı olarak dört önemli gün ortaya çıkar. Bu günler aynı zamanda mevsimlerin başlangıcıdır.

Astronomik açıdan ''23 Eylül Ekinoksu'' şeklinde de tabir edilen Sonbahar Ekinoksu'na sayılı bir zaman kaldı. Yaz ayının ardından Sonbahar ayına geçişi temsil eden Sonbahar Ekinoksu nedir? İşte, yepyeni bir mevsimin başlangıcı olarak nitelendirilen ve detaylı olarak sorgulama alınan 23 Eylül Ekinoksu hakkında bilinmeyenler! 
23 Eylül, Sonbahar mevsiminin ilk gününü temsil eder ve ekinoks olarak tanımlanır. Sonbahar Ekinoksundan itibaren; Güney Kutup Noktası'nda ise 6 aylık gündüzün, Kuzey Kutup Noktası'nda 6 aylık gecenin başlangıcının habercisi olmaktadır. Yine 23 Eylül Ekinoksundan itibaren, Kuzey Yarım Küre'de geceler, gündüzlerden uzun; Güney Yarım Küre’de ise gündüzler, gecelerden uzun olmaya olmaya başlamaktadır. Sonbahar Ekinoksu’nda, aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçmekle birlikte Güneş her iki kutup nokt?sında da görülmektedir. Kuzey ve Güney Yarım Küre, güneş ışınları öğle v?kti Ekvator'a 90°lik açı ile düştüğü 23 Eylül Ekinoksunda, Dünya'da gece ve gündüz birbirine eşit olmaktadır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre'ye dik düşm?ye başladığı bu tarihte, Gölge boyu Ekvator'a sıfırdır. 23 Eylül durumu: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°'lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de gündüzler, gecelerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre’de İlkbahar, Kuzey Yarım Küre’de Sonbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür.

Dünya’da gece ve gündüz birbirine eşit olur. Bu tarih Kuzey Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Güney Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.
20 Mart durumu: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°'lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre’de Sonbahar, Kuzey Yarım Küre’de İlkbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur. Bu tarih Güney Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Kuzey Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.
Kuzey Yarıküre'de yaklaşık olarak 20 Mart İlkbahar Ekinoksu - 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu'dur. Güney Yarıküre'de yaklaşık olarak 20 Mart Sonbahar Ekinoksu - 23 Eylül İlkbahar Ekinoksu'dur. Detaylar aksam.com.tr'de

GOOGLE ANA SAYFASINA TAŞIDI

Sonbahar ekinoksu ne demek? Google sonbahar ekinoksunu neden giriş sayfası yaptı? İşte tüm detaylar... Sonbahar Ekinoksu bugün merak konusu oldu. 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu tam anlamıyla yeni bir mevsimin başlangıcı diyebiliriz. İşte Sonbahar Ekinoksu hakkında bilinmeyen tüm detaylar... Güneş'den gelen ışınlar 21 mart ve 21 eylül tarihlerinde ekvatora dik düşer . Her yerde gece ve gündüzler eşit olur , bu duruma Ekinoks denir. 22 Eylül durumu: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°'lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. 

 

 

 

23 EYLÜL EKİNOKSUNUN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Ekvatorda gölge boyu sıfırdır.

Kuzey Yarımkürede Sonbahar, Güney Yarımkürede İlkbaharın başladığı tarihtir.

Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğettir.

Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a dik açı ile düşer.

Gece ve gündüz süreleri birbirine eşittir.

Kuzey Kutbu’nda 6 ay gecenin, Güney Kutbu’nda 6 ay gündüzün süreceği günlerin başlangıcıdır.

23 Eylül tarihinden itibaren Kuzey Yarımkürede geceler, Güney Yarımkürede gündüzler daha uzun olmaya başlar.

23 Eylül Sonbahar Ekinoksu'nda neler oluyor

Ekinoks nedir?

Güneş'den gelen ışınlar 21 mart ve 21 eylül tarihlerinde ekvatora dik düşer . Her yerde gece ve gündüzler eşit olur , bu duruma Ekinoks denir. Kuzey Yarıkürede olan ve yaklaşık olarak 20 Mart İlkbahar Ekinoks'u - 23 Eylül Sonbahar Ekinoks'udur.Güney Yarıkürede olan ve yaklaşık olarak 20 Mart Sonbahar Ekinoks'u - 23 Eylül İlkbahar Ekinoks'udur. Ekinoks ya da gün tün eşitliği, yılda 2 kez tekrarlanır. Güneş ışınlarının ekvatora dik vurması sonucunda Aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur.  Dünya’nın Güneş etrafında dönmesi ve eksen eğikliğine bağlı olarak dört önemli gün ortaya çıkar. Bu günler aynı zamanda mevsimlerin başlangıcıdır.

Ekinoks tarihleri

21 Mart Durumu: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90° lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre’de Sonbahar, Kuzey Yarım Küre’de İlkbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur. Bu tarih Güney Kutup Noktası’nda 6 aylık gecenin, Kuzey Kutup Noktası’nda ise 6 aylık gündüzün başlangıcıdır.

Kuzey ve Güney Yarım Küre ,

Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°lik Açı ile düşer .

Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır .

Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar .

Bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre’de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. Güney Yarım Küre’de ise tam tersi olur 

Bu tarih Kuzey Yarım Küre’de Sonbahar, Güney Yarım Küre’de İlkbahar başlangıcıdır .

Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür .

Dünya’da gece ve gündüz birbirine eşit olur .

Bu tarih Kuzey Kutup Noktası’nda 6 aylık gecenin, Güney Kutup Noktası’nda ise 6 aylık gündüzün başlangıcıdır.

EKİNOKS NE DEMEK?

Ekinoks (gün-tün eşitliği, gece-gündüz eşitliği veya ılım olarak da bilinir), Güneş ışınlarının Ekvator'a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. Yılda iki kez tekrarlanır - İlkbahar Ekinoksu ve Sonbahar Ekinoksu.

23 Eylül durumu: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°'lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de gündüzler, gecelerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre’de İlkbahar, Kuzey Yarım Küre’de Sonbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür.

Dünya’da gece ve gündüz birbirine eşit olur. Bu tarih Kuzey Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Güney Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.
20 Mart durumu: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°'lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre’de Sonbahar, Kuzey Yarım Küre’de İlkbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur. Bu tarih Güney Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Kuzey Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.
Kuzey Yarıküre'de yaklaşık olarak 20 Mart İlkbahar Ekinoksu - 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu'dur.
Güney Yarıküre'de yaklaşık olarak 20 Mart Sonbahar Ekinoksu - 23 Eylül İlkbahar Ekinoksu'dur.

SONBAHAR EKİNOKSUNDA NELER YAPILMALI?

1. Dengelenin

Işığın ve karanlığın, gece ile gündüzün eşitlenmesi demek, dünyadaki dengenin de hatırlanması olarak yorumlanabilir. Siz de hayatınızdaki aydınlık ve karanlık yönleri ortaya dökebilir, bunlar hakkında meditasyon yapabilir veya konuşabilirsiniz. Geceye de gündüze de, aydınlığa da karanlığa da şükrederek, kendinizi ve hayatınızı bir bütün olarak kabul etmeniz için bundan daha iyi bir zaman bulamayabilirsiniz!

2. Şükredin

Sevdiklerinizle bir araya gelin, sahip olduklarınızı farkındalıkla dile getirin ve teşekkür edin. Yılın bu zamanına kadar size verilenler için şükretmek, tam da sonbahar ruhuna uygun. Önümüzde uzanan uzun ve soğuk kış gecelerinde bu sevgi dolu teşekkürlerin hatırası içinizi ısıtabilir!

3. Doğaya dönün

Hemen sırt çantanızı doldurup ormana taşınmanıza gerek yok! Genelde ekinoks zamanı havalar iyice soğumaya başlasa da, parklarda da hala belki biraz gün ışığı yakalayabilirsiniz. Kendinizi iyi ve doğaya yakın hissettiğiniz herhangi bir yer; deniz kenarı, bir ağacın altı, manzaraya bakan bir tepe, belki sadece balkondaki çiçeklerinizin yanı… herhangi biri iş görür. Hava şartları ne olursa olsun; güneşi ya da yağmuru, rüzgarı izleyin. Bir süre yüzünüz doğaya dönük olsun, derin nefesler alın ve sadece orada olmanın, o anın tadını çıkarın. Hatırlayın ki gezegenimiz kocaman ve bizler muazzam bir döngünün içindeyiz…

  4. Enerjinizi yükseltin

Eski kültürlerde hem dini ritüel hem de sosyal aktivite olarak yapılan pek çok eğlenceli gelenek vardır. Bir araya gelip şarkılar söylemek, ziyafetler sunmak, hikayeler anlatmak, gezilere çıkmak… İnsanlarla bir araya gelin ve size ne iyi geliyorsa, onu yapın. Sevdiğinizi ve sevildiğinizi hatırlayın.

5. Evinizi onurlandırın

“Bahar temizliği” diye bir şey duymamış olamazsınız, değil mi? Neden sadece İlkbahar’da yapılıyor olsun ki? Yeni bir mevsim başlamak üzere. Mevsime uygun kıyafetlerinizi çıkarıp dolaplarınızı düzenleyin, evinizi temizleyin, mutfağınızdaki stoklarınızı gözden geçirin. İyi bir bahar temizliği her mevsimde evinizi ferahlatacak ve kendinizi çok daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır!

21 MART EKİNOKSUNUN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Kuzey Yarımkürede İlkbahar, Güney Yarımkürede Sonbaharın başladığı tarihtir.

Kuzey Kutbu’nda 6 ay gündüzün, Güney Kutbu’nda 6 ay gecenin süreceği günlerin başlangıcıdır.

Gece ve gündüz süreleri birbirine eşittir.

Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a dik açı ile düşer.

21 Mart tarihinden itibaren Kuzey Yarımkürede gündüzler, Güney Yarımkürede geceler daha uzun olmaya başlar.

Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğettir.

Ekvatorda gölge boyu sıfırdır.


 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Manchester City´nin dünyaca ünlü yıldızı Vincent Kompany alt yapısından yetiştiği Belçika ekibi Ande

Dünyaca Ünlü Yıldız Kompany´den Müthiş Dönüş

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Türkiye'nin dört bir yerinde şampiyonluk kutlaması

Samsun'da 19 Mayıs'ın 100'üncü yıl coşkusu