• $ 6,8661
  • € 7,7895
  • 400.669
  • 118268
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
20 Kasım 2018 Salı 01:39 | Son Güncelleme:

İl il yeni namaz saatleri imsak saatleri Diyanet son dakika namaz vakitleri saatleri

19 Kasım Diyanet son dakika namaz vakitleri saatleri, 19 Kasım Pazartesi sabah ezanı vakti kaçta? İstanbul, Edirne, Ankara, Antalya, İzmir, Denizli, Kayseri başta olmak üzere bir çok ilin sabah namazı saati değişti. İleri saat uygulaması ile kafası karışan vatandaşlar sabah namazlarında da camiye yetişemeyince Diyanet İşleri Bakanlığı yeni bir düzenleme yaptı. Pazartesi sabahı itibariyle özellikle batı illerinde ezan artık imsak vaktinde okunacak. Sabah namazı da imsak vaktinden yaklaşık yarım saat sonra kılınacak. Peki hangi ilde imsak vakti kaçta giriyor yeni namaz saati kaç? Diyanetin namaz saatlerini sizin için çıkarttık. Sabah namazı ezanı normalde imsaktan yaklaşık bir saat sonra okunuyor ve camilerde sabah namazı da ezandan yaklaşık yarım saat sonra kılınıyordu. Ancak günlerin kısalması ve camilerde namaz saatinin özellikle batı illerinde mesai saatlerine denk gelmesi üzerine vatandaşlar Diyanet İşleri Başkanlığına şikayette bulundu. Camide namaz kılmaya vakit bulamayan cemaat için müftüleri uyaran diyanet ezan saatini imsak vaktine çekti. Yeni sabah namazı saatleri 19 Kasım 2018 pazartesi itibariyle geçerli. Pazartesi itibariyle diyanetin belirlediği takvime göre sabah ezanı imsak saatinde okunacak ve sabah namazı da camilerde imsak vaktinden yarım saat sonra kılınacak. Sabah ezanı 19 Kasım Pazartesi gününden itibaren imsak vaktinde okunacak. Namaz tıpkı Ramazan’da olduğu gibi ezandan yarım saat sonra kılınacak. İstanbul Müftülüğü resmi Twitter hesabından da sabah ezanının saatiyle ilgili tweet atıldı. Cuma namazı öncesi okunan hutbede cami imamları konuyla ilgili cemaati bilgilendirdi.

19 Kasım Diyanet son dakika namaz vakitleri saatleri, 19 Kasım Pazartesi sabah ezanı vakti kaçta? İleri saat uygulaması ile kafası karışan vatandaşlar sabah namazlarında da camiye yetişemeyince Diyanet İşleri Bakanlığı harekete geçti. Yarından itibaren özellikle batı illerinde ezan artık imsak vaktinde okunacak.  Sabah namazı vakti imsak ile başlar ve güneş doğana kadar devam eder. Sabah namazı ise camilerde imsaktan yarım saat sonra kılınır. Diyanet İşleri Başkanlığı, vatandaşlardan gelen talepler nedeniyle bu kararı aldı. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta uygulanan ileri saat uygulaması sonrası sabah namazı ve imsak vakitleri ilerledi. Sabit saat uygulaması nedeniyle kış aylarında sabah ezanı vakti karıştırılabiliyordu. Vatandaşların talepleri doğrultusunda sabah namazı imsak ile birlikte okunacak. Sabah ezanı 19 Kasım Pazartesi gününden itibaren imsak vaktinde okunacak. Namaz tıpkı Ramazan’da olduğu gibi ezandan yarım saat sonra kılınacak. İstanbul Müftülüğü resmi Twitter hesabından da sabah ezanının saatiyle ilgili tweet atıldı. Cuma namazı öncesi okunan hutbede cami imamları konuyla ilgili cemaati bilgilendirdi. Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesinde yer alan ilmihalde, namazın mahiyeti ve önemi hakkında şu bilgiler paylaşılıyor Ergenlik (bulûğ) yaşına ve belli bir aklî olgunluk düzeyine gelmiş her müslümanın namaz kılması farz-ı ayındır. Buna göre namazın kişiye farz olmasının şartları, müslüman olmak, bulûğ çağına ulaşmak ve akıllı olmak üzere üç tanedir. Bu şartlara namazın vücûb şartları yani kişinin namaz kılmakla yükümlü olmasının şartları denir. Bu vesile namaza yeni başlayanlar için, "Sabah namazı kaç rekat nasıl kılınır?" sorusunun cevabı aşağıda yer alıyor. Sabah namazı toplamda 4 rekattır. Bunlar: 2 rekat sünnet + 2 rekat farz. Bunlar: 2 rekat sünnet + 2 rekat farz. 19 Kasım Diyanet son dakika namaz vakitleri saatleri, 19 Kasım Pazartesi sabah ezanı vakti kaçta? 

İL İL YENİ EZAN VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

İSTANBUL ANKARA İZMİR EZAN NAMAZ VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

İşte bazı illerde sabah namazı saatleri;

İstanbul'da 19 Kasım Pazartesi günü sabah ezanı 06.03'te okunacak.

Ankara'da 19 Kasım Pazartesi günü sabah ezanı 05.47'de okunacak.

İzmir'de 19 Kasım Pazartesi günü sabah ezanı 06.09'da okunacak.

Kayseri'de 19 Kasım Pazartesi günü sabah ezanı 05.36'da okunacak.

Trabzon'da 19 Kasım Pazartesi günü sabah ezanı 05.20'de okunacak.

Adana'da 19 Kasım Pazartesi günü sabah ezanı 05.35'te okunacak.

Bursa'da 19 Kasım Pazartesi günü sabah ezanı 06.02'de okunacak.

Antalya'da 19 Kasım Pazartesi günü sabah ezanı 05.54'te okunacak.

Konya'da 19 Kasım Pazartesi günü sabah ezanı 05.47'de okunacak.

Gaziantep'te 19 Kasım Pazartesi günü sabah ezanı 05.27'de okunacak.

Şanlıurfa'da 19 Kasım Pazartesi günü sabah ezanı 05.21'de okunacak.

SAATLER NEDEN DEĞİŞTİ?

Diyanet İşleri Başkanlığı, vatandaşlardan gelen talepler nedeniyle bu kararı aldı. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta uygulanan ileri saat uygulaması sonrası sabah namazı ve imsak vakitleri ilerledi. Sabit saat uygulaması nedeniyle kış aylarında sabah ezanı vakti karıştırılabiliyordu. Vatandaşların talepleri doğrultusunda sabah namazı imsak ile birlikte okunacak. Sabah ezanı 19 Kasım Pazartesi gününden itibaren imsak vaktinde okunacak. Namaz tıpkı Ramazan’da olduğu gibi ezandan yarım saat sonra kılınacak. İstanbul Müftülüğü resmi Twitter hesabından da sabah ezanının saatiyle ilgili tweet atıldı. Cuma namazı öncesi okunan hutbede cami imamları konuyla ilgili cemaati bilgilendirdi.

SABAH NAMAZI NASIL KILINIR?

Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesinde yer alan ilmihalde, namazın mahiyeti ve önemi hakkında şu bilgiler paylaşılıyor Ergenlik (bulûğ) yaşına ve belli bir aklî olgunluk düzeyine gelmiş her müslümanın namaz kılması farz-ı ayındır. Buna göre namazın kişiye farz olmasının şartları, müslüman olmak, bulûğ çağına ulaşmak ve akıllı olmak üzere üç tanedir. Bu şartlara namazın vücûb şartları yani kişinin namaz kılmakla yükümlü olmasının şartları denir. Bu vesile namaza yeni başlayanlar için, "Sabah namazı kaç rekat nasıl kılınır?" sorusunun cevabı aşağıda yer alıyor. Sabah namazı toplamda 4 rekattır. Bunlar: 2 rekat sünnet + 2 rekat farz

Cemaatle Namazın Hükmü

Cemaat fazileti her ne kadar bir kişiyle de olabilir ve hâne halkıyla dahi cemaatle namaz kılınabilirse de bu, camiye çıkmanın ve daha kalabalık bir cemaatte bulunmanın sevabına denk olmaz. Farz namazların cami ve mescitlerde cemaatle kılınışı İslâm dininin bir sembolü ve şiarı olduğu için bunun terk ve tatil edilmesi asla câiz görülemez.

Cemaatin önemini gösteren çok sayıda hadis bulunmaktadır. Bunlardan birinde Hz. Peygamber "Üç kişi bir köyde veya sahrada bulunur ve cemaatle namaz kılınmazsa, şeytan onlara hâkim olur. Öyleyse cemaatten ayrılma. Çünkü kurt ancak sürüden ayrılan koyunu yer" buyurmaktadır (Ebû Dâvûd, “Salât”, 47).

Bir diğer hadiste ise "Nefsim kudret elinde olan Allah'a yemin ederim ki, ateş yakılması için odun toplanmasını emretmeyi, sonra da namaz için ezan okunmasını, daha sonra da bir kimseye emredip imam olmasını, sonra da cemaatle namaza gelmeyenlere gidip evlerini yakmayı düşündüm" (Buhârî, “Ezân”, 29, 34; Müslim, “Mesâcid”, 251-254) diyerek cemaatin topluca terkedilmesinin en ağır müeyyide uygulanmasını gerektiren yanlış bir davranış olduğunu ifade etmektedir.

Cemaatle namaz kılmanın önemine dair bu ve benzeri hadislerden ve ilgili âyetlerden hareketle Hanbelîler, cemaatle namaz kılmanın erkekler için farz-ı ayın, Şâfiîler de farz-ı kifâye olduğunu söylemişlerdir. Hanefî ve 272 İLMİHAL Mâlikîler'e göre ise, cuma namazı dışındaki farz namazları cemaatle kılmak, gücü yeten erkekler için müekked sünnettir. Kadınların, hastaların, çok yaşlı kimselerin ve kötürümlerin ise cemaatle namaz kılmak için mescide gitmesi gerekmez.

Hanefî ve Şâfiîler'e göre, cemaatin en az sayısı imam ve ona uyan olmak üzere iki kişidir. Hatta uyan kişi çocuk da olabilir. Çünkü Hz. Peygamber, teheccüd namazında çocuk yaşta olan İbn Abbas'a imamlık yapmış ve bir hadisinde "İki kişi ve daha fazlası cemaattir" (Zeylaî, Nasbü'r-râye, II, 198) buyurmuştur.


Sabah Namazı Sünneti

Kişi; niyet ettikten sonra ‘Allahu-ekber’ der ve İftihah tekbiri getirir. Ardından da Sübhaneke duasını okur. 

Sübhaneke duası okunduktan sonra sırasıyla Euzü- Besmele çekilir ve Fatiha suresi okunur. Daha sonra Kuran-ı Kerim’de bulunan surelerden biri (zammı) okunur. 

Sırasıyla önce rükü’ya sonra da secdeye gidilir. Kişi doğrulur ve tekrar secdeye gider. 

Sabah namazının sünnet olan 2. rekatında ise; öncelikle ayağa kalkılır ve kıyama durulur. 

Besmele çekilir ve Fatiha suresi okunur. Kuran’dan bir sure okunduktan sonra rüku’ya gidilir. 

Secdeye giden kişi; tekrar doğrulur ve ardından yine secdeye gider. 

Kişi; oturduğu yerde Ettahiyyatu, Allahumme Salli, Allahumme Barik ve Rabbena dualarını sırasıyla okur. 

Son olarak, ‘Es selamu aleyküm ve rahmet’ullah’ denir ve sağa sola selam verilerek; sabah namazının sünnet olan ilk iki rekatı tamamlanmış olur. 

Sabah Namazı Farzı 

Sabah namazının farz olan ilk rekatında öncelikle ‘Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının iki rekat farzını kılmaya’ denir. 

Ardından ‘Allah-u Ekber’ denerek İftirah tekbiri getirilir ve namaza başlanır. İlk olarak Sübhaneke duası okunur, ardından da Euzü Besmele çekilir. 

Fatiha suresi okunur ve Kuran-ı Kerim’den bir sure okunur. Önce rükü’ya ardından da secdeye gidilir. Kişi; doğrulur ve tekrar secdeye gider. 

Sabah namazının farz olan ikinci rekatında ayağa kalkılır ve kıyama durulur. 

Besmele çekilir ve Fatiha suresi okunur. Kuran-ı Kerim’den bir sure okunur ve rüku’ya gidilir. 

Secdeye giden kişi, ardından doğrulur, tekrar secdeye gider. Oturduğu yerde ise sırasıyla Ettahiyyatu, Allahümme Salli, Allahumme Barik ve Rabbane dualarını okur. 

Son olarak; ‘Es selamu aleyküm ve rahmetullah’ denir ve sağa sola selam verilerek; sabah namazı tamamlanmış olur. 

 

 

 

 

3 yaşındaki kuzenine sigara içirmeye çalışan kadın hakkında flaş gelişme

3 yaşındaki kuzenine sigara içirmeye çalışan kadın hakkında flaş gelişme

Bakan Koca tek tek açıkladı: En çok korona vakası hangi illerde v

Bakan Koca tek tek açıkladı: En çok korona vakası hangi illerde var?

9 Temmuz günlük burç yorumları sizlerle! Aslan burcuna güzel habe

9 Temmuz günlük burç yorumları sizlerle! Aslan burcuna güzel haber

Uyarılar fayda etmedi; İstanbul'da minibüsler tıka basa doldu, kap

Uyarılar fayda etmedi; İstanbul'da minibüsler tıka basa doldu, kapılar kapanmadı