• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
11 Eylül 2021 Cumartesi 10:50 | Son Güncelleme:

11 Eylül dünyayı nasıl değiştirdi? Önce Afganistan, sonra Irak...

11 Eylül dünyayı nasıl değiştirdi" Önce Afganistan, sonra Irak...

Amerika Birleşik Devletleri'nden gerçekleşen 11 Eylül saldırılarıyla tüm dünya yeni bir döneme girdi. ABD, saldırılardan El Kaide'yi sorumlu tuttu. Önce örgütün üslendiği, o dönem Taliban tarafından yönetilen Afganistan'ı işgal etti. 2 yıl sonraysa, bu kez kitle imha silahları bahanesiyle Irak'ın işgali başladı. Şimdi gözler gerek Afganistan ve çevresinde, gerekse Orta Doğu'da yeni dönemin hangi dengeler üzerinde kurulacağında.

Bugün 11 Eylül terör saldırılarının 20. yıl dönümü. 11 Eylül dünyayı nasıl değiştirdi, Afganistan ve Irak'ın işgalleri hangi sonuçları doğurdu? ABD'nin 20 yıl sonra Afganistan'dan çekilmesi nasıl bir süreci işaret ediyor?

TRT Haber'de yer alan habere göre, Amerika Birleşik Devletleri'nden gerçekleşen bu saldırıyla tüm dünya yeni bir döneme girdi.

"ABD'DE BÖYLE BİR SALDIRI DAHA ÖNCE PEARL HARBOR'DA OLMUŞTU"

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Yeşiltaş, "ABD böyle bir saldırıyı daha öncesinde Pearl Harbor ile birlikte yaşamıştı. İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya tarafından. O da çok büyük bir şok etkisi yaratmıştı ABD içinde, ABD kamuoyu tarafından. 11 Eylül de benzer bir algıyı ortaya çıkardı ve özellikle Amerika kamuoyunda müthiş bir güvensizlik duygusunu besledi" dedi.

ÖNCE AFGANİSTAN, SONRA IRAK İŞGAL EDİLDİ

Dünya o günden sonra yeni bir döneme girdi. Amerika Birleşik Devletleri, saldırılardan El Kaide'yi sorumlu tuttu. Önce örgütün üslendiği, o dönem Taliban tarafından yönetilen Afganistan'ı işgal etti. 2 yıl sonraysa, bu kez kitle imha silahları bahanesiyle Irak'ın işgali başladı.

"ABD SALDIRILARI FIRSAT OLARAK KULLANDI"

ABD'nin saldırıları fırsat olarak kullandığını söyleyen TRT Haber Dış Politika Danışmanı Dr. Bora Bayraktar, "Amerika şu ya da bu şekilde gerçekleşen bu saldırıyı bir fırsat olarak kullandı. Bunu zaten dönemin ABD Başkanı George Bush, o zaman Amerikan gazetesinde yıl dönümünde yazdığı yazıda açıkça ifade etti. 'Büyük krizler büyük fırsatları da beraberinde getirir' ifadesini kullandı" açıklamasını yaptı.

YÜZ BİNLERCE SİVİL ÖLDÜ

Afganistan ve Irak'ta yüz binlerce sivil hayatını kaybetti. Bu ülkeler bir daha normale dönemedi, bölgede iç savaşlar ve karışıklıklar bitmedi.

Eski Amerikan Başkanı Trump'ın "Kendinizi kandırmayın. Bu ülkede bir askeri-endüstriyel kompleks var. Onlar savaşı sever" sözleri ise bu kanlı dönemin bir anlamda derinlerdeki izine işaret ediyordu.

ABD'nin en uzun savaşı bitti

2021 yılı ABD'nin bu bölgelerdeki varlığı açısından dönüm noktası oldu. İşgalin 20'nci yılına günler kala Amerikan askerleri Afganistan'dan tamamen çekildi.

"ÇEKİLME ABD'NİN İTİBAR KAYBETMESİNE YOL AÇACAK"

ABD'nin Afganistan'dan çekilmesini değerlendiren Dr. Bora Bayraktar, şu açıklamayı yaptı:

"Amerika'nın bu çekilmeyi yönetememiş olması, böyle bir algıyı geride bırakması Amerika'nın uzun vadede dünya siyasetinde itibar kaybetmesine yol açacaktır."

ŞİMDİ GÖZLER IRAK'TA

Afganistan beklenmedik bir hızda yine Taliban'ın kontrolüne geçti. ABD, sene sonuna kadar da, eğitim ve danışmanlık desteği verenler hariç tüm muharip askerlerini Irak'tan çekme kararı aldı.

Prof. Dr. Murat Yeşiltaş, "ABD'nin çekilmesiyle birlikte bu bölgelerde, bölgesel aktörler arasındaki mücadele biraz çetin geçeceği için daha çatışmacı bir bölgesel güvenlik sistemi oluşabilir. Hem Afganistan'da hem de Irak'ta" değerlendirmesini yaptı.

Afganistan'dan çekilme sürecinde eleştirilerin hedefi olan ABD Başkanı Joe Biden, dış politikada önemli bir yöntem değişikliğini de duyurdu.

"BÜYÜK OPERASYONLAR DÖNEMİ BİTTİ"

Beyaz Saray'da zor günler geçiren ABD Başkanı Joe Biden, "Artık ülkeleri yeniden inşa etmeyi amaçlayan büyük askeri operasyonlar dönemi bitti" dedi. İşte bu cümle hem bir siyaset değişikliği hem de 11 Eylül'den bugüne yapılanların yanlışlığı konusunda itiraf olarak algılandı.

Washington'ın bu bölgelerden ne kadar uzakta kalacağı ise belirsiz.

"TERÖR ÖRGÜTLERİ APARAT OLARAK KULLANILIYOR"

Terör örgütlerinin aparat olarak kullanıldığını belirten Dr. Bora Bayraktar, süreci su şözlerle anlattı:

"Terör örgütleri aparat olarak kullanılıyor. Afganistan'dan Amerika çekildi ama DEAŞ Horasan adı altında bir örgütü öne sürerek burasıyla angajmanını sürdürecek ya da Suriye'den aslında Amerika'nın çıkmasını beklersiniz ama diyor ki DEAŞ burada devam ediyor. Onun üzerinden Suriye üzerinde varlığını sürdürüyor."

Şimdi gözler gerek Afganistan ve çevresinde, gerekse Orta Doğu'da yeni dönemin hangi dengeler üzerinde kurulacağında.

Semalarımızda 400 bin saat! Milli Bayraktar TB2 SİHA'dan büyük başarı
Semalarımızda 400 bin saat! Milli Bayraktar TB2 SİHA'dan büyük başarı

Semalarımızda 400 bin saat! Milli Bayraktar TB2 SİHA'dan büyük başarı

Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar! Müjdeleri peş peşe sıraladı
Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar! Müjdeleri peş peşe sıraladı

Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar! Müjdeleri peş peşe sıraladı

Helikopterlere güç veriyor: 50'ncisi üretildi... Türkiye'de bir ilk
Helikopterlere güç veriyor: 50'ncisi üretildi... Türkiye'de bir ilk

Helikopterlere güç veriyor: 50'ncisi üretildi... Türkiye'de bir ilk

<p>Geçen sene tarihler 30 Ekim'i gösterdiğinde ülkemizin güzel  şehirlerinden İzmir yaklaşık 16 sani

İzmir'de 117 kişi hayatını kaybetmişti... Peki o günden bugüne ne değişti?

Hibe desteğiyle kurduğu mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı

Irak'ın Musul kentindeki bir restoranda robot garsonlar işe başladı