• $ 6,7587
  • € 7,5861
  • 370.064
  • 109111
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
21 Mayıs 2020 Perşembe 08:01 | Son Güncelleme:

Yurt dışı tercihleri değişti! Turlar kısalıyor, rota Anadolu

Koronavirüs, tur paketlerini de yeniden şekillendirdi. Tur şirketleri bu yıl uzak diyarlar yerine 2-3 saatlik uçuş mesafesindeki yerlere ağırlık verecek. Deniz, kum, güneş tatilinin yerini ise çay hasadı, bağ bozumu ve yayla turizmi alacak.

ÖZGÜL ÖZTÜRK

Önümüzdeki hafta açılacak yurtiçi uçak seferleriyle birlikte vatandaşlar da tatil planları yapmaya başladı. Virüs korkusuyla bu yıl kalabalık tur programlarına mesafeli duran Türk tatilciler, aile bireyleriyle veya küçük bir arkadaş grubuyla izole bir tatil planı yapıyor. Bunu dikkate alan şirketler de tur paketlerini bu duruma göre şekillendirdi. Buna göre bu yılki turlarda uzak diyarlar yerine 2-3 saat mesafedeki yerlere ağırlık verilecek. Rota Anadolu şehirlerine kırılacak. Kısa meseli 2-4 kişilik turlar bile yapılacak.

HELİKOPTERLE TUR

TÜRSAB ROTA Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Tekin: Bu yıl iç piyasada çok katılımcılı paket turlardan daha butik turlara bir kayma görüyoruz. Butik otellere Haziran 15 itibatıyla talep artışı var. Bu yıl deniz, kum, güneş turizminden ziyade alternatif turizmin fırsat yılı olacak. Çay hasadı, bağ bozumu, yayla turu, doğa yürüyüşü, kano turları gibi temiz hava ve doğaya dokunulan turizm çeşitlerine rağbet artıyor. Örneğin Pamukkaleyi 2 kişilik küçük helilkopterlerle havadan gezdiren bir acentemiz ciddi talep görüyor. Kısacası bu yıl keşfedilmeyenin keşfedileceği bir yıl olacak. Yerli turist ulaşımda da güvenlik için otobüs yerine minibüs, midibüs ya da kendi aracını tercih edecek. 

2-4 KİŞİLİK TURLAR DA YAPILACAK

Travelzone Group Yönetim Kurulu Başkanı Barış Öztürk: Bu yıl münferit tatiller, grup tatilerinin önüne geçecek. Türk tatilci virüs sorunu netleşmeden yani temmuzdan önce yurtdışına tatile gitmeyi düşünmüyor. Yurtdışında da Roma, Amsterdam, Milano, Paris gibi fazla uzak olmayan 2 ila 4 saatlik uçuş mesafesindeki yerleri düşünüyor. Bu yıl tatil sürelerinin de kısalacağını düşünüyoruz. Bu nedenle 3-4 günlük kısa paketler hazırladık. En fazla 2 ila 4 kişinin aynı anda seyahat edeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle bu yıl yolcu kapasitesinin dolmasını beklemeden 4 kişi de olsa 2 kişi de olsa turu düzenleyeceğiz.

AİLE PAKETLERİ HAZIRLANIYOR

Pronto Tour’un sahibi Ali Onaran: Koronavirüs nedeniyle yerli turist bu yıl 40-50 kişilik büyük yurtdışı turlarına ilgi göstermeyecek. Bu yıl tatilciler tanımadıkları insanlarla seyahat etmek yerine çekirdek ailesiyle, küçük arkadaş gruplarıyla ve ya birkaç aile birleşerek daha izole bir tatile gidecek. Pronto olarak biz de bu süreçte Pronto Plus isimli paketimizi ön plana çıkaracağız. Geçen yıl 200 bin kişiyi tatile götürdük. Bunun 2000’i Pronto Plus paketiyle gitmişti. Bu yıl bu oran artacak.

Kontrolden çıkan otomobil trafikteki araçların arasına böyle daldı

Kontrolden çıkan otomobil trafikteki araçların arasına böyle daldı

Kahramanmaraş'a has lezzetlerde Avrupa Birliği atağı

Kahramanmaraş'a has lezzetlerde Avrupa Birliği atağı

WhatsApp kullanıcılarını bir yenilik daha! WhatsApp'a gelen yeni ö

WhatsApp kullanıcılarını bir yenilik daha! WhatsApp'a gelen yeni özellik nedir?

Klima yüzünden virüsler gelsin istemiyorsanız...

Klima yüzünden virüsler gelsin istemiyorsanız...