• $ 7,3348
  • € 8,6626
  • 452.949
  • 1114.18
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
02 Ekim 2012 Salı 11:26 | Son Güncelleme:

Haliç manzaralı Karaköy Palas için butik otel markaları kuyruğa girdi

Tarihi Karaköy Palas, otel yatırımcılarının markajında. Halk Faktoring birkaç sene içinde Ataşehir'e taşınınca binanın Halk GYO'ya ait bölümü tamamen boş kalacak. Les Ottomans, The House Hotels, Dedeman Grubu binaya talip oldu

Şenay KÖŞDERE
Karaköy'de Haliç manzarasına karşı tarihi Karaköy Palas'tan Ataşehir'e taşınan Halk GYO'nun yerine şimdilik Halk Faktoring geçiyor. Ancak şirketin Ataşehir'de hayata geçireceği Finanskent projesi birkaç sene içinde tamamlanınca Halk Bank ve tüm kurumları Ataşehir'de toplanacak. Grubun geride bırakacağı Karaköy'deki tarihi bina ise şimdiden butik otelcilerin markajında. Halk GYO Genel Müdürü Kazım Şimşek, birkaç sene sonra boşalacak bina için şimdiden teklif almaya başladıklarını belirterek, 'Ahu Aysal'ın sahip oldiği Les Ottoman's, The House Hotel's, Dedeman gibi şirketler binaya şimdiden ilgi gösteriyor' dedi. Levent'teki arazisine yapılacak otel yatırımı için Dedeman Grubu ile anlaşan Halk GYO'nun elindeki en büyük proje ise finans merkezi projesi. Kazım Şimşek, bu projeyi 'Halk GYO'yu 5 kat büyütecek ve GYO pazarında ilk 5'e taşıyacak' bir atılım olarak nitelendiriyor.

l Karaköy'de şahane bir binadan Ataşehir'e taşındınız, ne olacak orası şimdi? 
Haliç manzaralı böyle bir binada çalışmak çok güzeldi. Ama şartlar, büyüme planlarımız taşınmayı gerektirdi. Şimdi oraya Halk Faktoring taşınıyor. Ancak orta vadede o binada bir proje düşünüyoruz. İstanbul Finans Merkezi projemiz bittiğinde Karaköy Palas boş kalacak. Zaten şimdiden taliplileri var.

DEDEMAN'LA ZATEN İŞBİRLİĞİ YAPIYORUZ
l Kimler talip?
Türk de var yabancı da... Biz Levent Projemiz için çok sayıda otel grubuyla görüştük. Görüştüğümüz kişiler Levent'in yanı sıra mevcut binamızın da çok güzel bir butik otel olabileceğini söylediler. Biz de tarihi yarımadada böyle bir ihtiyaç olduğunu hissettik. Les Ottomans, The House Hotel, Dedeman gibi gruplar şimdiden ilgileniyorlar. Zaten Levent'te Dedeman'la işbirliğimiz var. 

GALATAPORT OTELLERE PARA KAZANDIRIR
l Yine bu bölgede Salı Pazarı'ndaki binanız da otel mi olacak?
Salı Pazarı'na proje hazırlamaya başladık. 3-4 ay içinde orada da orta büyüklükteki bir otel yatırımı olacak. Galataport Projesi'nin eninde sonunda hayata geçeceği düşünülürse bu bölgede yapacağımız her otel para kazanır. Yaptığımız fizibilite çalışmalarına göre bu bölgede otel yatırımında ofise göre 2 kat gelir elde ediliyor. İlgilenen 8-10 grup var. Yakında aralarından bir seçim yapacağız.

