İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7189
  • 5.5073
  • 192.67
  • 94986
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

12 Eylül mağduru avukatın isyanı

361 sanıklı Balyoz davasının Yargıtay'daki temyiz duruşmasının bugünkü oturumu hareketli geçti.

x

İbrahim Utku NAR / ANKARA

4 sanığın avukatlığını üstlenen Haluk Demirkılıç, 12 Eylül askeri darbesi sırasında üsteğmen olduğunu, kitap okuduğu için gözaltına alındığını belirterek, "Çok samimi olarak darbenin d'sini hissetsem bugün bile çekip giderim. Değil darbeler, mağdurlar ordusu olduğunu gördüm. Darbeci denen insanlara, bana 12 Eylül'de yapılanlar yapılıyor" dedi.

Aralarında emekli Oramiral Özden Örnek ile emekli orgeneraller Çetin Doğan ve Halil İbrahim Fırtına'nın da yer aldığı 361 sanıklı Balyoz davasının Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ndeki temyiz duruşmasına devam edildi. 20 Temmuz'da başlayan adli tatil nedeniyle Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin nöbetçi daire olarak görev yapacağını ifade eden  Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Ekrem Ertuğrul, duruşmalara adli tatilde de devam edileceğini  bildirdi.

MİTHAT PAŞA ÖRNEĞİ

Temyiz duruşmasının 5. günü Tümgeneral Gürbüz Kaya'nın da bulunduğu 18 sanığın avukatı Muzaffer Değirmenci'nin savunması ile başladı. Değirmenci, Osmanlı Padişahı Abdülaziz'e suikast şüphesiyle Yıldız Sarayı'nda kurulan mahkeme tarafından idama mahkum edilen Osmanlı Sadrazamı Mithat Paşa'nın savunmasında "başlık ile tarih arasında kalan tüm yazıların gerçek dışı, hayal ürünü" olduğunu söylediğini hatırlattı. Değirmenci, "Mithatpaşa'ya uygulanan yargılama neyse Balyoz sanıklarına uygulanan yargılama da aynıdır. Mahkeme kararı bizlere Yıldız Sarayı yargılamalarıyla benzer olduğunu göstermiştir" dedi.

12 EYLÜL MAĞDURU AVUKAT

Albay Yaşar Dilber'inde arasında olduğu 4 sanığın avukatı Haluk Demirkılıç, 12 Eylül askeri darbesi sırasında üsteğmen olduğunu, kitap okuduğu için gözaltına alınarak 3 ay boyunca eziyete uğradığını söyledi. 

DARBENİN D'SİNİ HİSSETSEM ÇEKİP GİDERİM

22 üsteğmen arkadaşıyla kelepçelenerek, İstanbul Gayrettepe'ye götürüldüklerini, siyasi şubede sıkı yönetim savcısına ifade verdiklerini anlatan Demirkılıç,"İlk defa bir hukukçuyla karşılaştım. 'Sizi buraya niye getirdiler, kitap okudu diye adam suçlanır mı, gidin' dedi. Sonra da ordudan atıldım. Çok sıkıntılar yaşadım, zorlukla bugünlere geldim. Bunları niye anlattım; çok samimi olarak darbenin d'sini hissetsem bugün bile çekip giderim. Değil darbeler, mağdurlar ordusu olduğunu gördüm. Darbeci denen insanlara, bana 12 Eylül'de yapılanlar yapılıyor. Cezaevinde ziyarete gidiyorum. Gözleri yaşarıyor beni görünce. Onları izlerken hukukçuluğumdan utanıyorum, niye başaramıyorum diye" şeklinde konuştu.

TUTSAK TARTIŞMASI

13 sanığının avukatı olan Günizi Dizdar ile Mahkeme Başkanı Ekrem Ertuğrul arasında 'tutsak' tartışması yaşandı. Dizdar'ı sanıklar için 'tutsak' ifadesini kullanmasından dolayı uyaran Ertuğrul, "Sayın savunma makamı, düşman tutsak edilir, sanık tutuklanır. Lütfen mahkemeleri zan altında bırakmayın" dedi. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni sistemi anlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni sistemi anlattı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Leyla Aydemir öldürüldü mü? Ağrı'yı sarsan şok telefon

Terör örgütü PKK yine canlı kalkan taktiğine sarıldı

En Çok Okunanlar