• $8,0737
  • €9,7229
  • 464.566
  • 1395.04
09 Mart 2021 Salı 10:41 | Son Güncelleme:

FETÖ'nün 15 Temmuz öncesi yöneticilerine başarısızlık durumuna karşı tedbir almaları yönünde verdiği talimat ortaya çıktı

FETÖ'nün 15 Temmuz öncesi yöneticilerine başarısızlık durumuna karşı tedbir almaları yönünde verdiği talimat ortaya çıktı

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi öncesi başarısızlık durumuna karşın sözde üst düzey yöneticilerine verilen talimat deşifre edildi. Söz konusu talimatta bazı isimlere, "Pasaport alın, her şeye hazırlıklı olun" denildi.

15 Temmuz darbe girişiminden hemen önce FETÖ'nün, sözde üst düzey yöneticilerine talimat verildiği, başarısızlık durumunda tedbir almalarının istediği ortaya çıktı.

TRT Haber'de yer alan habere göre, Talimatın gittiği o kişilerden biri örgütün TSK yapılanmasında görevliydi. 4 yıldır aranan sözde sivil yönetici, İstanbul Organize Suçlarla Mücadele ekiplerinin operasyonuyla yakalandı. Önemli bilgiler verdi.

Örgütün itirafçılarından biri olayın detaylarını şu sözlerle anlattı:

"15 Temmuz'dan 1 hafta önceydi. TSK içerisinde benden örgüt hiyerarşisinde üst konumda olan N.Y. isimli şahıs bana 'Bir pasaport çıkart, lazım olabilir' dedi. Sonradan anladım ki darbe için diyormuş. Olası bir başarısızlıkta kaçmamız için gösterilen bir yolmuş."

Örgütün, emniyet yapılanmasında bir başka sözde sivil yönetici de 15 Temmuz gecesi ByLock mesajlaşmalarını anlattı.

"15 Temmuz gecesi Hasan kod adlı sorumlu, gece saat 01.00 sıralarında örgütün emniyet içerisindeki mensuplarının olduğu ByLock grubuna, "Darbe başladı siz de dahil olun" diye mesaj attı. İşler istedikleri gibi gitmeyince Hasan kod adlı şahıs aynı gruba 16 Temmuz saat 03.00 sıralarında 'Kazanmanın kolay olmadığını biliyoruz, direnin' diye talimatlar verdi."

"TOPLANTIDA KADINLARIN FOTOĞRAFLARINI DUVARA YANSITIYORDUK"

İtirafçıların ifadelerinde FETÖ'nün evlilik yapılanmasına ilişkin detaylar da dikkat çekti. Örgütün özellikle TSK ve emniyet yapılanmasında yer alan mensuplarının eş seçimine özel önem verdiği bir kez daha ortaya çıktı.

"TSK içindeki örgüt mensuplarının izdivacından sorumluydum. Örgütün kadın yapılanmasındaki sorumlulardan dosya içinde kadınların bilgilerini alıyordum. Kadınların; fotoğraf, boy, kilo, yaş, memleket, öğrenim bilgileri yer alıyordu. Toplantıda o bilgileri duvara yansıtıp sunum yapıyorduk. Bilgiler doğrultusunda yöneticiler, sorumlu olduğu örgüt mensuplarının kriterlerine göre seçimler yapıyorlardı."

İtirafçıların beyanları doğrultusunda 311 şüpheli tespit edildi. Gözaltına alınanların işlemleri sürüyor.

<p>Türk SİHA'ları Rusların kabusu oldu. Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ'da Bayraktar TB2'lerin kulla

Rusların kabusu oldu: Türk SİHA'larını vurdular ama yalnızca animasyonda

Ordu'da selde hasar gören 154 yıllık ahşap cami restore edildi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (19 Nisan 2021)

TSK'ya teslim edildi! 15 dakikada yüksek güvenlikli mobil askeri üs