• $13,3446
  • €15,1453
  • 760.373
  • 1857.4
1 Temmuz 2021 Perşembe 07:58 | Son Güncelleme:

İki doz arası süre kaç haftaya indi? 2 doz aşı süresi 4 hafta mı oldu?

İki doz arası süre kaç haftaya indi" 2 doz aşı süresi 4 hafta mı oldu"

2 doz arası aşı süresine ilişkin Sağlık Bakanı Fahretin Koca açıklama yaptı. Bilim Kurulu toplantısı sonrası koronavirüs aşısına ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Koca, 2. doz aşı randevu süresinin düştüğünü belirtti. Peki 2 doz aşı süresi 4 hafta mı oldu? İki doz arası süre kaç haftaya indi?

Bakan Fahrettin Koca, iki doz aşı süresine ilişkin merak edilen sorulara yanıt verdi. Uzun süredir gündemde yer alan konular arasında "2 doz aşı süresi 4 hafta mı oldu? İki doz arası süre kaç haftaya indi?" sorusuna ilişkin beklenen açıklama geldi. İşte Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahreetin Koca 2 doz arası aşı süresine ilişkin yaptığı açıklamanın detayları...

2 DOZ ARASI SÜRE NE KADAR OLDU?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada 2. doz aşı randevu süresinin 4 haftaya indiğini belirtti.

2 DOZ AŞI SÜRESİ NEDEN 4 HAFTA OLDU?

Bakan Koca açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Biontech aşısının ilk dozunu olan vatandaşlarımızın 2. dozunu 4 hafta sonra olabilecek şekilde randevu almaları uygun bulunmuştur. Birileri aşı almaktan vazgeçtiği için Türkiye'nin aşıya ulaştığını iddia etmek emek verenlere saygısızlık, devletimize güvensizliktir. Kimsenin buna hakkı yoktur." açıklamasında bulundu.

BAKAN KOCA'DAN BİLİM KURULU TOPLANTISI SONRASI FLAŞ AÇIKLAMA

Türkiye yarın 05.00 itibarıyla normalleşme sürecine geçecekken, bugün kritik Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. Covid-19 aşı seferberliği ve dünyayı paniğe sevk eden Hindistan menşeili Delta mutasyonunun değerlendirildiği toplantı sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

"Ülkemiz salgın günlerinden çıkıyor. Aşılanma programımız planlı ve her bir vatandaşımıza en konforlu şekilde aşıyı ulaştırmak üzere tam bir seferberlik haliyle ilerliyor. Bugün itibarıyla yaklaşık 50 milyon doz aşıya ulaşmış bulunuyoruz. Aşılarımızı ne kadar erken dönemde olursak milletçe salgından o derece erken kurtulmuş olacağız. Koronavirüs bir MrNa virüsü ve çok kolay mutasyona uğruyor. Eldeki aşılar mutasyonlara karşı da belirli seviyede koruyucu. Delta varyantının yayıldığı ülkelerden aşılamanın da yüksek olduğu yerler var. Bu durum bizi uyarıyor ve aşı olmada acele etmeye davet ediyor.

Bugünkü toplantıda 3. doz aşıların gerekliliği konusunda değerlendirmede bulunuldu. 50 yaşından büyük vatandaşlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın 3. doz aşı olmalarının faydalı olacağını kararlaştırdık. 2 doz aşı olmuş 50 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile sağlık çalışanlarımız yarından itibaren istedikleri aşı ile 3. doz aşı olmak üzere randevularını alabilecekler. Vatandaşlarımız ve sağlık çalışanlarımız ilk 2 dozda hangi aşıyı yaptırmış olurlarsa olsunlar 3. dozda istedikleri aşıyı olabilirler. Gönül rahatlığıyla istediğiniz aşıyı 3. doz olarak yaptırabilirsiniz. Hastalığın üzerinden 6 ay geçtikten sonra aşı hakkı tanımlanıyordu. Bugünden itibaren bu süre 3 aya indirildi. Hastalığı geçirmiş olan vatandaşlarımız hatırlatma dozu olarak aşıyı hastalığın üzerinden 3 ay geçtikten sonra olabilecekler."

GİZEMLİ HASTALIK KOVİD-19 DÜNYANIN KABUSU OLDU

Dünya, Kovid-19 salgınından ilk kez Çin'in 31 Aralık 2019'da Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde "kaynağı bilinmeyen gizemli solunum yolu hastalığının" ortaya çıktığını Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) bildirmesiyle haberdar oldu.

Borsa rekor seviyeyi gördü
Borsa rekor seviyeyi gördü

Borsa rekor seviyeyi gördü

Başkan Erdoğan'dan asgari ücret mesajı! Büyük artış geliyor...
Başkan Erdoğan'dan asgari ücret mesajı! Büyük artış geliyor...

Başkan Erdoğan'dan asgari ücret mesajı! Büyük artış geliyor...

Hedefi 12'den vuruyor! SİHA'ların gözü aydın
Hedefi 12'den vuruyor! SİHA'ların gözü aydın

Hedefi 12'den vuruyor! SİHA'ların gözü aydın

<p class='MsoNormal'>Peki, Başkan Erdoğan grup konuşmasında hangi mesajları  verdi? Asgari ücretin n

Başkan Erdoğan açıkladı: Asgari ücrette tarihi zam

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı