• $7,8187
  • €9,3602
  • 449.547
  • 1328.73
30 Nisan 2020 Perşembe 15:27 | Son Güncelleme:

1 Mayıs bankalar tatil mi? 1 Mayıs'ta bankalar açık mı, çalışıyor mu? Yanıtı haberimizde...

1 Mayıs bankalar tatil mi" 1 Mayıs'ta bankalar açık mı, çalışıyor mu" Yanıtı haberimizde...

1 Mayıs'ta bankalar açık mı? sorusunun yanıtı arama motorlarında yoğun bir şekilde araştırılmaya başladı. 1 Mayıs Emekçiler ve Dayanışma Günü yaklaşıyor. Emekçilerin birlik ve dayanışmasına vurgu yapan bu özel gün koronavirüs salgını nedeniyle sokaklarda kutlanamasa da tarihsel geçmişiyle birlikte büyük bir öneme sahip. Vatandaşlar 1 Mayıs'ta bankalar tatil mi? sorusunun yanıtını merak ediyor. 1 Mayıs banka çalışma saatleri hakkında detaylı bilgilere haberimiz içerisinden ulaşabilirsiniz.

1 Mayıs’ta bankalar açık mı, çalışıyor mu? sorusunun yanıtı merak edilmeye devam ediyor. Emekçilerin birlik ve dayanışmasına vurgu yapan 1 Mayıs Emekçiler ve Dayanışma Günü'ne az bir süre kaldı. Geçtiğimiz yıllarda resmi tatil olarak gerçekleşen bu günde vatandaşlar 1 Mayıs’ta bankalar tatil mi? sorusunun yanıtını araştırıyor. Konuya ilişkin detaylar haberimizde…

1 MAYISTA BANKALAR AÇIK MI?

1 Mayıs Emekçiler ve Dayanışma Günü resmi tatil olduğu için bankalar vatandaşlara hizmet vermeyecek. Vatandaşlar bunun yerine banka işlemlerini internet aracılığıyla halledebilirler. İnternet bankacılığında ise hafta sonu olduğu gibi EFT işlemleri ilk mesai saatinde gerçekleşecek.

TÜRKİYE’DE 1 MAYIS 

Dünyada 1890’lı yıllara uzanan İşçi Bayramı, tarihi kaynaklara göre, Osmanlı Devleti’nde ilk kez 1911'de kutlandı. Selanik’teki tütün, pamuk ve liman işçileri Türk tarihinde ilk kutlayanlar arasına girdi. İstanbul’da ise ilk kez 1912 yılında kutlandığı bilgisi kaynaklarda yer aldı. 1’inci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşları’nın ardından 1 Mayıs uzun bir aradan sonra ilk kez 1921'de kutlandı. Türkiye Sosyalist Fırkasının (TSF) çağrısı üzerine İstanbul işçileri mayısın birinci pazar günü tatil yaptı. TSF merkezindeki bayramlaşmadan sonra partinin Genel Başkanı Hüseyin Hilmi Bey ve üç delege, sadrazamı ziyaret etti. Ankara'da da Sovyetler Birliği ile dostluk ilişkileri çerçevesinde, 1 Mayıs 1922'de işçi bayramı kutlandı. 1 Mayıs 1923’te de ilk kez “resmi” olarak işçi bayramı kutlamaları yapıldı. Ancak, 1924 yılında “kitlesel” 1 Mayıs kutlamaları yasaklandı. Ardından 1925 yılında çıkarılan “Takrir-i Sükun” yasasıyla kutlamalar 1935 yılına kadar yasaklandı. 1980 Darbesi sonrası resmi tatiller arasından çıkarılan 1 Mayıs, 2009 yılında tekrar resmi tatil olarak ilan edildi.

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 'Bilim Kurulu her türlü hazırlığı, çalışmayı yürütüyor. Vatandaşları

Başkan Erdoğan: Tedbirleri almaya mecburuz ve alacağız.

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yumurtanın sarısı grileşiyorsa dikkat!

Tarihi caminin 600 yıllık şaşırtıcı deprem teknolojisi