• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
17 Ağustos 2021 Salı 07:44 | Son Güncelleme:

22 yıl sonra ilginç itiraf: Gölcük depremi en az 7.6'ydı

22 yıl sonra ilginç itiraf: Gölcük depremi en az 7.6'ydı
AA-DHA

17 Ağustos'un 22. yılında korkutan açıklama! "İstanbul depreminde son çeyreğe girdik" Asrın felaketi olarak tanımlanan Gölcük depreminin 22. yıldönümünde Prof. Mehmet Fatih Altan şöyle uyardı: “1999 depreminden sonra 30 yıl içinde İstanbul'da büyük deprem olasılığı yüzde 64'tü. Yani 8 yıl kaldı.” Ayrıca Jeofizik uzmanı Oğuz Gündoğdu, 17 Ağustos depreminin yıldönümünde ilginç bir detayı paylaştı ve "ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu 7.8 açıklamıştı... Araziye giden Kandilli ekibi fayın boyunu 90 km olarak bildirdi, Ahmet Mete Işıkara da ‘7.4 iyidir' deyip öyle açıkladı. Normalde 7.6'dan aşağı değildi." dedi.

17 Ağustos Marmara Depremi'nin 22'nci yılında inşaat mühendisi Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan, beklenen İstanbul depreminde son çeyreğe girildiğini söyledi. Gölcük depreminden sonra 30 yıl içinde İstanbul'da deprem olasılığının yüzde 64 olduğunu belirten Altan, "22 yıl geçti. Bu 8 yıl kaldığı anlamına geliyor. Deprem Adalar'da meydana gelirse 7, Silivri'de ise 7-7.5 büyüklüğünde bekliyoruz.30 milyon nüfus, 1 milyona yakın bina etkilenecek. 70 bin bina ağır hasar alacak" dedi.

700 BİN BİNA DÖNÜŞMELİ

İstanbul'da 700 bin binanın kentsel dönüşüme girmesi gerektiğini aktaran Prof. Dr. Altan, şöyle devam etti: "Kentsel dönüşümle yenilenen bina sayısı 75 bin. Bize Küçükçekmece, Bağcılar, Esenler gibi ilçelerden gelen bina örneklerinden neredeyse yüzde 95'i çürük. Bu binalar 2000 öncesinde yapılmış ve genelde 5 ilâ 9 katlı."

BÜYÜKÇEKMECE VE PENDİK ÇOK RİSKLİ

Prof. Altan, depremden en çok etkilenecek ilçeleri şöyle sıraladı: "Büyükçekmece, Avcılar, Küçükçekmece çok etkilenecek. Kadıköy, Üsküdar, Kartal ve Pendik'e kadar giden güzergâhta eski yapı stoku var."

GÖLCÜK DEPREMİ 7.6'DAN KÜÇÜK DEĞİLDİ

İstanbul Üniversitesi'nden emekli jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, olası Marmara depremi için "Saat çalışıyor. Gün geçtikçe daha büyük bir enerji ile karşılaşacağımız anlamına gelir" dedi. Dr. Gündoğdu, 99'daki Gölcük depreminin ise en az 7.6 büyüklüğünde olduğunu savundu: "Dönemin Kandilli Müdürü Prof.Dr. Ahmet Mete Işıkara, araziye iki uzman gönderdi. Bu ekip ilk anda fayın 90 km kırıldığını saptadı ama gerçekte daha fazla. Amerikalılar depremin büyüklüğünü 7.8 olarak açıkladı. Işıkara, "7.4 iyidir" diyerek bunu ilan etti. Bu deprem 7.6'dan küçük değil. 17 bin kişi öldü. 12 Kasım'da 7.2'lik Düzce depreminde ölü sayısı buna göre çok çok az."

'ACI İZİ' SİLİNDİ

İzmit Gölcük'te 17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki deprem 45 saniyede Kocaeli, Sakarya, İstanbul, Düzce ve Yalova'da yıkıma yol açtı. 17 binden fazla kişi hayatını kaybetti, on binlerce kişi yaralandı. Depremden 200 binin üzerinde ev ve işyeri de etkilendi. Ancak yıllar içinde TOKİ, belediye ve özel sektör tarafından deprem yönetmeliğine uygun binlerce yeni konutun inşa edildiği Gölcük'te felaketin izleri silindi.

Depremin izleri yıllar önce silinirken, denizde hâlâ çöken binaların kalıntıları duruyor.

81 İLDEKİ 300 BİN KONUTU YENİLİYORUZ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 17 Ağustos'un yıldönümünde mesaj yayımladı. Son bir ayda yaşanan sel ve orman yangınlarını hatırlatan Kurum, vatandaşların daha güvenli binalarda ve şehirlerde yaşamaları için devletin var güçle çalıştığını söyledi: "Ülkemizdeki binaların yüzde 55'ini güvenli hale getirdik, 45 milyondan fazla vatandaşımızı güvence altına aldık. 100 bini İstanbul'da olmak üzere, 81 ilde yatırım değeri 90 milyar lira olan 300 bin konutumuzun deprem dönüşümünü gerçekleştiriyoruz."

Yatırım için bakanlığa başvurdular! Binlerce kişiye iş kapısı açılacak
Yatırım için bakanlığa başvurdular! Binlerce kişiye iş kapısı açılacak

Yatırım için bakanlığa başvurdular! Binlerce kişiye iş kapısı açılacak

'Yükümüz 840 lirada kalsın, asgari ücret 4 bin TL olsun'
'Yükümüz 840 lirada kalsın, asgari ücret 4 bin TL olsun'

'Yükümüz 840 lirada kalsın, asgari ücret 4 bin TL olsun'

Başkan Erdoğan 24 yıl sonra o şiiri yeniden okudu... Siirt'te 'Asker Duası' coşkusu
Başkan Erdoğan 24 yıl sonra o şiiri yeniden okudu... Siirt'te 'Asker Duası' coşkusu

Başkan Erdoğan 24 yıl sonra o şiiri yeniden okudu... Siirt'te "Asker Duası" coşkusu

<p>Otto Yayınlarından çıkan 'Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed'  kitabı 508 sayfadan oluşuyor. Hz. Pey

Yalçın Akdoğan'ın yeni kitabı: “Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed”

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor