• $7,6262
  • €9,0853
  • 417.612
  • 1546.51
30 Ağustos 2012 Perşembe 10:59 | Son Güncelleme:

Emlak Konut 'kasko'ya destek verdi, Yazıcı ise 'biraz tartışılsın' istiyor

Emlak Konut 'kasko'ya destek verdi, Yazıcı ise 'biraz tartışılsın' istiyor

AKŞAM'ın gündeme taşıdığı 'Riske göre sigorta modeli' ses getirdi. Emlak Konut, 'Kazasızlık indirimi mantıklı' diyor. Bakan Yazıcı ise herkes eteğindeki taşı döksün istiyor

Şenay KÖŞDERE
senay.kosdere@aksam.com.tr

Yeni Tüketici Kanun Taslağı'nın konut sektöründeki yankıları sürerken, Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum'dan, yeni Tüketici Kanun Taslağı'ndaki tartışılan 'sigorta' maddesine tam destek geldi. Kurum, bugüne kadar insanların kooperatif sisteminden çok çektiğini belirterek açıklamalarını şöyle sürdürdü: Biz TOKİ olarak, Emlak Konut olarak, toprak aşamasından satış yapıyoruz. Ancak bunun bitirme garantisini de veriyoruz. Ancak sektörde olur olmaz fiyatlara, olur olmaz yerlerde konut satan firmalar var. Vatandaş, gelirinin yüzde 30'unu kiraya veriyor, bir ev sahibi olmak istiyor. Bu insanlar konutzede olmasın. Bu yüzden 'sigorta' çok doğru bir adım. Aslında sigorta sistemi ile proje değil, vatandaşın yatırımı sigortalanmış olacak.   
 'Sigorta sisteminde, Ben 30 yıllık firmayım, riskim az' mantığının doğru olmadığını ifade eden Murat Kurum, 'Firmanın kaç yıllık olduğunun bir önemi yok. Önemli olan o şirketin finansal yapısı. Yarın en iyi, en eski firma da zor duruma düşebilir' dedi.

KASKO UYGULANMALI 
'Firma ne kadar eski olursa olsun, yeni konutzedeler oluşmaması için vatandaşın yatırımı garanti altına alınmalı' diyen Kurum, 'kasko modeline' ise destek verdiğini şöyle ifade etti: 'Kaskoda da hatasızlık indirimi var. Bankalar nezdinde her firmanın kredibilitesi farklı. Konutta da böyle bir model uygulanabilir.'

Bakan Yazıcı 'hakem gibi' izleyecek
GEÇTİĞİMİZ günlerde, Yeni Tüketici Kanun Taslağı'nı açıklayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ise bir süre kanun taslağı ile ilgili tepkileri yorum yapmadan, 'hakem gibi' izlemek istiyor. Aldığımız bilgilere göre Bakan Yazıcı, önümüzdeki günlerde tüm tarafların, konuyu enine boyuna tartışmasını, bu süreçte herkesin eteğindeki taşları dökmesini istiyor. Yazıcı'nın, 'Konutçular da bankacılar da tüketiciler de fikirlerini açıklasın, tüm maddeler tartışılsın. Taraflar raporlarını hazırlayıp, bakanlığa getirsin' dediği belirtiliyor.

<p>Öz açısından HDP ile kol kola yürüyen ama şekil açısından milli hassasiyetleri olan İYİ Parti Gen

Diyarbakır annelerinden Meral Akşener'e çağrı: HDP'yi kınamadan buraya gelme

Edirne'de 4 metrekareye 1 kişi'' kuralı uygulanacak

Defineciler 120 yıllık tarihi evi talan etti

Ağrı'da dondurucu soğukların etkisini sürdürüyor