• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
02 Mayıs 2021 Pazar 01:11 | Son Güncelleme:

Babalar günü hangi güne denk geliyor? 2021 Babalar günü ne zaman?

Babalar günü hangi güne denk geliyor" 2021 Babalar günü ne zaman"

Babalar Günü, babalara adanmış özel bir gündür. Kutlamanın özü, çocukların yetişmesine katkılarından dolayı babalara şükranlarını ifade etmektir. Kutlamaya genelde babalar, anneler, çocukları, akrabaları, yakın arkadaşları ve aileleri katılır. Söz konusu yakında kutlayacağımız Anneler gününün yaklaşması vesilesiyle bir çok kişi babalar günün ne zaman, hangi gün kutlanacağını merak ediyor.

Babalar Günü, dünyanın birçok ülkesinde Haziran ayında kutlanan özel bir gün olarak kabul edilmektedir. Bu gün aile kutlamaları düzenlenir ve çocuklar babalarına hediyeler vererek minnet ve şükranlarını iletirler. Erkeklerin bir baba olarak statüsünü güçlendirmeye yardımcı olabileceği düşüncesiyle yıllar önce kutlanmaya başlanan Babalar Günü 2021 yılı içerisinde hangi tarihte ne zaman kutlanacağı araştırılmaya başlandı.

2021 BABALAR GÜNÜ'NÜN NE ZAMAN?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kutlanan Babalar Günü, geleneksel olarak her haziran ayının üçüncü haftasının pazar günü kutlanıyor. Bu bilgiler doğrultusunda Babalar Günü 2021'de 20 Haziran Pazar günü kutlanacak.

Babalar günlerinde aileler, çocuklar babalara hediyeler verir, ev toplantıları ve geziler düzenlenir.

BABALAR GÜNÜ HAKKINDA

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

  • 2021 babalar günü ne zaman
  • babalar günü önemi nedir
  • babalar günü hangi tarihte
<p>Avrupa sevdalısı aydınların asıl derdi ne? Neden bir  Avrupalı'dan daha 'Avrupa'cılar'? Avrupa öz

Avrupa'yı bize ışıltılı tablolar gibi çizenler kimler?

Filistinli gençler, İsrail'in saldırılarını balonlarla protesto etti

Hobi diye başladı! Şimdi tanesini 2 bin liradan satıyor

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır