• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
27 Mart 2021 Cumartesi 10:02 | Son Güncelleme:

2021 Ramazan ayı hangi gün? Ramazan ayı orucu ne zaman başlıyor?

2021 Ramazan ayı hangi gün"  Ramazan ayı orucu ne zaman başlıyor"

11 ayın sultanı olarak bilinen Ramazan ayı heyecanla bekleniyor. Müslümanlar için büyük öneme sahip olan Ramazan ayı 2021 yılında üç ayların ikincisi olan Şaban ayından sonra başlayacak. Dini manevi atmosferi yüksek olan Ramazan ayı hangi gün? İlk oruç ve ilk teravih ne zaman başlıyor? Tüm detaylar haberimizde.

Mübarek 3 aylardan ikincisi Şaban ayına girdiğimiz şu günlerde Ramazan ayı merakla bekleniyor. 2021 yılında Ramazan ayı ile birlikte, 3 ayların tarihleir, kandil günleri araştırılmaya devam ediliyor. Mübarek Ramazan ayı yaklaştıkça müslümanların heyecanı artmakta, söz konusu mübarek ayın ne zaman başlayacağı, ilk orucu ve teravihlerin hangi günlerde yapılacağı merak konusu oldu.

Bilindiği üzere Regaip, Miraç ve Berat kandilleri ile Kadir Gecesi'ni de içinde barındıran Üç aylar, 2021 yılında Receb ayının ilk günü olan 13 Şubat günü başladı. Üç ayların başlangıcından sonra ilk kandil, Receb ayının ilk manevi günü olan Regaib Kandili ile 18 Şubat Perşembe gerçekleştirildi.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN, KAÇ GÜN TATİL?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hazırladığı dini takvimi göre, Ramazan bu yıl nisan ayına denk geliyor. 13 Nisan günü başlayıp, 12 Mayıs günü son bulacak.

Ramazan Bayramı ise 13-15 Mayıs arasında gerçekleşecek. Yani perşembe günü başlayıp cumartesi günü sona erecek.

2021 KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Ramazan ayının en önemli gecesi olan Kadir Gecesi tarihi de belli oldu. İslamiyet inancına göre İslam dininin kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim'in Cebrail tarafından Hz. Muhammed'e indirilmeye başladığı gece olan Kadir Gecesi ise bu yıl 8 Mayıs 2021'e denk geliyor.

<p>Kütahya'da Hanım Ç., bir süre önce uzaklaştırma kararı aldırdığı eski eşi tarafından iftar yemeği

Kütahya'da kan donduran olay: Eski eşi iftar yemeği sırasında bıçakladı

Bakanı Karaismailoğlu, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreninde katıldı

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı