• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
28 Şubat 2019 Perşembe 08:00 | Son Güncelleme:

Yurtdışı siteden yapılan alışverişe vergi markajı

Yurtdışı siteden yapılan alışverişe vergi markajı

Bakan Albayrak, bir ülkeden mektup adı altında 26 milyon posta geldiğine dikkat çekerek, "O incecik zarftan neler çıkıyor neler. Vergi nerede? Yok. E-ticarette vergi konusunda güçlü refleks göstereceğiz" dedi.  

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, vergi sisteminin daha basit, etkin ve daha adil bir yapıya kavuşturulmasına ve vergi mevzuatının sadeleştirilmesine yönelik çalışmaların çok büyük bir önem arz ettiğine söyledi. Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlenen Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Konseyi 134. Genel Kurulu’nda konuşan Bakan Albayrak, yerli ekonomiyi desteklemek için gerekli adımların atılacağını vurguladı. Albayrak şöyle konuştu:

YERLİ ÜRETİCİ VERGİ ÖDÜYOR

"Posta, zarf geliyor yurtdışından. Dedim çıkaralım bunları ne kadar. 26 milyon adet posta bir ülkeden geliyor. Posta dediğiniz mektup, 0-2 kg arası mektup olarak görünüyor. Herhalde bunlar o ülkeden gelen yazışmalardır. Ama bir yılda 26 milyon tane o ülkeden mektup gelmesi demek bana şöyle bir soru işareti uyandırdı. Türkiye’de o kadar o dili konuşan insan yoktur herhalde. Dedim şunları bir inceleyelim. İlk görüntüleri attılar, o incecik zarflardan neler çıkıyor neler. Vergi nerede? Yok." Bu tür konularda bu yıl güçlü refleksler göstereceklerini belirten Albayrak, "Benim Türkiye’de aynı ürünü üreten üreticim vergi ödüyor. Dijital vergilendirme dedik, tüm bu sorunlara bu yıl ortak aklı da değerlendirecek şekilde çok güçlü refleksler göstereceğiz" dedi.  

Konsey toplandı

Vergi Konseyi 134. Genel Kurulu’nda konuşan Bakan Albayrak, serbest ticaretin tehdit altında olduğu bir dönemde ülkelerin çok sert korumacılık tedbirleri aldığına dikkat çekti.

Adaletli vergi sistemi ülkeyi güçlendirir

Bakan Albayrak, "Yapısal değişim ve dönüşüm sürecinin en temel alanlarından biri vergi. Vergi sisteminiz ne kadar adaletli ve verimli olursa ülkenin sistemi, temeli ve altyapısı o kadar güçlü olur. Çünkü devletlerin tarihine baktığımızda bunu en verimli ve güzel uygulayan ülkeler hep bekası anlamında çok uzun soluklu olmuş” diye konuştu.  

'Devreden KDV' konusu çözülecek

Devreden KDV konusunun iş dünyası tarafından tartışıldığını belirten Albayrak, "Yeni ekosistemde böyle bir sorunu doğurmayacak bir düzenlemeyle iş dünyasının likiditeye daha net ve hızlı erişimiyle ilgili bir düzenleme önceliklerimiz arasında" dedi.  

2019 daha güçlü ve rahat bir yıl olacak

Yeni Ekonomi Programı’nda gelir politikalarına yönelik yer verilen hedefler çerçevesinde içinde bulunulan dönemde Türkiye’nin güçlü kamu mali yapısının ve sağlanan mali disiplinin Türkiye için en önemli çıpa olmaya devam edeceğini belirten Albayrak, şunları kaydetti: “2019 çok daha güçlü ve rahat bir yıl olacak bizim için. 2019 çok daha önemli adımlar atılarak içeride ve dışarıda çok daha güçlü, pozitif neticeleri aldığımız bir yıl olacak.”

Mecbur olmadıkça muafiyet yok

Bakan Albayrak, “Etkinliği olmayan istisna, muafiyet ve indirimleri kademeli olarak kaldıracak ve mecbur olmadıkça yeni istisna, muafiyet ve indirim getirmeyeceğiz” dedi. Vergi suiistimallerine de değinen Albayrak, “Vergi oranları iç üretimi mi destekliyor, ithalatı mı? İthal eden firmaların yerli üretimini mi destekliyor yoksa telefonu açıyor internetten sipariş veriyor geliyor. Bunun istihdama, vergiye etkisi nerede?" 

'Yanlış beyan' oyunu

Yurtdışından getirilen ürünlerde değeri 22 euroyu geçmeyenlere muafiyet tanınıyor. Alibaba ve AliExpress gibi siteler 100 dolarlık bir ürün alındığında dahi paketin üzerinde 10 dolar ya da 5 dolar gibi bir rakam yazarak ürünün muafiyet kapsamında geçmesini sağlıyor. 

<p>Zonguldak'ta Emniyet Müdürlüğü'nde görevli trafik polisi Mustafa Dönmez, koronavirüs tedavisi gör

Zonguldak'ta trafik polisi koronavirüse yenik düştü... Acı detay ortaya çıktı

Bakanı Karaismailoğlu, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreninde katıldı

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı