İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.6794
  • 5.4552
  • 191.08
  • 95852
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Zeytin Dalı’nda kullanılan milli silahlar tam not aldı

Bakan Faruk Özlü, Zeytin Dalı Operasyonu’nda kullanılan silahların yüzde 100’e yakın oranda yerli ve milli olduğunu vurgulayarak “Tam not alan milli silahlarımızda hiçbir sıkıntı veya zaafiyet yaşanmadı” diye konuştu. 

x

YELDA GÖKDAĞ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Afrin’de terör örgütü PYD/YPG’ye karşı başarı ile sürdürülen Zeytin Dalı Operasyonu’nda kullanılan yerli ve milli silahları değerlendirdi. TBMM’de gazeteniz AKŞAM’a konuşan Bakan Özlü, milli silahlarla gerçekleştirilen operasyonda, teknoloji, ürün çeşitliliği ve sürdürülebilirlik açısından hiçbir sıkıntı yaşanmadığını söyledi. 2002 yılından bu yana, yerli silahların üretimi konusunda büyük gayret içinde olduklarını belirten Bakan Özlü, “Şu an Afrin’de kullandığımız silahlar, yüzde 100’e yakın oranda yerli ve milli. Hiçbir sıkıntımız da yok. Biz üretiyoruz biz kullanıyoruz.” diye konuştu. Yerli silahların çeşitliliğini artırmak amacıyla süreden çalışmalar hakkında bilgi vere Özlü, silah üretme ve geliştirmenin uzun süreçler gerektirdiğini belirterek şöyle konuştu:

HEMEN GELİŞTİRİLME

 “Bugünden yarına hemen silah geliştiremezsiniz. Bunlar 3 yıl 5 yıl 10 yıl gerektiren süreçler. Savunma sanayiinde yüz akımız yerli ve milli silahlar da, son 15 yılda gösterilen büyük gayretle üretildi. 2002’den sonra ilk iş olarak, Türkiye’de yerli vemilli üretim için yüklenici firmalar belirlendi. 2004 bu sürecin dönüm noktasıdır. O günden beri milli imkanlarla yapılabilecek işleri yerli sanayicimize veriyoruz. Yerli sanayimiz, üretim ağırlıklı yapıdan, tasarım ve mühendislik ağırlıklı bir yapıya dönüştü. Bu dönüşüm gelişen teknolojiye paralel olarak durmadan devam etti. Zaten durduğunuz anda gride kalırsınız. Bugünkü gücümüz ve başarımıza böyle bir süreçle ulaştık.” 

Hiçbir zaafiyet yaşanmadı

 Milli ve yerli savunma sanayiindeki başarının sahaya da yansıdığını belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Zeytin Dalı Operasyonu’nu yüzde 100’e yakın oranda milli silahlarımızla yürütüyoruz. Obüslerden, zırhlı muharebe araçlarına, çok namlulu roketlere, İHA ve SİHA’lara kadar milli silahlar başarıyla görev yapıyor. Zeytin Dalı Operasyonu’nda tam not alan milli silahlarımızda teknoloji, ürün çeşitliliği ve sürdürülebilirlik açısından hiçbir sıkıntı veya zaafiyet yaşanmadı” dedi. 

Havada-karada nefes aldırmıyor

Operasyonda milli imkanlarla üretilen, Fırtına obüsleri,  İnsansız Hava Araçları’nın (İHA) terpit ettiği teröristlere karadan ‘yerli üretim’ bomba yağdırıyor. İlk milli piyade tüfeği MPT-76’dan 4 bin 500 adedi, Afrin’de operasyon yapan Mehmetçiğe gönderildi.  Yine MKE tarafından üretilen, mayın temizleme aracı TAMKAR da Mehmetçiğin güvenle yola devam edebilmesi için araziyi temizlerken Türk mühendislerin geliştirdiği Atak 
Helikopteri ve Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) hainleri iğne deliğinde bulup imha ediyor. 

 

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
CHP´li Özgür Özel´in 'Erdoğan konuşurken ezanlar geç okunuyor, hocalara talimat gidiyor' yalanı böyl

CHP´nin yalanları bitmek bilmiyor...

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Savunma Bakanı: SOM füzemizi satmaya başladık

Akdeniz’de Türkiye’ye karşı 'Bölgesel ordu' kuracaklar

En Çok Okunanlar