• $9,5026
  • €11,0644
  • 548.003
  • 1512.83
1 Ekim 2021 Cuma 18:23 | Son Güncelleme:

Kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor? 2021 Kış lastiği zorunluluğu hangi araçları kapsar?

Kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor" 2021 Kış lastiği zorunluluğu hangi araçları kapsar"

Kış lastiği zorunluluğuna yönelik sürecin başlayacağı tarih merak konusu oldu. Kış lastikleri, soğuk havalarda ve ıslak, karlı ve buzlu yollarda yaz lastiklerinden daha iyi çekiş ve durma performansı sağlar. Ve çekiş, kış yollarında güvenli bir şekilde sürüş yapmak ile ciddi bir kazaya karışmak arasındaki fark olabilir. Soğuk havada düşebileceğinden, lastik basıncını takmadan önce kış lastiklerinizin aşınmasını kontrol edin ve sık sık izleyin. İnternet aramalarında "2021 Kış lastiği ne zaman takılır? Kış lastiği zorunluluğu hangi araçları kapsar?" sorusuna yanıt arayanlar için detayları bu haberimizde derledik.

Kış lastiği zorunlulğu ile ilgili detaylar havaların soğuması üzerine araştırılmaya başlandı. Her yıl belirli zamanlarda kış lastikleri veya zincir kullanılması zorunlu olacağı yönünde çıkan karar Resmi gazete yayınlanır. Kış lastikleri, sizin, aileniz, arkadaşlarınız ve yolu paylaşan diğer kişiler için güvenliğe yapılan bir yatırımdır. Peki 2021 Kış lastiği ne zaman takılır? Kış lastiği zorunluluğu hangi araçları kapsar?

Kış lastiği belirli dönemlerde zorunlu olarak takılması gereken lastik türleri arasında yer almaktadır. Özellikle kar yağışının yoğun olduğu bölgelerde takılmaması halinde ciddi cezai yaptırımlara neden olabilen kış lastiği, yılın belirli dönemleri arasında takılı olmalıdır. Sürüş güvenliği nedeniyle İçişleri Bakanlığı denetimlerine tabi tutulan kış lastiği, özellikle ağır vasıtalarda takılmaması halinde ciddi yaptırımlarla karşılaşabilmektedir.

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu aralık başında başlayacak. Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekiyor.Söz konusu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor. Kış lastiği uygulaması bu yıl da 1 Aralık'ta başlayacak.

Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor. Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Aralık'ta başlayacak. Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihlerinde zorunlu olarak kış lastiği kullanacak.

KIŞ LASTİĞİ ZORUNLULUĞU HANGİ ARAÇLARI KAPSAR?

Resmi Gazete'de kış lastiği zorunluluğuna yönelik verilen bilgilere göre, Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kış lastiği olması zorunludur.

Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.

<p>Son yıllarda iyice hızlanan uzay  yarışının en önemli sebeplerinden biri de doğal kaynaklar. Ay y

ABD'nin uzay madenciliği hamlesi

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu

Ardahan da kargaların istilasına uğradı

Konya'dan Avrupa'ya şırınga ihracatı