• $ 6,735
  • € 7,58
  • 367.373
  • 109111
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
05 Kasım 2019 Salı 11:54 | Son Güncelleme:

Ziya Gülan: Faiz indirimi çok iyi oldu

İstanbul Ticaret Odası’nda dün ikinci el satıcılarını ve devlet erkânını bir araya getiren bir toplantı yapıldı. Kayıt dışı satışların konuşulduğu toplantı öncesi gelen ekim 2019 satış sonuçlarını sektör temsilcilerine sorduk. Motorlu Taşıt Satış ve Servisi Meslek Komitesi’nden Ziya Gülan, "Faiz indirimi çok iyi oldu. Böyle giderse yıl sonunda 500.000’i bulabiliriz" değerlendirmesinde bulundu. Aynı komiteden Hayrettin Ertemel ise "Bu hareketlilik ikinci el satışlara da yansıyacaktır" ifadelerini kullandı.

TM Dijital Haber Merkezi/ Hasan Aytekin

Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adem Başar, Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Mehmet Arabacı ve İstanbul Noter Odası Başkanı Emine Çağlayan’ın da katıldığı “İkinci El Otomotiv Ticaretinde Kayıt Dışıyla Mücadele Strateji Ve Hedefleri ”  konulu sektör toplantısı geçtiğimiz gün düzenlendi. Toplantı sonrası Ekim 2019 otomobil satışlarını sektör temsilcilerine sıfır otomobil satışlarındaki yüzde 137’lik artışı sorduk. 53 No.lu Motorlu Taşıt Satış ve Servisi Meslek Komitesi Meclis Üyesi Hayrettin Ertemel, “Daha önce BDDK ile faiz indirimi görüşmemizin haklılığı doğrulandı” mesajı verirken, bir başka üye Ziya Alp Gülan, “Faiz indirimi çok iyi oldu” değerlendirmesinde bulundu.

“ÖTV YERİNE FAİZ İNDİRİMİNİ ÖNERDİK”

Dün açıklanan satış rakamlarına göre Ekim 2019 otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 137 artarak 39.996’ya ulaştı. Hafif ticari araçları yüzde 90’lık bir artışla 9.067 adede ulaşırken, toplamda aylık satışlar yüzde 127 artışla 49.075 adede ulaştı. İTO’dan düzenlenen toplantı öncesi bu sıfır satışlarının ikinci el satışlarına etkisini sektör temsilcisi İMAS Başkanı da olan Hayrettin Ertemel’e sorduk. Daha önce BDDK ile yaptıkları görüşmede ÖTV yerine faiz indirimi önermelerinin doğruluğuna değinen Ertemel, “Bu satışlar ikinci el piyasasına da hareketlilik getirecek. Ürün miktarının artışı fiyatlara da olumlu yansıyacaktır” açıklaması yaptı.

“FAİZ İNDİRİMİ ÇOK İYİ OLDU”

Toplantı sonrası konuştuğumuz sektör temsilcilerinden Ziya Alp Gülan, kamu bankalarının yerli otomobillere uyguladığı faiz indirimin çok iyi olduğu değerlendirmesinde bulundu. “Son 10 yılın ekim satışlarının ortalaması 60.000” hatırlatmasında bulunan Gülan, “Geçtiğimiz aylara ve yıla bakıldığında iyi bir yere geldik. Sektörde 400.000 ertelenmiş talep var, daha fazla satış yapabiliriz. Böyle giderse 2019’u 500.000 satışla kapatmayı bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

TOKİ’DEN ESNAFA MÜJDE

Toplantıda bir esnafın dükkânları ortak yerlere taşımanın maliyetinin yüksekliğinden bahsetmesi üzerine Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, TOKİ ile bu konuda bir çalışma yapıldığını, otomobil merkezi bulunmayan yerlere özel çalışma yapılacağının bilgisini verdi. Otomobil satış merkezi olmayan yerlerde gerekli merkezlerin yapılacağı bilgisini veren Aydın, TOKİ’nin ikinci el esnafını uygun taksitlerle dükkân sahibi yapacağının bilgisini verdi.

“KALİTEYİ ATTIRALIM”

Yapılan konuşmalarda ikinci el otomobil satışlarının önemli bir kısmının kayıt dışı ekonomiye döndüğü bilgisi verilirken, bunun engellenmesi için çeşitli öneriler gündeme getirildi. Önerilerden biri TC Kimlik numarasıyla satış ilanlarının internete girilmesi olurken, dikkat çeken bir diğer öneri “Bireysel otomobil satıcıların aldığını 6 ay satamaması” şeklinde oldu. Kayıt dışı yapılan satışların dolandırıcılığa neden olduğunu dile getiren sektör temsilcilerinden, “Bu gri alanın daralması için kaliteyi arttıralım. Kurumsallaşmada ve dijital dönüşümde hızlanalım” öz eleştirileri geldi.

Avrupa'dan ihracat talebi! Türkiye rekor kıracak...

Avrupa'dan ihracat talebi! Türkiye rekor kıracak...

Irkçılık ve ayrımcılıkla mücadeleyle geçen b

Irkçılık ve ayrımcılıkla mücadeleyle geçen bir hayat: Muhammed Ali

ABD ordusu harekete geçti! Başkente yığınak yapılıy

ABD ordusu harekete geçti! Başkente yığınak yapılıyor

ŞOK market 3-9 Haziran aktüel ürünler listesi yayında!

ŞOK market 3-9 Haziran aktüel ürünler listesi yayında!