BU PROJE İLK BEŞE SOKACAK
l Atateşir Finans Merkezi'nde çok büyük bir yatırımınız var. Bu proje, Halk GYO'ya ne katacak?
ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen İstanbul Finans Merkezi projesinin en büyük paydaşlarından birisi Halk GYO. 4.5 milyar TL'lik finans merkezi projesinin tahminen yüzde 10'u bize at. Bizim de en değerli projemiz bu. Bu projeyle finans merkezi projesi içinde en fazla ofis alanına biz sahip olacağız. Değerimizi birkaç kat artıracak ve GYO sektöründe bizi ilk 5'e sokacak. Mimari tasarım çalışmaları devam eden proje tamamlandığında 50 bin kişiye istihdam sağlayacak. Halk GYO olarak bu proje kapsamında 46 ve 34 katlı iki kule ve 8 katlı 3 bina inşa edeceğiz.

GİZLİ REZERVİMİZ DE VAR
l GYO'ların vergi avantajının kaldırılacağı konuşuluyor...
O konuda bir netlik yok. Ben bunun bir nabız yoklaması olduğunu düşünüyorum. Merkezi otoritenin bu konuda nasıl bir düzenleme yapacağını söylemek mümkün değil. Ama ümit ederiz ki kalkmaz. Aksine aslında bu sektöre daha fazla teşvik gerekiyor.
l Otel için düşünülen başka binalar da var mı?
Mısır Çarşısı'nın yan duvarındaki çeşmenin orada, çok iyi lokasyonda 5 katlı bir binamız var. Orası da otel yatırımı için çok cazip. Orayı gizli rezervimiz olarak düşünüyoruz

Konutta talep üçte bire indi
l Kiler Grubu ile ortak projeniz Referans Bakırköy nasıl gidiyor?
Referans Bakırköy bizim ilk konut projemizdi. Orada şu anda 40'a yakın reel satış, 30 kadar da opsiyon var. Sektörde talep geçen yıla göre üçte bire inmiş durumda. Ama orada projenin kendi dinamiği evleri sattırıyor.

Eskişehir 2013'te
l Başka konut projesi planlıyor musunuz?
İkinci konut projemiz Eskişehir'de Nisan 2013'te başlayacak. Eskişehir'in kalburüstü kişilerinin ilgileneceği proje planlıyoruz. 150'ye yakın konut 30'a yakın da dükkan... Anadolu Yakası'nda Ataşehir, Sancaktepe'de de konut yapmak için arsa bakıyoruz.

Sektörde 'düzeltme' yaşıyoruz
Gayrimenkul sektörü sıkıntılı bir döneme girmiş gibi gözüküyor...
Sizce bu durum ne kadar sürecek?

Zaman zaman bu sektörde iniş çıkışlar oluyor. Türkiye'nin yüzde 70'ine hitap eden bir sektörün değerini kaybetmesi olası değil. Şu anda yaşadığımız bir düzeltme diye düşünüyorum. Bu talep 6 ay, 1 sene sonra tekrar yıkarı çıkacak. Merkez bankasının almış olduğu son kararlar büyümeyi destekliyor. Faiz oranlarında bir düşüş söz konusu olacak. Sektör bekli 2 yıl önceki iştahına kavuşmayacak ama bir artış söz konusu olacak. Piyasanın bu soğutmaya ihtiyacı vardı. Şimdi tekrar yükseliş başlayacak.

1920'de yapıldı
1920 yılında İtalyan kökenli mimar Giulio Mongeri tarafından yapılan Karaköy Palas, İstanbul'un sembolleri arasında yer alıyor...
 

Bakan Dönmez: Oruç Reis denizlerimizin röntgenini çekiyor

Bakan Dönmez: Oruç Reis denizlerimizin röntgenini çekiyor

13 Ağustos 2020 burç yorumları yayında! Burçları neler bek

13 Ağustos 2020 burç yorumları yayında! Burçları neler bekliyor?

TEI'den Türkiye'yi uçuracak motorlar

TEI'den Türkiye'yi uçuracak motorlar

Konya'nın tarihi mekanları Avrupa'da görücüye çık&#

Konya'nın tarihi mekanları Avrupa'da görücüye çıkıyor