• $8,6229
  • €10,1226
  • 492.061
  • 1385.61
24 Temmuz 2021 Cumartesi 08:06 | Son Güncelleme:

1 yılda teslim edilecek! Selzedeye 550 konut

1 yılda teslim edilecek! Selzedeye 550 konut

Başkan Erdoğan selin vurduğu Rize ve Artvin'e gitti. 'Yeni konutlar 1 yılda bitecek' Başkan Erdoğan “Toplam 550 konut inşa edeceğiz. 1 sene içinde konutlarımızı tamamlayarak vatandaşlarımızı güvenli yuvalarına kavuşturacağız” dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, selin vurduğu Rize'de incelemelerde bulundu. Erdoğan, "18 milyon TL'lik kaynaktan 3 milyon liralık kaynak vatandaşlarımıza ulaştırılmıştır. 119 köyde binaların hasar tespitleri 2 gün içinde tamamlanmıştır. Toplam 550 konut inşa edeceğiz. Köylerimizde altında ahırı olan 50 adet köy evi yapacağız. 5 adet çay evi yapma kararı aldık. 1 sene içinde konutlarımızı tamamlayarak vatandaşlarımızı güvenli yuvalarına kavuşturacağız" dedi. Erdoğan, "Ne olur bu yamaçlarda 5-10 katlı binalar yapmayın" uyarısında bulundu.

CENAZE NAMAZI KILDI

Erdoğan, incelemelerde bulunmak üzere öğle saatlerinde, 6 kişinin hayatını kaybettiği sel ve heyelan afetinin yaşandığı baba ocağı Rize'nin Güneysu İlçesi'ne gitti. Güneysu Merkez Camii'nde cuma namazını kılan Erdoğan, çıkışta vatandaşlarla selamlaştı, hayatını kaybeden bir vatandaş için cami avlusunda kılınan gıyabi cenaze namazına da katıldı.

TÜM İMKANLAR SEFERBER

Afette devletin tüm imkânlarını seferber ettiklerini belirten Erdoğan, şöyle konuştu: "UMKE ve 112 Acil Yardım ekiplerine bağlı 127 personel ve 39 araçtan oluşan toplam 8 ekibi de ilimize sevk ettik. Şu ana kadar ilimizde 328'i arama-kurtarma personeli olmak üzere toplam 2 bin 860 personel ve 705 araç görev yapmıştır. Kapanan 426 yolun hemen tamamı ulaşıma açılmıştır."

ÖDEMELER YAPILACAK

Erdoğan Artvin'in Arhavi ilçesindeki sel bölgesinde halka seslendi. Erdoğan, "Zarar tespitlerini yapıyoruz. Gerekli ödemeleri yaparak bu zarardan sizleri kurtara- cağız" dedi. Saatte metrekareye düşen 170 kilogram yağışın ardından kaybolan 1 kişi aranıyor. Öte yandan, Murgul ilçesinde sel sularına kapılarak kay- bolan Serdar Yiğit'i (43) arama çalışmaları da sürüyor.

İNSANLAR KENDİ FELAKETİNİ HAZIRLIYOR

Erdoğan, "25 yıl önceki mevsimlerle, günümüzdeki mevsimler arasında dağlar kadar fark var. 100 yıllar içinde yaşanacak değişimleri, bizler 10-20 yıl içinde tecrübe ediyoruz. Plan ve programsızlığının sonucu durumları eklediğinizde sonucun boyutu daha da büyüyor. Bu tür durumlarda insan, bilerek ya da bilmeyerek kendi felaketini de kendi hazırlıyor" dedi.

<p>Milyonların beklediği TEKNOFEST  başladı. 5 milyon TL'nin üzerinde ödüllü yarışların yer aldığı a

TEKNOFEST'te ilk gün! Heyecan dorukta

Galatasaray Kayseri'de

Etna Yanardağı'ndaki hareketlilik korku yarattı

TEKNOFEST İstanbul'da Türk Yıldızları'ndan muhteşem gösteri